Lekcja siatkówki dla gospodarzy igrzysk. Polacy w ćwierćfinale

Lekcja siatkówki dla gospodarzy igrzysk. Polacy w ćwierćfinale

Możdżonek i Winiarski w ostatnim meczu (fot. PAP/Adam Ciereszko)
Reprezentacja Polski pewnie pokonała Wielką Brytanię 3:0 (25:16, 25:19, 25:18) w czwartym meczu turnieju olimpijskiego w Londynie. Gospodarze w żadnym momencie nie zagrozili wyraźnie lepszym Polakom, przed którymi ostatnie spotkanie w grupie A - z Australią. Dzisiejsze zwycięstwo dało naszym reprezentantom pewny awans do ćwierćfinałów.
Zwycięstwo Polaków nie jest dla nikogo zaskoczeniem. Co jednak ważne, nasi reprezentanci w meczu z Wielką Brytanią uzyskali lepszy bilans małych punktów od Bułgarów i Włochów - wszystkie reprezentacje wygrały z Brytyjczykami 3:0 i zyskały po 75 punktów, ale Polacy stracili ich najmniej. W przypadku remisu punktowego w tabeli to właśnie małe punkty mogą zaważyć o końcowym kształcie grupy A.

Polacy prowadzili grę od początku spotkania do jego końca. Dali się zaskoczyć jedynie na chwilę na początku drugiego seta, kiedy gospodarze niespodziewanie wysunęli się na prowadzenie i osiągnęli stan 4:1. Nasi siatkarze oczywiście szybko odrobili straty. Trener Anastasi mecz z gospodarzami igrzysk olimpijskich potraktował poważnie, ale jednak treningowo. W składzie nastąpiło kilka zmian - od pierwszego seta na parkiet wybiegł Kosok, przez znaczną część meczu na boisku przebywał również Kubiak.

Przed Polakami ostatnie spotkanie grupowe - z Australijczykami. Mecz zostanie rozegrany w poniedziałek o 10:30 rano. Relacja na żywo - oczywiście we Wprost.pl.

Zapis naszej relacji:

18:25 - Długa wymiana, ale Bartman to kończy! 3:0 i trzy punkty dla biało-czerwonych!

18:24 - Idealna okazja, ale popełniamy błędy techniczne.

17:24 - Jarosz przestrzelił. Drugi meczbol.

16:24 - Dobra kontra Kubiaka, a gospodarze źle przyjmują.

16:23 - Pipes mocno przestrzelił na zagrywce. Jarosz wchodzi na zagrywkę.

16:22 - Teraz huknął w siatkę.

15:22 - Kubiak ma asa serwisowego! Idealnie na linię.

15:21 - Kurek z drugiej linii, tak jak on to potrafi najlepiej.

15:20 - Gospodarze gonią nas.

14:20 - Bakare w końcu skutecznie - rozbija blok i punktuje.

13:19 - Piłka na taśmie trochę za nisko - spadła na naszej połowie.

12:19 - Bartman pięknie - zwłaszcza, że na początku akcji oddaliśmy piłkę. Ruciak wchodzi na zagrywkę.

12:18 - Psujemy zagrywkę.

11:18 - Fatalny odbiór, oddajemy piłkę, ale Bakare bał się ataku i jego kiwka nie wpadła w boisko.

11:17 - Sprytna kiwka gospodarzy.

10:17 - Bartman psuje zagrywkę.

9:16 - Piękna kontra - Kurek technicznie na ósmy metr i jest przerwa techniczna.

9:15 - Bartman ustrzelił libero gospodarzy - świetna zagrywka. Czas dla Brytyjczyków.

9:14 - Podwójny blok Kosoka i Kurka - Bakare znowu zatrzymany.

9:13 - Plotyczer psuje zagrywkę.

9:12 - Kurek trafił nawet nie w linię - ale w boisko, a sędzia dał punkt gospodarzom.

8:12 - Bakare przestrzelił.

8:11 - Możdżonek znowu z krótkiej.

8:10 - Kubiak psuje zagrywkę.

7:10 - Bartman mądrze z kontry - lekko, technicznie. Gospodarze proszą o czas.

7:9 - Przesunięta krótka Możdżonka.

7:8 - Mcgivern z nieprzygotowanej pozycji zaskakuje Kurka.

6:8 - Kubiak daje ósmy punkt. Przerwa techniczna.

6:7 - Kosok psuje zagrywkę.

5:7 - Bartman znowu po prostej - dobra forma atakującego.

5:6 - Bakare szczęśliwie serwuje w taśmę i piłka spada u nas.

3:6 - Gospodarze też psują zagrywkę.

3:5 - Bartman serwuje w siatkę.

2:5 - Brytyjczycy źle odbierają i Bakare atakuje poza boisko.

2:4 - Dobry serwis Bartmana, przechodząca piłka i gwóźdź Kurka.

