Polska - Ukraina

Polska - Ukraina

Kamil Glik po strzeleniu bramki (fot. ARTUR KRASZEWSKI / Newspix.pl) Źródło: Newspix.pl
Reprezentacja Polski przegrała 1:3 (1:3) z Ukrainą w meczu eliminacyjnym do przyszłorocznych mistrzostw świata. Ukraińcy prowadzenie objęli już w 2. minucie po golu Jarmolenki. W 7. minucie na 2:0 podwyższył Husiew. W 18. minucie bramkę kontaktową zdobył Piszczek. Polską kadrę dobił Zozulia w pod koniec pierwszej połowy.
 90+4 min.
Koniec. Stadion żegna kadrę gwizdami, Ukraina ma tyle punktów co my, a na dodatek wyprzedza nas w tabeli dzięki lepszemu bilansowi.
 90+3 min.
Moroziuk zmienia Guseva.
 90+2 min.
Harmasza zmienia Bezus.
 90+1 min.
Sędzia dolicza trzy minuty.
 90 min.
Pokazał się Lewandowski. W 90 minucie. Z 20 metrów uderzył na dalszy słupek - obok bramki.
 89 min.
Jarmolenko znowu mija Boenischa, który ratuje się wślizgiem w polu karnym. O włos od rzutu karnego - Boenisch nie trafił w piłkę. To mógł być nokaut.
 88 min.
A ukraińscy kibice już fetują na trybunach.
 87 min.
Lewandowski rozpędza się z piłką od połowy boiska. Tymoszczuk fauluje, żółta kartka.
 86 min.
Czarnogóra wygrywa 1:0 z Mołdawią i ucieka w grupie H. Czarnogórcy po 5 spotkaniach mają 13 punktów! Anglia prowadzi 7:0 z San Marino i za chwilę również zgarnie trzy punkty.
 85 min.
Obraniak z lewej strony pola karnego nieźle dośrodkowuje w pole karne, ale piłka odbija się od głowy Błaszczykowskiego. Strzał to raczej nie był, Pjatow zacznie od bramki.
 82 min.
Kolejna doskonała okazja Ukraińców! Piłka dość przypadkowo trafia do Rotana, ale ten z bliska nie trafia czysto w futbolówkę.
 81 min.
Jarmolenko szuka kolejnego gola, ale tym razem zostaje przyblokowany. To przykre, ale w drugiej połowie to tak naprawdę nie my szukamy bramki - a przynajmniej nie my stwarzamy sobie okazje.
 80 min.
Korner dla Polaków. Błaszczykowski gra zdecydowanie za krótko - rywale od razu wybijają.
 79 min.
BORUC ZNOWU RATUJE! Krychowiak składa się do strzału pół godziny i Ukraina rusza z kontrą z przewagą liczebną. Boruc w kapitalny sposób broni mocny strzał Rotana.
 76 min.
Kwadrans do końca. Boisko opuszcza Majewski, który niestety nie zdał egzaminu. W jego miejsce Teodorczyk. Gramy na dwóch napastników.
 74 min.
Kolejny fatalny błąd Boenischa! Lewy obrońca polskiej reprezentacji gubi piłkę pod własną bramką. To się kończy uderzeniem, ale Boruc sobie radzi.
 71 min.
Biało-czerwoni bez pomysłu. Od dłuższego czasu nie skonstruowali składnej akcji. Prawa flanka - ta z Borussii - zniknęła. Boenisch na lewej regularnie podaje albo do bramkarza, albo do rywali.
 68 min.
Polacy grają coraz bardziej statycznie. W pierwszej połowie przynajmniej próbowali wychodzić na pozycje.
 65 min.
Korner dla Polaków. Błaszczykowski świetnie wychodzi w powietrze i uderza głową - ale Pjatow po raz kolejny pewnie broni.
 64 min.
