W Doniecku podział punktów. Francja remisuje z Anglią 1:1

W Doniecku podział punktów. Francja remisuje z Anglią 1:1

Tak szybował Lescott tuż przed zdobyciem bramki (fot. PAP/EPA/RUNGROJ YONGRIT)
Francuzi zremisowali z reprezentacją Anglii 1:1 w pierwszym meczu grupy D. Wszystkie bramki padły w pierwszej połowie spotkania. Wynik w 30. minucie otworzył Lescott, który wykorzystał precyzyjne dośrodkowanie Gerrarda i zdobył bramkę uderzeniem głową. Wyrównanie trójkolorowym dał Samir Nasri, który w 40. minucie strzałem po ziemi pokonał swojego klubowego kolegę, Joe Harta. Podział punktów oznacza, że liderem grupy D na koniec dzisiejszego dnia może być Szwecja lub Ukraina.

Mecz rozpoczął się pod dyktando zawodników z Francji, ale pierwszą dogodną sytuację do zdobycia bramki mieli Anglicy. W 15. minucie Young zagrał prostopadłą piłkę za linię obrony, gdzie już czekał wbiegający Milner. Pomocnik przyjął podanie, minął Llorisa, ale za daleko wypuścił sobie piłkę i w efekcie nie trafił do pustej bramki! Futbolówka zatrzepotała tylko w bocznej siatce. W kolejnych minutach dominującą drużyną była nadal reprezentacja Francji. Trójkolorowi nie potrafili jednak stworzyć sobie stuprocentowej sytuacji, a ich uderzenia z dystansu mijały bramkę Harta w znacznej odległości. W 30. minucie spotkania nieoczekiwanie wynik meczu otworzył Lescott, który wykorzystał precyzyjne dośrodkowanie Gerrarda i zdobył bramkę uderzeniem głową. Choć futbolówka przeleciała tuż obok Llorisa, bramkarz z Francji nie zdążył z interwencją. Francuzi od razu rzucili się do odrabiania strat i mogli to uczynić już pięć minut później - do piłki lecącej po dośrodkowaniu w pole karne Anglików najwyżej wyskoczył Diarra i bardzo mocno uderzył głową na bramkę Harta. Na szczęście dla niego, piłka - choć bardzo mocno uderzona - poleciała pod poprzeczkę tuż nad nim. Hart zdołał instynktownie wybić ją na rzut rożny. Francuzi dalej atakowali i w końcu dopięli swojego - w 40. minucie Ribery wycofał do Nasriego, a ten pięknym, mierzonym strzałem po ziemi umieścił piłkę w siatce przy lewym słupku. Hart próbował interweniować, ale nie dał rady.

Druga połowa to przede wszystkim coraz większa przewaga Francuzów. Trójkolorowi raz po raz nękali Harta celnymi strzałami. Dość powiedzieć, że drużyna Laurenta Blanca po meczu miała na koncie aż dziewiętnaście strzałów, z czego piętnaście - celnych! Anglicy odpowiedzieli tylko trzema uderzeniami, z których jedno było celne - to, które dało im prowadzenie w 30. minucie. Doskonałą okazję w bardzo trudnej sytuacji wypracował sobie w 75. minucie Ribery - zawodnik Bayernu Monachium wpadł z impetem w pole karne Harta i uderzył z okolic linii końcowej boiska, a więc z niemal zerowego kąta. