Jak wyjaśnił, przygotowania krakowskiej Służby Więziennej do Euro 2012 trwały od kilku miesięcy. W trakcie szkoleń i odpraw opracowano procedury związane z postępowaniem w sytuacji konieczności przyjęcia grup osób zatrzymanych w związku z naruszeniem bezpieczeństwa w trakcie Euro 2012, współdziałania z innymi służbami i instytucjami oraz pomiędzy jednostkami organizacyjnymi SW. Odbywały się też ćwiczenia w jednostkach penitencjarnych, mające na celu doskonalenie działań funkcjonariuszy w różnych wariantach sytuacji kryzysowych, a także w innych instytucjach.
W razie konieczności do działań mogą też zostać włączone siły wsparcia i grupy interwencyjne Służby Więziennej z okręgów lubelskiego i rzeszowskiego - takimi działaniami będzie wtedy kierował Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Krakowie.
Na czas Euro 2012 funkcjonariusze OISW w Małopolsce nie mają urlopów wypoczynkowych. Na bieżąco monitorowane są także nastroje wśród osób pozbawionych wolności, które deklarują przynależność do grup pseudokibiców, lub zostały za takie czyny skazane. - Jesteśmy przygotowani do reagowania na ewentualne zachowania agresywne wśród więźniów - powiedział kpt. Wacławek.
Pod koniec ubiegłego tygodnia we wszystkich placówkach OISW w Krakowie przebywało nieco ponad 5,8 tys. więźniów. W Areszcie Śledczym w Krakowie było 623 osadzonych (na 749 miejsc).
zew, PAP