BORUC! Bramkarz ratuje nas przed utratą czwartej bramki! Rzut rożny. Piłka przelatuje przez prawie całe pole karne i zostaje znowu wrzucona pod bramkę. Boruc broni strzał głową z kilku metrów!
 61 min.
OBRANIAK! ALEŻ TO ZEPSUŁ! Genialnie wyłożył mu piłkę Lewandowski - genialnie! Piłka chodziła jak po sznurku: Majewski, Błaszczykowski, Lewandowski. Ale Obraniak z pięciu metrów nie strzelił sam na sam.
 60 min.
Stepanenko schodzi z boiska, w jego miejsce Tymoszczuk.
 59 min.
Łukasika zmienia Obraniak.
 58 min.
Ależ pudło sam na sam Husiewa! Polska obrona po raz kolejny rozklepana. Na szczęście strzał Ukraińca z woleja był bardzo niecelny.
 57 min.
Kosecki wchodzi w pole karne i próbuje uderzać jak Jarmolenko przy pierwszym golu. Niestety po wykończeniu było widać którym interesował się Real Madryt, a który przedłużył umowę z Legią Warszawa.
 56 min.
Rotan przejmuje piłkę na środku boiska. Futbolówka trafia do Jarmolenki, który drybluje i w końcu odgrywa do Rotana. Ten uderza z pierwszej piłki - niecelnie.
 55 min.
Boenisch dośrodkowuje w pole karne do Lewandowskiego. Polski napastnik ponownie upada na murawę, sędzia nie reaguje. Słusznie.
 53 min.
Początek drugiej połowy nie wygląda najlepiej. Polacy raczej się bronią niż atakują.
 50 min.
Rzut wolny dla Polaków. Majewski miękko wrzuca piłkę w szesnastkę, Lewandowski fauluje w ataku.
 48 min.
Po raz kolejny Ukraińcy blisko gola! Jeden z Ukraińców urywa się na skrzydle i wbija piłkę pod bramkę - Jarmolenko mija się z nią o włos.
 46 min.
Boruc fatalnie wznawia grę - podaje prosto do Jarmolenki, który uderza jednak niecelnie.
 46 min.
Zmiana od początku drugiej połowy: Kosecki za Rybusa.
 46 min.
Wracamy do gry.
 45+2 min.
Przerwa. Polacy grają dramatycznie w obronie. Prawdziwy piłkarski kryminał. W ataku wygląda to już nieco lepiej i wydaje się nawet, że Polacy grają efektownie. To jednak tylko pozory - rywale po prostu cofnęli się pod własną bramkę i pozwolili nam grać. Pomylili się tylko raz. My za to mylimy się seryjnie - Ukraińcy wykorzystali trzy z czterech celnych strzałów w pierwszej połowie!
 45+1 min.
Żółta kartka dla Stepanenki.
 45+1 min.
Sędzia dolicza dwie minuty.
 45 min.
Polacy kompletnie nie wyciągają wniosków! Husiew mija Boenischa, który znowu nie daje rady w obronie, dośrodkowuje do Jarmolenki, który odgrywa głową do Zozulii. Ten uderza z woleja prosto do siatki.
 45 min.
GOOOOOOOOOOOOL! ZOZULIA!
 44 min.
Polacy psują kontrę i kontrą odpowiadają rywale. Łukasik musi ratować sytuację - żółta kartka.
 43 min.
Boenisch fauluje pod linią boczną i jest rzut wolny dla Ukrainą. Rotan dośrodkowuje, Glik wybija.
 41 min.
Rybus walczy o piłkę w narożniku i wycofuje ją do Boenischa, który jednak przeciąga dośrodkowanie i futbolówka opuszcza boisko.
 39 min.
Ukraińcy oddali do tej pory trzy strzały w światło bramki i zdobyli dwie bramki. My oddaliśmy celnych uderzeń pięć, ale gol tylko jeden.
 38 min.
RYBUS! Świetny strzał przy bliższym słupku z rzutu wolnego! Pjatow jednak wybija piłkę - był dobrze ustawiony.