2:3 - Żygadło precyzyjnie do Bartmana - mocny atak i jest punkt.

2:2 - Gospodarze kontrują - Plotyczer uderza po przekątnej.

1:2 - Dobry potrójny blok. Piłka spada na połowie rywala.

1:1 - Bakare znowu trafia.

0:1 - Bartman kontruje, obija blok i prowadzimy.

III set:

19:25 - Kosok kończy seta z krótkiej. 2:0 dla naszych.

19:24 - Obronili się gospodarze. Następny setbol.

18:24 - Świetnie Bartman po skosie - piłka setowa dla Ruciaka!

17:23 - Atak z drugiej linii Polaków.

17:22 - Pojedynczy blok Kubiaka to nie problem dla Bakare.

16:22 - Czujni Polacy pod siatką - gospodarze chcieli kiwać, ale Kubiak to wyczuł.

16:21 - Dobre tempo akcji - Bartman atakuje po prostej obok antenki.

16:20 - French obija potrójny blok naszej reprezentacji.

15:20 - Kosok atakuje z krótkiej.

15:19 - Szybkie rozegranie gopodarzy.

14:19  - Kurek dość szczęśliwie obija blok z drugiej linii i mamy kolejny punkt. Mcgivern jednak nie przyznaje się.

14:18 - Kolejna świetna zagrywka Kurka i piłka wraca do nas, na aut. Trzecia punktowa zagrywka Kurka w tym meczu.

14:17 -  Bartman kiwa z kontry, wcześniej dobra zagrywka Kurka.Brytyjczycy proszą o przerwę.

14:16 - Druga przerwa techniczna.

14:15 - Kiepskie rozegranie, ale trochę lepsza kiwka. Piętnasty punkt dla Polaków.

14:14 - I znowu ten Bakare! Świetnie przebił się przez blok Polaków.

13:14 - Kurek spokojnie po prostej, przy lewej linii autowej.

13:13 - Skuteczna kontra Bakare.

12:13 - Plotyczer obija blok.

11:13 - Podwójne odbicie piłki rywali.

11:12 - Sędzia oddaje punkt Brytyjczykom, choć punkt się należał dla nas - był aut bez bloku.

10:12 - Bartman i Możdżonek stawiają podwójny, pewny blok.

10:11 - Bartman znowu piekielnie mocno - teraz z lewego skrzydła.

10:10 - Przesunięta krótka obita o nasz blok i znowu jest remis.

9:10 - W końcu dobre tempo ataku - Bartman atakuje nad nieprzygotowanym blokiem.

9:9 - Długa wymiana i Kubiak zablokowany!

8:9 - Gospodarze jak natchnieni - bronią, rozgrywają trudną piłkę i Bakare pewnie kontruje.

7:9 - Bakare sprytnie kiwa.

6:9 - Mocna kontra i jest dziewiąty punkt.

6:8 - Kubiak walczy na siatce i wygrywa. Świetnie się przepchnął. Przerwa techniczna.

6:7 - Teraz trafił w siatkę.

5:7 - As Kurka.

5:6 - Kopia akcji i wracamy na prowadzenie! Przerwa dla gospodarzy.

5:5 - Kurek piekielnie mocno atakuje z drugiej linii. Dobra kontra!

5:4 - Mamy szczęście - Bartman kiepsko kiwa, ale piłka zatańczyła na taśmie i zmyliła Bakare.

5:3 - Bartman szukał bloku ale go nie znalazł. Punkt należy się gospodarzom.

4:3 - Świetny, podwójny punktowy blok.

4:2 - No w końcu mamy punkt - Kurek ponad blokiem po długiej przekątnej.

4:1 - Psujemy atak, a Bakare w kontrze obija blok i mamy 3 punkty straty!

3:1 - As serwisowy gospodarzy!

2:1 - Bakare mocno z lewego skrzydła w środku podwójnego bloku.

1:1 - Szybka odpowiedź z prawego skrzydła.

1:0 - Pierwszy punkt dla gospodarzy - nasz środkowy przełożył ręce przez siatkę.

II set:

16:25 - French mocno przestrzelił. Mamy pierwszego seta.

16:24 - Atak zza trzeciego metra i drugi setbol.

15:24 - Bakare też trafia w siatkę. Piłka setowa.

15:23 - Trafia w siatkę - Kosok wraca do gry.

14:23 - Zepsuta zagrywka, a u nas wchodzi do serwisu Jarosz.

14:22 - Kontra Brytyjczyków, kiwka, a my się gubimy pod siatką i piłka spada na parkiet.

13:22 - Winiarski blokuje Bakare, ale jest aut.

12:22 - Żygadło rozgrywa do Bartmana i jest kolejny punkt.

12:21 - Bartman zepsuł zagrywkę.

11:21 - Podwójne odbicie brytyjskiego rozgrywającego.

