Legia-Polonia - zwycięzcy nie było

Legia-Polonia - zwycięzcy nie było

Dośrodkowanie Jakuba Wawrzyniaka (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)
Podziałem punktów zakończyły się 55. ligowe derby pomiędzy Legią i Polonią. Obie bramki padły w pierwszej połowie. Podopiecznym Piotra Stokowca prowadzenie zapewnił Władimir Dwaliszwili, który latem był bliski podpisania kontraktu z Legią. Chwilę później z rzutu karnego wyrównał Danijel Ljuboja.

Pozycja w tabeli i bilans dotychczasowych meczów (23 wygrane, 16 remisów, 15 porażek) faworyta kazały upatrywać w gospodarzach, którzy liczyli na wsparcie swoich kibiców (fanów Polonii zabrakło na trybunach). "Czarne Koszule" jednak z wyjazdów w tym sezonie przywiozły komplet punktów, a z ostatnich ośmiu derbowych potyczek przegrały tylko jedną.

W piątek również bardzo groźnie kontratakowali, ale gospodarze powinni prowadzić już w ósmej minucie po kombinacyjnej akcji, którą zainicjował Jorge Salinas. Paragwajczyk, który po raz pierwszy w barwach Legii rozpoczął spotkanie w podstawowym składzie, znalazł w polu karnym Marka Saganowskiego, a ten dostrzegł lepiej ustawionego Danijela Ljuboję. Serb strzelił jednak wprost w Mariusza Pawełka.

To jednak goście wyszli na prowadzenie. W 29. minucie fatalny błąd w polu karnym popełnił Daniel Łukasik. Do piłki dopadł Paweł Wszołek, który idealnie podał do Dwaliszwiliego. Z kolei Gruzin, który latem był już dogadany z działaczami Legii, ale ostatecznie pozostał przy Konwiktorskiej, bez problemów pokonał Dusana Kuciaka. Goście krótko cieszyli się z prowadzenia, bo trzy minuty później Jakuba Koseckiego w polu karnym sfaulował Adam Pazio, a rzut karny pewnie wykorzystał Danijel Ljuboja.

Od tego czasu Poloniści coraz groźniej atakowali, a obrońcy Legii nie potrafili poradzić sobie z Łukaszem Teodorczykiem. Do bramki po drugiej stronie nie potrafili natomiast trafić Salinas i Kosecki.

W 68. minucie Wszołek wbiegł w pole karne z piłką w asyście Inakiego Astiza, przewrócił się po interwencji Hiszpana, ale sędzia Szymon Marciniak nie dopatrzył się przewinienia. Natomiast niewiele ponad 10 minut przed końcem spotkania goście mieli sporo szczęścia, ponieważ podopieczni Jana Urbana kilkukrotnie groźnie strzelali w polu karnym. Dobrymi interwencjami popisał się jednak Mariusz Pawełek, a raz wyręczył go Adam Kokoszka, wybijając piłkę głową z linii bramkowej. Gole w drugiej połowie już nie padły i mecz zakończył się remisem 1:1.

Nie wiadomo natomiast jaka będzie reakcja wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego, który trzy tygodnie temu nosił się z zamiarem zamknięcia trybuny północnej, tzw. Żylety. Po negatywnych opiniach policji, ostatecznie nie zamknął jej na poprzedni mecz przy Łazienkowskiej - z Podbeskidziem. W piątek jednak na trybunie północnej ponownie zapłonęły race świetlne oraz szaliki "Czarnych Koszul", a tuż przed końcem pierwszej połowy doszło do incydentów kibiców z pracownikami ochrony.

Zapis naszej relacji minuta po minucie:

90+4 min. I koniec - na koniec Legia zagrała klepkę w polu karnym Polonii, ale było zbyt ciasno, aby oddać strzał. Na Łazienkowskiej podział punktów - ale chyba bardziej może być z niego zadowolona Polonia Warszawa.

90+4 min. Marcin Pieńkowski podsumowuje wydarzenia na trybunach:

Wynik chyba sprawiedliwy. Duże zdziwienie - a wśród Legionistów oburzenie - wzbudziły zaskakujące i późne zmiany w stylu Franciszka Smudy. Czy tym meczem pożegnaliśmy Żyletę? Zobaczymy...

90+1 min. Rzeźniczak zastępuje Wawrzyniaka.

90 min. Mecz potrwa jeszcze 4 minuty.

88 min. Kucharczyk uderza ze znacznej odległości - Pawełek broni niewygodną, kozłującą piłkę.

87 min. Dominik Furman zastępuje Salinasa.

86 min. Oblężenie bramki Polonii. Goście już tylko wybijają piłkę.

84 min. Saganowski wychodzi na pozycję - Salinas zagrywa na wolne pole. Polski napastnik uderzył chyba po raz pierwszy dzisiaj - niecelnie.

82 min. Edgar Cani zastępuje Teodorczyka.

81 min. Marcin Pieńkowski:

Kibice Legii rozpalili na Żylecie ognisko, w którym palą barwy Polonii.

80 min. Cotra ratuje Polonię - po olbrzymim zamieszaniu i serii rykoszetów wybija piłkę z linii bramkowej! Spadała prosto za kołnierz Pawełka.

80 min. Wawrzyniak! Uderza z 20 metrów a Pawełek z ledwością wybija ten strzał.

79 min. Kombinacyjna akcja Legii. Radović gra do Jędrzejczyka, a ten prosto do Ljuboji, który uderza z woleja. Rykoszet i gola nie ma.

79 min. Kosecki schodzi. Zastępuje go Kucharczyk.

76 min. Żółta minuta dla Kokoszki za faul - bardzo brutalny - na Koseckim. Kartka dopiero po dłuższej chwili, ponieważ sędzia zastosował przywilej korzyści.

73 min. Jędrzejczyk uderza z osiemnastu metrów - piłka po rykoszecie niemalże spada Pawełkowi za kołnierz, ale ostatecznie wylatuje za poprzeczkę.

70 min. Dwaliszwiliego zastępuje Daniel Gołębiewski.

69 min. Ljuboja łamie do środka i w polu karnym uderza z lewej nogi. Uderzona piłka odbija się od nóg niepewnego Pawełka.

68 min. Fatalny błąd Astiza - piłka mu się gubi pod nogami i Wszołek rusza sam na sam z bramkarzem. Piłkarz miał jednak dwóch Legionistów na plecach i dał się wybić z rytmu. Polonista postanowił więc poszukać karnego - bez efektu.

65 min. Yahiya strzela z dystansu - piłka dolatuje na Żyletę.

62 min. Znowu Salinas - tym razem jednak znacznie lepiej. Radović tym razem uruchomił Ljuboję, który spod linii końcowej wycofał piłkę do Salinasa. Ten znowu uderzył - i trafił w poprzeczkę!

60 min. Salinas - co on zrobił? Radović zgubił Brzyskiego i dalekim podaniem uruchomił Koseckiego. Ten w polu karnym zagrał równoległą piłkę do bramki do Salinasa. Paragwajczyk znowu uderzył z pierwszej piłki i jeszcze gorzej niż wcześniej.

59 min. Piątek gra świetną piłkę do Teodorczyka, a ten uderza prosto w poprzeczkę. Napastnik Polonii był jednak na sporym spalonym.

58 min. Wrzutka ląduje w rękawicach Pawełka. Na trybunach jest trener Polonii, Piotr Stokowiec. Szkoleniowiec siedzi w towarzystwie małżeństwa państwa Engelów.

57 min. Cotra fauluje Salinasa. Będzie dośrodkowanie.

57 min. Saganowski świetnie zastawia się w polu karnym i zgrywa do Radovicia. Serb jednak rozbija się o Yahiyę.

56 min. Golkiper może już grać. Sędzia wznawia mecz.

55 min. Pawełek trzyma się za dłoń - chyba jest kontuzjowany. Rzecz w tym, że nie wiadomo co mu się stało - piłkę wyłapał bez większego starcia.

54 min. Łukasik zagrywa prosto w rękawice Pawełka.

53 min. Wawrzyniak wywalczył rzut rożny dla gospodarzy.

51 min. Radović poszedł na przebój - Poloniści zostawili Serba w spokoju, więc ten ruszył środkiem i uderzył przed szesnastką. Piłka odbiła się jednak od jednego z gości.

