Polscy siatkarze mistrzami świata juniorów! Biało-Czerwoni rozbili rywali w finale

Polscy siatkarze mistrzami świata juniorów! Biało-Czerwoni rozbili rywali w finale

Polscy siatkarze z reprezentacji U-19
Polscy siatkarze z reprezentacji U-19 Źródło: FIVB.com
Polscy siatkarze powtórzyli wyczyn z 2015 roku i zdobyli mistrzostwo świata w kategorii U-19. Biało-Czerwoni w finale nie dali szans Bułgarom, ogrywając rywali w trzech setach.

Polscy siatkarze świetnie spisywali się już w fazie grupowej mistrzostw świata U-19. Pokonali Nigerię, Indie oraz Iran, a następnie wygrali walkowerem z Gwatemalą. Bez straty seta doszli aż do półfinału, pokonując po drodze Kolumbię i Niemcy.

W walce o finał podopiecznym Michała Bąkiewicza przyszło po raz kolejny mierzyć się z gospodarzami turnieju, czyli Irańczykami. Nasi reprezentanci ponownie wygrali, tym razem 3:1. Polacy pewnie awansowali do finału, gdzie o złoto walczyli z Bułgarią, która do starcia z Biało-Czerwonymi przegrała jedynie w fazie grupowej z Rosją.

Dobry początek meczu

Polacy zaczęli mecz od zepsutej rozgrywki, a ich rywale po chwili odpowiedzieli błędem w ataku. Początkowo gra toczyła się punkt za punkt, w czym zasługa dobrej gry blokiem w wykonaniu obu drużyn. Biało-Czerwoni kilkukrotnie marnowali szansę na objęcie trzypunktowego prowadzenia, myląc się w zagrywce. To szybko się zemściło, a Bułgarzy odrobili straty i doprowadzili do stanu 11:11.

W końcówce seta lepiej spisali się Polacy, którzy za sprawą skutecznych ataków Majchrzaka i Kufki najpierw wyszli na czteropunktowe prowadzenie (22:18), a później przypieczętowali zwycięstwo w secie (25:20).

Bułgarzy bez szans w drugiej partii

Biało-Czerwoni dobrze rozpoczęli drugą partię, a trudna zagrywka Kubickiego pomogła doprowadzić do stanu 3:1. Rywale jednak szybko wyrównali i przez pewien czas obie drużyny miały problem z zaznaczeniem wyraźnej przewagi. Ponownie to Polakom udało się odskoczyć na trzy „oczka” przy stanie 11:8.

Podopieczni Bąkiewicza dobrze grali blokiem i kończyli akcje ze skrzydeł, dzięki czemu po kilku kolejnych akcjach prowadzili już 15:11. Końcówka seta również należała do naszych juniorów, którzy wygrali partię 25:19.

Polacy mistrzami świata!

Wygrane dwa sety nie zdekoncentrowały Polaków, którzy trzecią partię rozpoczęli od trzech punktów zdobytych z rzędu za sprawą ataku Nowika i błędów rywali. Kilka minut później było już 7:1, a Biało-Czerwoni pewnie zmierzali po wygraną w secie.

Rywalom wprawdzie udawało się momentami zmniejszać stratę, jednak podopieczni Bąkiewicza prowadzenia nie oddali już do końca partii, którą wygrali 25:19. Całe spotkanie zakończyło się wynikiem 3:0 (25:20, 25:19, 25:19) dla Polaków, którzy sięgnęli po mistrzostwo świata w kategorii U-19.

Jakub Kochanowski o celach Polaków na mistrzostwa Europy. „Bardzo chcemy mieć to w CV”