Polski podatek poruszył Hiszpanów
Przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych Jacek Bajson wyjaśnił, że obowiązek zapłacenia podatku będzie dotyczył tylko tych piłkarzy, którzy są polskimi rezydentami - mają tu tzw. centrum interesów życiowych i gospodarczych i przebywają w kraju co najmniej 183 dni. Tymczasem część członków polskiej kadry narodowej mieszka i gra w klubach zagranicznych, a niektórzy urodzili się za granicą. Członkini Rady Maria Mazur-Szczepańska przypomniała, że zwolnienie było warunkiem przyznania Polsce przez UEFA prawa do organizacji zawodów. - Podczas poprzednich mistrzostw takiego zwolnienia jednak nie było. Nagrody uzyskane przez piłkarzy na turnieju w Szwajcarii i Austrii były opodatkowane w tych krajach - dodała.
Zgodnie z przepisami podatek od nagrody jest obliczany i odprowadzany do urzędu skarbowego przez podmiot, który wypłaca nagrodę - w przypadku polskich piłkarzy PZPN. Nie obejmie on nagród do kwoty 760 zł. Eksperci podatkowi podkreślali, że informacja o zwolnieniu nagród wypłacanych zagranicznym piłkarzom z polskich podatków obiegła kraje europejskie, a największe poruszenie wywołała w Hiszpanii.
Hiszpańscy piłkarze oddają prawie połowę
- Ze względu na polsko-hiszpańską umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania dochody hiszpańskich sportowców nie będą opodatkowane także w ich kraju, choć wpłyną na efektywną stawkę podatkową - podała Anna Misiak z Rady Podatkowej PKPP Lewiatan. Zgodnie z orzecznictwem NSA dochody piłkarzy w Polsce traktowane są jako przychody z działalności wykonywanej osobiście, choć - jak przypomniała Mazur- Szczepańska - kilka lat temu fiskus godził się na podatek liniowy od działalności gospodarczej.
Piłkarze uzyskują często dochody z kilku źródeł: umów o pracę i działalności sportowej, które są opodatkowane według skali podatkowej (18 proc. i 32 proc.), a także z tytułu działalności reklamowej, którą mogą prowadzić w ramach działalności gospodarczej, opodatkowanej 19 proc. podatkiem liniowym. Doradcy podatkowi zwrócili uwagę, że opodatkowanie dochodów piłkarzy w Polsce jest stosunkowo niewielkie, w porównaniu z innymi krajami europejskimi. Na przykład w Hiszpanii zawodnicy muszą zapłacić 43-proc. podatek dochodowy.
ja, PAP