Dwa miesiące temu walczyła o medal w Tokio. 26-letnia biegaczka nie żyje

Dwa miesiące temu walczyła o medal w Tokio. 26-letnia biegaczka nie żyje

Agnes Tirop Chebet
Agnes Tirop Chebet Źródło:Newspix.pl / ZUMA
Zagraniczne media poinformowały o śmierci Agnes Tirop Chebet, która odnosiła sukcesy w biegach długich. Kenijska zawodniczka została zamordowana, a głównym podejrzanym jest jej mąż.

Agnes Tirop Chebet od lat odnosiła sukcesy na arenie międzynarodowej. Urodzona w Kenii zawodniczka miała na swoim koncie brązowe medale mistrzostw świata w biegu na 10 000 metrów oraz krążki wywalczone podczas mistrzostw świata i Afryki w biegach przełajowych. Blisko życiowego osiągnięcia była w Tokio, gdzie podczas igrzysk olimpijskich zajęła czwarte miejsce w biegu na 5000 metrów.

To właśnie Tirop stała się ofiarą zbrodni, o której rozpisują się zagraniczne serwisy. Jak podaje BBC, niespełna 26-letnia biegaczka została znaleziona martwa we własnym domu w mieście Iten. Ze wstępnych ustaleń wynika, że zawodniczka została zasztyletowana, a głównym podejrzanym w sprawie jest jej mąż.

Trwa dochodzenie, które ma ustalić nie tylko okoliczności zdarzenia, ale również miejsce pobytu męża Tirop, który po jej śmierci uciekł. Jego zeznania mogą rzucić nowe światło na to, co stało się w domu 26-latki.

„Kenia straciła klejnot"

Tymczasem kenijski związek lekkoatletyczny wydał oświadczenie w sprawie śmierci Tirop. „Lekkoatletyczna Kenia jest zrozpaczona po ujawnieniu informacji o przedwczesnej śmierci brązowej medalistki świata na 10 000 metrów" – przekazano. „Kenia straciła klejnot, który był jednym z najszybciej rozwijających się gigantów lekkoatletyki na międzynarodowej arenie, dzięki jej przyciągającym uwagę występom na bieżni” – dodano.