48 min. Marcin Pieńkowski ze stadionu:

Po pierwszej połowie remis, ale widoczna jest przewaga Legii. Na trybunach bez większych ekscesów, choć przed przerwą część Żylety w proteście przeciwko zachowaniu ochrony opuściła trybunę.

46 min. Gramy. Od razu rzut rożny dla gości. Brzyski ponownie dośrodkowuje, ale Legioniści wybijają piłkę. Kosecki rusza z kontrą, a Isidoro go fauluje. Sędzia go nagradza żółtym kartonikiem. Hiszpan zmienił w przerwie Pazia, który już też miał kartkę na koncie.

II połowa:

45+1 min. Koniec pierwszej połowy.

45+1 min. Teraz kontra Legii. Kosecki zgrywa do Salinasa, a ten technicznie uderza z pierwszej piłki. Nie trafia.

45+1 min. Wszołek rusza z kontrą. Ponieważ dosłownie nikt mu nie przeszkadza, Polonista wbiega niemal w piąty metr. Zamiast uderzać próbuje dograć kolegom z zespołu - nie trafił do nikogo.

45 min. Nakładka Pazio i żółta kartka.

44 min. Samodzielna akcja Teodorczyka - piłkarz dostał świetną prostopadłą piłkę od Cotry, zgubił Żewłakowa, złamał do środka i uderzył. Ponad bramką.

41 min. Saganowski w polu karnym próbuje odegrać do Ljuboji, ale przecina to Kokoszka. Piłka znowu trafia do Koseckiego a ten znowu strzela i znowu nie trafia. Ljuboja zaczyna się niecierpliwić.

41 min. Teraz na spalonym Dwaliszwili.

40 min. Dobra akcja Legii na jeden kontakt, ale Saganowski znowu był na spalonym.

38 min. Świetna akcja Salinasa i Radovicia - wszystko jednak zepsuł Saganowski, któremu piłka zaplątała się pod nogami. Ta jednak trafiła do Koseckiego, który chciał trafić jak w meczu z Rosenborgiem. Pomylił się niewiele.

35 min. Kolejne dośrodkowanie Brzyskiego z rzutu wolnego. Piłka wybita i teraz Brzyski będzie dośrodkowywał z rzutu rożnego. Kuciak wyłapuje.

33 min. LJUBOJA! Pawełek bez szans. Mocno pod poprzeczkę.

32 min. KARNY! Pazio fauluje Koseckiego w polu karnym.

29 min. GOOOOOOL! WLADIMIR DWALISZWILI! Fatalny błąd Łukasika - wręcz niewybaczalny. Legia zneutralizowała kolejną akcję gości, ale Łukasik poślizgnął się z piłką na 40 metrze i ruszył do ataku. Zagrał na lewo do Wszołka, a ten w polu karnym - gdy ruszył do niego Kuciak - zagrał do Dwaliszwiliego. Kuciak tę piłkę prawie przejął, ale ostatecznie doleciała ona do Gruzina, który trafił do pustej siatki.

28 min. Zdarzały się Serbowi lepsze uderzenia. Piłka przeleciała wysoko ponad bramką.

27 min. Ljuboja faulowany 32 metrów przed bramką. Pewnie będzie uderzał.

26 min. Bramkowa sytuacja dla Polonii! Dwaliszwili przepuścił piłkę i od razu wyszedł na pozycję. Teodorczyk mu dograł precyzyjnie, ale Gruzin fatalnie przestrzelił.

23 min. Dobra kontra Legii - Wawrzyniak próbował dośrodkować, ale Injać wybił piłkę wprost pod nogi Koseckiego. Ten z pola karnego ani nie trafił w bramkę, ani nie dograł kolegom - piłka poleciała wysoko w dziwnym kierunku.

21 min. Marcin Pieńkowski raportuje prosto ze stadionu:

Na początku meczu czerwona kartka pokazana przez kibiców... wojewodzie. Po dwudziestu minutach ultrasi odpalają pirotechnikę. Czy to ostatni mecz Żylety w tym sezonie? Teraz wojewoda znów ma argumenty...

