NA ŻYWO: Mołdawia - Polska

NA ŻYWO: Mołdawia - Polska

Maciej Rybus (fot. MICHAL CHWIEDUK / newspix.pl) Źródło: Newspix.pl
Reprezentacja Polski zremisowała z Mołdawią 1:1 w meczu eliminacyjnym do mistrzostw świata. Bramkę dla biało-czerwonych zdobył Błaszczykowski. Wyrównał Sidorenco. Polacy mają już tylko matematyczne szanse na awans na przyszłoroczny mundial.
 90+4 min.
KONIEC! Możemy się szykować do mistrzostw Europy w 2016 meczu.
 90+3 min.
Krychowiak próbuje strzału rozpaczy z dystansu - zostaje zablokowany. Polacy grają już właściwie tylko długimi piłkami na aferę.
 90 min.
Sędzia dolicza cztery minuty.
 86 min.
Zieliński rusza z piłką, podaje do Lewandowskiego, Polak obraca się z piłką, próbuje strzelać. Strzał zostaje zablokowany, piłkę łapie Namasco.
 84 min.
Jędrzejczyk rusza prawym skrzydłem i dośrodkowuje w pole karne. Piłka jest jednak za wysoko zagrana - łapie ją bramkarz.
 82 min.
Ovseannicov zmienia Antoniuca.
 81 min.
Dziesięć minut do końca. Mołdawia już jest skupiona tylko na obronie. Dla gospodarzy to niezły wynik. Dla nas - tragiczny.
 79 min.
Sobiech zmienia Polanskiego. Gramy z dwoma napastnikami.
 78 min.
Lewandowski przyjmuje piłkę w polu karnym. Zastawia się i pod potrójnym kryciem próbuje podać do wchodzącego Błaszczykowskiego. Zostaje zablokowany.
 76 min.
Kwadrans do końca. Polacy z tylko jedną dobrą okazją w drugiej połowie - po indywidualnym popisie Zielińskiego.
 74 min.
Pascenko zmienia Suvorova.
 74 min.
Błaszczykowski! Strzał z dystansu z dużą siłą. Minimalnie ponad bramką.
 72 min.
Rzut rożny dla biało-czerwonych. Dośrodkowanie za krótkie, gospodarze łatwo wybijają.
 71 min.
Dwadzieścia minut do końca. Czy Polacy przedłużą swoje szanse na awans na brazylijski mundial?
 71 min.
Bordian schodzi z boiska, zmienia go Cebotaru.
 69 min.
ZIELIŃSKI! Ależ blisko! Młody pomocnik Udinese przyjął piłkę w polu karnym, zręcznie minął obrońcę i uderzył z ostrego kąta - tuż ponad bramką.
 65 min.
Żółta kartka dla Gatcana za faul na rozpędzonym Zielińskim.
 64 min.
Kolejna zmiana - Kosecki za Rybusa.
 62 min.
Zieliński zmienia Mierzejewskiego. Czy młody pomocnik znowu nas uratuje?
 59 min.
Gubią się Polacy. Wystarczy kilka dobrych podań, żeby totalnie rozbić naszą defensywę. Gdyby Dedov nie przyjął źle piłki, stanąłby sam na sam z Borucem.
 56 min.
Od kilku minut na boisku dość spokojnie. Polacy 11 minut drugiej połowy właściwie stracili. Żadnej groźnej akcji.
 53 min.
A gospodarze czekają na swoje okazje. Boruc musiał teraz wybijać piłkę 35 metrów od bramki.
 50 min.
Lewandowski walczy w powietrzu o piłkę. Napastnik przedłuża piłkę, która już miała wyjść poza boisko. Ale w polu karnym nikogo nie ma.
 48 min.
Jędrzejczyk gra w pole karne do Błaszczykowskiego. Kapitan przekłada piłkę na lewą nogę. Na prawą. Na lewą. W końcu ją gubi.
 47 min.
Biało-czerwoni drugą połowę zaczynają ostrożnie. Mołdawianie wycofali się, czekają na kontry.
 46 min.
Gramy.
 45+2 min.
Przerwa. Polacy na ten moment są już praktycznie poza mundialem.
 45 min.
Gospodarze coraz chętniej goszczą się w naszym polu karnym. Strzał Dedova w ostatniej chwili zostaje zablokowany.
 43 min.
Ależ szczęście Polaków! Pogubili się Polacy w obronie, sędzia mógł podyktować rzut karny za wejście Krychowiaka w rywala.
 41 min.
SŁUPEK LEWANDOWSKIEGO! Krótkie dośrodkowanie w pole karne, pusty przelot Namasco i Polak o włos od szczęścia. "Lewy" strzelał głową.
 39 min.
ALEŻ TO ZEPSULI POLACY! Rybus ruszył z kontrą, Błaszczykowski wyszedł do podania tak jak wtedy, kiedy przy golu asystował Lewandowski. Rybus mu jednak nie dograł, wyczekał, akcja się posypała.
 38 min.