 37 min.
Błaszczykowski szaleje na boisku. Po raz kolejny się rozpędza i zostaje sfaulowany metr przed polem karnym przez Chaczeridiego. Tym razem bez kartki.
 36 min.
Rzut wolny dla biało-czerwonych - kolejny, rywale dużo faulują. Majewski dośrodkowuje, Wasilewski uderza głową sporo obok bramki.
 33 min.
Bardzo brzydki faul Harmasza. Żółta kartka.
 31 min.
Kolejny korner dla biało-czerwonych. Majewski gra na Glika, ten próbuje zgrać piłkę przed bramkę, ale goście wybijają.
 29 min.
Ależ szczęście Ukraińców teraz! Pjatow mija się z piłką przy rzucie rożnym, ale nikt z Polaków nie wpycha jej do bramki.
 28 min.
Majewski znowu niedokładnie! Polacy sprytnie dwoma podaniami przedostają się pod pole karne rywali, ale Majewski źle podaje do zupełnie niekrytego po lewej stronie szesnastki Rybusa. Zawodnik Tereka zamiast oddać strzał przyjmuje piłkę pod linią końcową.
 26 min.
Polska rusza z groźną kontrą. Majewski gra jednak wprost beznadziejnie - ani do Lewandowskiego, ani do Rybusa.
 23 min.
LEWANDOWSKI! NIE MA GOLA! Krychowiak uruchamia długim podaniem Lewandowskiego. Polak przyjmuje piłkę na klatkę piersiową, ale jest już zbyt ostry kąt, żeby strzelać. "Lewy" przerzuca piłkę nad bramkarzem, ale nikt nie domyka akcji.
 21 min.
Ukraińcy ostro pilnują naszej prawej strony. Luźniej robi się na lewej flance i tamtędy rusza akcja Polaków. Strzał Boenischa z linii pola karnego zostaje jednak zablokowany.
 18 min.
Akcja made in Borussia Dortmund! Błaszczykowski schodzi z piłką do linii końcowej i dogrywa w pole karne na pamięć. Na miejscu jest Łukasz Piszczek, który uderza z pierwszej piłki i jest gol kontaktowy!
 18 min.
GOOOOOOOOOOOOOOL! ŁUKASZ PISZCZEK!
 17 min.
Zozulia uderza z ponad 20 metrów. Boruc tym razem broni, ale znowu nie było krycia.
 16 min.
Żółta kartka dla Rotana za faul na Łukasiku.
 15 min.
BOENISCH! O WŁOS OD REHABILITACJI! Rzut wolny dla Polaków. Majewski dośrodkowuje do niekrytego Boenischa, który od razu uderza z woleja! Pjatow instynktownie broni.
 14 min.
Rzut rożny dla biało-czerwonych. Boenisch próbuje przedłużyć piłkę, ale po chwili wybijają Ukraińcy.
 14 min.
Polacy próbują atakować - nie jest to dziwne, ponieważ Ukraińcy oddali pole. Oni już swoje zrobili, teraz czekają na kontry.
 11 min.
Rzut wolny dla gospodarzy. Majewski bardzo dokładnie dośrodkowuje piłkę w pole karne, a Lewandowski uderza z kilku metrów - niestety prosto w Pjatowa.
 9 min.
Lewandowski zamiast strzelać w polu karnym nurkuje. Sędzia nie reaguje.
 7 min.
Znowu niedokładne krycie - Zozulia przyjmuje piłkę na klatkę piersiową i wykłada ją Husiewowi. Ten uderza z 18 metrów tuż przy słupku. Boruc nie daje rady.
 7 min.
GOOOOOOOOOOOOL! HUSIEW!
 6 min.
Fatalne krycie biało-czerwonych. Husiew wchodzi w pole karne Boruca jak w masło. Na szczęście był na spalonym.
 3 min.
Rzut rożny dla Polaków. Goście wybijają.
 2 min.