19 min. Tym razem wybija Astiz, a Injac próbuje strzału z dystansu. Piłka nie dolatuje jednak do bramki.

18 min. Korner dla Polonii. Dośrodkowanie Brzyskiego wybijają Legioniści i będzie kolejne dośrodkowanie.

17 min. Ljuboja uderza - tylko w boczną siatkę. Serb zauważył, że Pawełek stoi przy jednym z rogów bramki i uderza w drugi.

16 min. Brzyski dośrodkowuje, Kuciak piąstkowuje.

15 min. Kosecki fauluje Pazię i będzie rzut wolny dla Polonii, a także zapewne dośrodkowanie.

12 min. Na trybunach jest obecny Waldemar Fornalik.

11 min. Piątek strzela z dystansu. Kuciak broni.

10 min. Pierwsze dziesięć minut meczu z nami. Przewaga w środku pola Legii całkowita - Polonia ma problem ze skonstruowaniem ataku. Z ataków Legii z kolei jednak po prostu nic nie wynika.

8 min. Ciekawa akcja Legii. Wrzutka do Saganowskiego, a ten głową zgrywa do Ljuboji. Ten z pierwszej uderza wprost w Pawełka. Okazało się zresztą, że Saganowski był na spalonym.

7 min. Klepka Saganowskiego i Wawrzyniaka zakończona kolejnym niecelnym dośrodkowaniem obrońcy. Polonia ruszyła z kontrą, ale... poślizgnął się Teodorczyk i zgubił piłkę.

5 min. Salinas gubi piłkę i zaczyna się kontra Polonii. Dośrodkowanie jest jednak niecelne i od autu zacznie Legia.

3 min. Próba wrzutki Wawrzyniaka zakończyła się... niezłym strzałem. Piłka wylądowała na górnej siatce.

1 min. Gramy. Na Łazienkowskiej głośny doping i niemal komplet publiczności!

Składy:

Legia Warszawa:
Kuciak, Jędrzejczyk, Żewłakow, Astiz, Wawrzyniak, Radović, Ljuboja, Łukasik, Salinas, Kosecki, Saganowski

Polonia Warszawa:
Pawełek, Cotra, Injac, Wszołek, Teodorczyk, Kokoszka, Yahiya, Dwaliszwili, Brzyski, Piątek, Pazio

Przed meczem:

W zeszłym sezonie Legia na drodze do mistrzostwa Polski popełniła wiele błędów, a jednym z nich była porażka i remis w derbach z Polonią. Jesienią na Konwiktorskiej Legioniści przegrali 1:2 - choć prowadzili - a na własnym stadionie po fatalnym spotkaniu zremisowali 0:0. Gdyby klub prowadzony wtedy przez Macieja Skorżę wygrał te mecze - dzisiaj Legia broniłaby tytułu mistrzowskiego.

Oba zespoły w ostatniej kolejce zanotowały remisy. Legia - chociaż dwukrotnie prowadziła w Zabrzu - nie potrafiła dowieźć korzystnego wyniku spotkania do końca i zremisowała z Górnikiem 2:2. Remis kosztował ją utratę pierwszego miejsca w tabeli na korzyść Widzewa Łódź. Polonia zremisowała za to z Jagiellonią Białystok, ale mecz powinna zdecydowanie wygrać - z trzech punktów ograbił ją sędzia Robert Małek. Arbiter, który jest obecnie za karę zawieszony, powinien w tym meczu podyktować dla klubu z Konwiktorskiej aż trzy rzuty karne. Nie zrobił tego jednak ani razu.

Dla Ireneusza Króla to pierwsze derby Warszawy. Jego poprzednik - Józef Wojciechowski - z Czarnymi Koszulami nigdy wielkich sukcesów nie odniósł, ale z Legią szło mu dobrze. Za Wojciechowskiego Polonia derby wygrała trzy razy, a przegrała dwa. Dzisiaj jednak Poloniści na Łazienkowskiej będą sami. Zabraknie i kibiców, których nie wpuścił na stadion zarząd Legii, i Króla, który solidaryzuje się z sympatykami Polonii, i trenera - Piotra Stokowca - który wciąż jest zawieszony za krytykowanie sędziego Pawła Gila w meczu z Wisłą Kraków.