GORĄCO! Niby niegroźny strzał Bordiana z dystansu, ale śliska piłka wypada z rąk Boruca! Nieomal dopadł do niej jeden z gospodarzy. Wybił Salamon.
 37 min.
W przepychance pod boczną linią gospodarze przejęli piłkę i ruszyli na bramkę Boruca. Po kilku dobrych podaniach futbolówkę w polu karnym przejął Sidorenco, wykorzystał fatalne ustawienie biało-czerwonych (co robił Salamon?) i pokonał strzałem pod poprzeczkę Boruca.
 37 min.
GOOOOOOOOOOOOL! SIDORENCO!
 34 min.
Lewandowski przymierza się, ale uderza Mierzejewski. W mur.
 33 min.
Polanski faulowany tuż przed polem karnym. To mogła być dobra okazja, będzie rzut wolny.
 32 min.
Mołdawianie próbują rozklepać polską obronę efektowną wymianą piłki. W końcu wszystko zatrzymuje Salamon swoimi długimi nogami. Wzrost robi swoje.
 29 min.
POLANSKI z dystansu! Po rykoszecie piłka mija słupek w niedużej odległości.
 28 min.
Rzut rożny Polaków kończy się groźną kontrą gospodarzy. A właściwie to niegroźną - Błaszczykowski wraca z prędkością światła i zatrzymuje atak.
 25 min.
Kolejna okazja! Błaszczykowski napędził akcję i sprytnie dograł do biegnącego na obieg Mierzejewskiego. Tylko boczna siatka.
 24 min.
RYBUS! No to powinno być 2:0! Obrona gospodarzy totalnie się pogubiła - Polak przejął piłkę i ruszył na bramkę sam na sam z golkiperem! O ile bramkarza Liechtensteinu we wtorek przelobował, o tyle dzisiaj strzelił prosto w rywala. Na dodatek po chwili miał okazję do odegrania głową kolegom do niemal pustej bramki - ale zdecydował się na niecelny strzał.
 22 min.
MIERZEJEWSKI! Pomocnik przejął piłkę na granicy pola karnego, zszedł do lewej nogi i uderzył w kierunku bliższego słupka. Namasco obronił na raty.
 20 min.
Dwadzieścia minut za nami. Niby prowadzimy, ale tak naprawdę wykorzystaliśmy jedną, jedyną okazję. Na dodatek Mołdawianie coraz odważniej poczynają sobie na murawie.
 18 min.
Pierwszy rzut rożny dla gospodarzy. Suvorov dośrodkowuje zdecydowanie za krótko.
 17 min.
Po kornerze do sytuacji strzeleckiej dochodzi Salamon. Uderza głową ponad bramką.
 16 min.
Rzut wolny dla Polski. Mierzejewski nieźle dośrodkowuje w pole karne, ale fizycznie gospodarze górują nad biało-czerwonymi. Będzie korner.
 14 min.
Sprytne rozegranie rzutu wolnego. Lewandowski przyjmuje piłkę na klatkę piersiową, podrzuca piłkę, obraca się i... uderza w trybuny. Ale to nie tak źle, ponieważ w Kiszyniowie jest tylko jeden poziom.
 12 min.
Stracona bramka trochę ostudziła Mołdawian, którzy mieli poważne ofensywne zapędy w pierwszych dziesięciu minutach.
 9 min.
Sidorenco wykorzystuje błąd Komorowskiego i wpada w pole karne Boruca. Salamon od razu do niego doskakuje i go zręcznie wypycha poza boisko.
 7 min.
Borussia Dortmund wzięła sprawy w swoje ręce! Komorowski podał po ziemi do cofniętego Lewandowskiego. Snajper BVB świetnie dograł do wychodzącego na pozycję Błaszczykowskiego. Lewandowski podał pomiędzy trzeba obrońcami, Błaszczykowski wyszedł sam na sam z bramkarzem i pokonał go pewnym strzałem przy prawym słupku.
 7 min.
GOOOOOOOOOOOOOOL! BŁASZCZYKOWSKI!
 4 min.
POLANSKI! Ładna, szybka akcja biało-czerwonych! Kontra - piłkę w pole karne dostał Rybus, który zagrał z kolei wzdłuż bramki. Polanski doszedł do piłki, ale jego strzał został zablokowany.
 3 min.
Początek nerwowy. Mołdawianie ochoczo wybijają piłkę i czekają na kontry, my próbujemy budować atak pozycyjny.
 1 min.
Gramy.
 20:12
Polscy kibice są tego wieczoru porządnie "uzbrojeni". Podczas Mazurka Dąbrowskiego odpalili kilkanaście rac. Ale i gospodarze nie są gorsi.
 20:10
Za chwilę początek meczu. Obie drużyny są już na murawie, na obiekcie w Kiszyniowie znajduje się duża grupa polskich kibiców.
 20:05
Składy:

Mołdawia:
Namasco - Epureanu, Golovatenco, Bordian, Armas, Suvorov, Ionita, Antoniuc, Sidorenco, Dedov, Gatcan

Polska: Boruc - Jędrzejczyk, Salamon, Komorowski, Wawrzyniak - Krychowiak, Polanski - Błaszczykowski, Mierzejewski, Rybus - Lewandowski
Po marcowej porażce w słabym stylu z Ukrainą na Stadionie Narodowym Polaków w meczu z Mołdawią interesują tylko trzy punkty. Wtedy doskoczymy do pierwszej w grupie Czarnogóry na trzy punkty. Jednak w razie porażki szanse biało-czerwonych będą już tylko - jak zwykle - matematyczne.

Sen z powiek Waldemarowi Fornalikowi, który być może gra dzisiaj o swoją pracę, spędza zestawienie wyjściowej jedenastki. Mecz z Liechtensteinem na pewno nie dał selekcjonerowi żadnych odpowiedzi, a z powodu kontuzji w zespole nie ma aż trzech podstawowych obrońców - Łukasza Piszczka, Kamila Glika i Damiena Perquisa. Zabraknie również Ludovica Obraniaka, który zrezygnował z gry w reprezentacji. Można być jego krytykiem, ale trzeba trzeźwo zauważyć, że polska drużyna poważnego meczu bez Obraniaka nie grała od bardzo dawna. Jego nieobecność to nowa sytuacja dla kadrowiczów.

Mołdawia to 134. drużyna rankingu FIFA. Polska jest ponad dwa razy wyżej, "aż" na 65. lokacie. Ktoś mógłby pomyśleć, że czeka nas łatwy i przyjemny mecz. Wystarczy sobie jednak przypomnieć spotkanie z jeszcze słabszym Liechtensteinem, aby stracić pewność siebie. We wtorek Polacy nie potrafili rywalom strzelić bramki przez całą pierwszą połowę. Przypomnijmy również, że lider grupy, Czarnogóra, w Kiszyniowie strzelił tylko jedną bramkę - w 87. minucie.