11:20 - Gospodarze nieźle się bronią - znowu punktujemy dopiero za trzecim atakiem. Bartman uderza po taśmie, ale mocno.

11:19 - Kosok z krótkiej - ale dopiero za trzecim razem wyprowadzamy poprawny kontratak.

11:18 - Zepsuta zagrywka i mamy osiemnasty punkt.

11:17 - Bakare bez kompleksów - mocno atakuje z prawego skrzydła.

10:17 - Bartman mocno obija blok. Ruciak wchodzi na zagrywkę.

10:16 - Nieporozumienie w przyjęciu i jest as serwisowy Brytyjczyków.

9:16 - No i proszę - kolejny punkt gospodarzy po świetnej, szybkiej akcji.

8:16 - French psuje zagrywkę. Druga przerwa techniczna.

8:15 - Brytyjczycy się rozkręcają - sprytna kiwka rozgrywającego. Wcześniej słaby atak Kurka z drugiej linii.

7:15 - Polacy psują kontrę - słaba krótka przesunięta. Haldane atakuje poza pole i bez bloku, ale sędzia przyznał punkt gospodarzom.

6:15 - Winiarski skacze do bloku, ale Haldane i tak trafił w siatkę.

6:14 - Haldane psuje zagrywkę - przestrzelił.

6:13 - Oj, mocno się pomylił Bartman. Atak nad blokiem zza trzech metrów to duże ryzyko. Punkt dla gospodarzy.

5:13 - Teraz Haldane obija blok.

4:13 - Haldane nie trafia czysto w piłkę i źle atakuje. Przerwa dla Brytyjczyków - już druga.

4:12 - Bartman z prawego skrzydła, po skosie, obok bocznej linii boiska. Precyzyjny atak.

4:11 - Teraz Kurek przestrzelił.

3:11 - Kosok świetnie w bloku. Angielscy kibice już przycichli.

3:10 - As Kurka!

3:9 - Kolejna zepsuta zagrywa przez gospodarzy.

3:8 - Tym razem bloku zabrakło - a w zasadzie pojedynczy blok Bartmana nie wystarczył.

2:8 - Kiwka Kurka nieskuteczna, ale atak gospodarzy igrzysk znowu zatrzymany! Potrójny blok był nie do przejścia. Przerwa techniczna.

2:7 - Świetny blok Kosoka i Żygadły! Przeciwnicy proszą o przerwę.

2:6 - Lekka, techniczna kiwka Kurka skuteczna. Brytyjczycy się nie połapali.

2:5 - Ale teraz psują zagrywkę.

2:4 - Przeciwnicy punktują po naszym bloku.

1:3 - Brytyjczycy oddają piłkę i Kosok atakuje z krótkiej.

1:2 - Bartman w formie - mocny atak w środek pola.

1:1 - Winiarski psuje zagrywkę.

0:1 - Brytyjczycy przestrzelili i mamy punkt. Wcześniej jednak - długa wymiana.

Składy:

Polska: Winiarski, Kosok, Kurek, Żygadło, Bartman, Możdżonek oraz Ignaczak (libero)

Przed meczem:

Wielka Brytania to największy outsider turnieju olimpijskiego w siatkówkę - występuje tylko dlatego, że jest gospodarzem igrzysk. Brytyjczycy - choć mają siatkarską federację od 1955 roku - nigdy nie występowali na poważnym turnieju międzynarodowym. Wystąpili za to raz w Eurolidze - w 2008 roku i zajęli ostatnie, dziewiąte miejsce. W rankingu FIVB są sklasyfikowani na 92 miejscu.

Jeszcze kilka dni temu Polacy szczerze przyznawali, że nie wiedzą, kto gra w reprezentacji Wielkiej Brytanii. Obiecali jednak grę na sto procent. To ważne, ponieważ znajdujemy się na drugim miejscu w grupie - tuż za Bułgarią, która we wtorek w dość zaskakujący sposób łatwo ograła biało-czerwonych 3:1. Bułgarzy oprócz nas grali jednak tylko z Brytyjczykami i Australijczykami - przed nimi wciąż mecze z Argentyną i Włochami. Jeżeli Bułgarzy przegrają choć jeden z tych meczy, Polacy zrównają się z nimi punktowo i o pierwszym miejscu w grupie będą decydować sety i małe punkty.

Pierwsze miejsce w grupie jest tak istotne, ponieważ daje w ćwierćfinale grę z czwartym zespołem grupy B. W przypadku miejsca drugiego i trzeciego przeciwnik jest losowany z tych samych pozycji w drugiej grupie. Organizatorzy zdecydowali się na taki krok, aby nie było podejrzeń "ustawiania" sobie miejsca w grupie. Oznacza to, że w ćwierćfinale mogą się spotkać zespoły z drugich miejsc, co w naszym przypadku prawdopodobnie oznaczałoby Brazylię.