Justyna Kowalczyk przewróciła się i przegrała z Bjoergen

Justyna Kowalczyk przewróciła się i przegrała z Bjoergen

Justyna Kowalczyk (fot. EPA/PEKKA SIPOLA/PAP)
Justyna Kowalczyk zajęła trzecie miejsce w sprincie techniką klasyczną w zawodach Pucharu Świata w biegach narciarskich w Drammen koło Oslo. Triumfowała Norweżka Marit Bjoergen przed swoją rodaczką Astrid Uhrenholdt Jacobsen.
Środowe zmagania miały podobny scenariusz jak niedzielne, kiedy w Lahti także rywalizowano w sprincie techniką klasyczną. Podopieczna Aleksandra Wierietielnego znów miała drugi czas eliminacji (ustępując jedynie Bjoergen), a następnie bez większego problemu wygrała swoją serię ćwierćfinałową i półfinałową.

W decydującym biegu na prowadzenie szybko wysunęły się trzy zawodniczki: Bjoergen, Jacobsen i Kowalczyk. Na jednym z ostatnich zakrętów Polka przewróciła się i straciła szansę na zwycięstwo. Na moment wyprzedziła ją także Kanadyjka Chandra Crawford, ale narciarka z Kasiny Wielkiej nie poddała się i wdarła na podium. Kowalczyk drugi rok z rzędu nie wywiezie z Drammen miłych wspomnień. W poprzednim sezonie w sprincie techniką dowolną z powodu złamanego kijka odpadła w ćwierćfinale.

W klasyfikacji generalnej PŚ Bjoergen umocniła się na prowadzeniu i powiększyła przewagę nad Kowalczyk do 118 punktów. Do zakończenia cyklu pozostało pięć startów. Zawodniczki pozostaną w Norwegii. W niedzielę w Oslo będą rywalizowały w biegu na 30 km techniką klasyczną. W tej konkurencji Polka zdobyła w 2010 roku złoty medal igrzysk olimpijskich w Vancouver.

Do końca sezonu odbędą się jeszcze jedne zawody sprinterskie - 14 marca w Sztokholmie. Małą Kryształową Kulę w tej specjalności zapewniła sobie Kikkan Randall. W środę w półfinale Amerykance odpięła się narta i ostatecznie została sklasyfikowana na 11. miejscu.