Fatalny start biało-czerwonych! Słabe krycie Polaków. Jarmolenko wchodzi w pole karne, prostym zwodem w prawo mija Boenischa i uderza lewą nogą na dalszy słupek. Boruc bez szans.
 2 min.
GOOOOOOOOOL! JARMOLENKO! Co za katastrofa!
 1 min.
Gramy.
 20:45
Minuta ciszy upamiętniająca Władysława Stachurskiego oraz zmarłych kibiców Lechii Gdańsk.
 20:43
Hymny odśpiewane, ogłuszający huk na Narodowym!
 20:41
Czas na hymny.
 20:40
Jakub Błaszczykowski wchodzi do Klubu Wybitnego Reprezentanta. Zbigniew Boniek przekazuje mu okolicznościową paterę.
 20:39
Zawodnicy wychodzą na murawę.
 20:29
Ukraina: Pjatow - Fedecki, Chaczeridi, Kuczer, Husiew - Stepanenko, Rotan - Jarmołenko, Harmasz, Szewczuk - Zozula
 19:26
Znamy skład reprezentacji Polski: Boruc - Boenisch, Glik, Wasilewski, Piszczek - Rybus, Krychowiak, Majewski, Łukasik, Błaszczykowski - Lewandowski.

Początek relacji NA ŻYWO we Wprost.pl o godzinie 20:45.
Polacy po trzech spotkaniach eliminacyjnych zajmują trzecie miejsce w grupie H z dorobkiem pięciu punktów. Przed nami są Anglicy z ośmioma oczkami, ale "Synowie Albionu" rozegrali o jedno spotkanie więcej. W przypadku wygranej biało-czerwoni osiągną więc taki sam bilans po czterech meczach jak reprezentacja Anglii. Na czele tabeli niezmiennie Czarnogóra, która w czterech spotkaniach zdobyła 10 punktów. Znacznie gorzej przedstawia się sytuacja Ukrainy, która w trzech meczach zdołała zaledwie dwukrotnie zremisować. Ewentualna porażka pozbawi Ukraińców nawet matematycznych szans na awans. Jak rzadko kiedy tym razem to nie my gramy o wszystko.

Nie oznacza to, że nasza kadra może sobie pozwolić dzisiaj na porażkę - ta w dużej mierze skreśli i nas. Jeżeli nasi reprezentanci poważnie myślą o awansie z takimi rywalami jak Ukraina - rozbita wewnętrznie i najsłabsza od lat - wygrywać po prostu musimy. Ukraina bowiem to zespół pozbawiony lidera. Z gry w piłkę zrezygnował już Andrij Szewczenko, a trener Oleh Błochin rzucił pracę w kadrze na rzecz Dynama Kijów. We wrześniu, gdy Ukraińcy niemal pokonali Anglików na Wembley, wydawało się, że są faworytami do awansu. Dzisiaj są od niego znacznie dalej niż my.

Jak wygrać? Teoretycznie można liczyć na naszego najlepszego snajpera. Robert Lewandowski w tym sezonie Bundesligi do bramki trafił już 19 razy i prowadzi w wyścigu po koronę króla strzelców. Problem w tym, że o ile w niemieckiej lidze Polak strzela taśmowo, o tyle w kadrze nie trafił już od meczu z Grecją podczas Euro 2012. Niezbędne będzie opanowanie środka boiska - inaczej "Lewy" znowu będzie odcięty od podań. Kto się tym zajmie - dowiemy się wieczorem. W grę wchodzą przede wszystkim Ludovic Obraniak oraz Radosław Majewski.

Między słupkami najprawdopodobniej zobaczymy dzisiaj Artura Boruca. Wojciech Szczęsny jest bez formy i ustąpił miejsca w bramce Arsenalu Łukaszowi Fabiańskiemu, który... nie dostał powołania. Przemysław Tytoń ciągle siedzi na ławce rezerwowych, a Tomasz Kuszczak nabawił się kontuzji.