Ośmiu poleciało lepiej od Stocha

Ośmiu poleciało lepiej od Stocha

Kamil Stoch (fot. PAP/Grzegorz Momot)
Kamil Stoch zajął dziewiąte miejsce w konkursie Pucharu Świata w lotach narciarskich w słoweńskiej Planicy. Zwyciężył mistrz świata w tej konkurencji, zawodnik gospodarzy Robert Kranjec. Dwunasty był lider klasyfikacji generalnej Norweg Anders Bardal.
Drugą pozycję wywalczył Szwajcar Simon Ammann, a trzecią Austriak Martin Koch. Wicelider klasyfikacji pucharowej Austriak Gregor Schlierenzauer był piąty.

Organizatorzy mieli spore problemy ze sprawnym przeprowadzeniem zawodów. Wiał zmienny, momentami silny wiatr. Serię próbną trzeba było kilka razy przerywać, także w trakcie konkursu były przerwy. Wiatr nie wypaczył wyników rywalizacji, a słońce (było ponad 20 stopni), przy którym opalała się publiczność, nie roztopiło śniegu.

Po pierwszej serii Stoch zajmował jedenaste miejsce - 205,5 m. Prowadził Kranjec - 227,5 m, drugi był Koch - 225 m, a trzeci lider klasyfikacji lotów Japończyk Daiki Ito - 212,5 m. W drugiej serii najdłuższym skokiem (222 m) popisał się Ammann i  dzięki temu awansował z czwartej pozycji na drugą. Kranjec wylądował na  215 m i to wystarczyło do zwycięstwa.

Bardal uzyskał 196 m i spadł z 10. lokaty na 12. Piąte miejsce zajął Schlierenzauer i dzięki temu stratę do Norwega przed ostatnim konkursem zniwelował do 100 punktów. Bardalowi do zdobycia po raz pierwszy w karierze Kryształowej Kuli brakuje jednego punktu, który musi wywalczyć w konkursie niedzielnym.

Stoch po lądowaniu na 213 m awansował na dziewiąte miejsce i utrzymał piąte w klasyfikacji generalnej. Maciej Kot pozostał na 17. pozycji, Piotr Żyła z 18. spadł na 24., a na 18. wskoczył Aleksander Zniszczoł, natomiast Klemens Murańka był 22. po pierwszej serii i taką lokatę zajął po finale.