Brytyjska sztafeta może stracić medal igrzysk. Biegacz podejrzewany o doping

Chijindu Ujah Źródło: Newspix.pl / SPORTPHOTO24
Brytyjska sztafeta 4x100 metrów zdobyła srebro na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, finiszując tuż za Włochami. Biegacze mogą jednak stracić krążek, ponieważ jeden z nich jest podejrzewany o doping. Chijindu Ujah miał przyjmować niedozwolone substancje, o czym poinformowała organizacja zajmująca się zwalczaniem dopingu.

Finał biegu sztafet 4x100 metrów w Tokio był bardzo emocjonujący. Włosi finiszowali zaledwie 0,01 sekundy przed Brytyjczykami, sięgając po złoto. Brąz wywalczyli Kanadyjczycy, a tuż za podium znaleźli się Chińczycy. Jeśli doniesienia Athletics Integrity Unit (organizacji zajmującej się m.in. zwalczeniem dopingu) potwierdzą się, w końcowej klasyfikacji może dojść do przetasowań.

Brytyjczyk na dopingu?

AIU podała w swoim komunikacie nazwiska czterech sportowców zawieszonych po igrzyskach za rzekome złamanie przepisów antydopingowych. Wśród nich znalazł się Chijindu Ujah, który startował we wspomnianym finale. W organizmie brytyjskiego sprintera wykryto ostarynę i S-23, których stosowanie jest zabronione – podaje agencja Reutera.

Obecnie trwa postępowanie International Testing Agency (ITA) wobec sportowców podejrzanych o stosowanie dopingu. Ujah został tymczasowo zawieszony, a jeśli kolejne testy próbek dadzą pozytywne wyniki, to grozi mu utrata srebrnego medalu. Wówczas krążki zostaną odebrane także jego kolegom z brytyjskiej sztafety, a Kanadyjczycy będą przesunięci na drugie miejsce. Chińczycy z kolei w tych niecodziennych okolicznościach zdobędą brązowy medal.

Źródło: Reuters