Północ lepsza od Południa - Mecz Gwiazd polskiej ekstraklasy koszykarzy

Północ lepsza od Południa - Mecz Gwiazd polskiej ekstraklasy koszykarzy

Zespół Północy zwyciężył po raz siódmy. Siedem razy tryumfowało również Południe (fot. JAKUB BRZOZKA/NEWSPIX.PL / Newspix.pl) Źródło:Newspix.pl
Północ pokonała Południe 151:135 (45:37, 41:36, 37:30, 38:32) w Meczu Gwiazd polskiej ekstraklasy koszykarzy rozegranym w Katowicach.
W czternastym pojedynku według tej formuły zespół Północy zwyciężył po raz siódmy. Najlepszym zawodnikiem spotkania (MVP) został uznany Amerykanin Corsley Edwards (Anwil Włocławek), który dla Północy zdobył 23 punkty.

Konkurs wsadów piłki do kosza wygrał Qa'rraan Calhoun ze Śląska Wrocław, który pokonał LaMarshalla Corbetta z Siarki Jezioro Tarnobrzeg. Jurorami byli między innymi prezes TBL Jacek Jakubowski, były reprezentant Polski Andrzej Pluta i ubiegłoroczny triumfator tej rywalizacji Łukasz Biedny. Biedny wystąpił poza konkursem i wykonał ekwilibrystyczny wsad ponad kabrioletem, w którym siedziały cheerleaderki Asseco Prokom Gdynia. Do finału konkursu rzutów za trzy punkty awansowali z eliminacji reprezentant Polski Łukasz Koszarek (Trefl Sopot) i Amerykanin Tony Weeden (Polpharma Starogard Gd.). Obydwaj w finale rozegranym między trzecią i czwartą kwartą trafili 14 razy, ale Polak zebrał więcej punktów ponieważ ostatni rzut w każdej z  czterech serii liczony był podwójnie. Gościnnie, bez eliminacji, wystąpił Andrzej Pluta, który w kwietniu zakończył ponad 20-letnią karierę i to on okazał się najlepszy. Trafił 17 razy zza linii 6,75 m i po raz ósmy cieszył się ze zwycięstwa (poprzednio 1999, 2000, 2003, 2006, 2008-2010).

Jeżeli chodzi o sam mecz, to jak zwykle w tego typu spotkaniach zawodnicy popisywali się efektownymi zagraniami, wsadami piłki do kosza, asystami i rzutami z dystansu, a wynik był sprawą drugorzędną. Na parkiecie w  Katowicach wystąpiło 12 Polaków, w tym dwóch utalentowanych nastolatków, wicemistrzów świata do lat 17 z 2010 z Hamburga - Mateusz Ponitka (AZS Politechnika Warszawska, uzyskał najwięcej głosów fanów) i Przemysław Karnowski (Siarka Jezioro Tarnobrzeg). Na początku lekką przewagę miało Południe (7:2), ale potem przeważali zawodnicy bardziej doświadczonej Północy. Po pierwszej kwarcie podopieczni łotewskiego trenera Karlisa Muiznieksa (Trefl) prowadzili z Południem 45:37, a w połowie meczu 86:73. W trzeciej kwarcie Północ po  rzucie Pawła Leończyka z Energi Czarnych Słupsk miała najwyższą przewagę 107:88.

W ostatniej części spotkania "południowcy" mobilizowani przez trenera Jacka Winnickiego (PGE Turów Zgorzelec) zaczęli mocniej bronić i zmniejszyli straty do  dziewięciu punktów (115:106). Odpowiedź rywali była jednak błyskawiczna. Przez blisko trzy minuty koszykarze Północy nie pozwolili rywalom zdobyć punktów i w 34 minucie prowadzili 125:106.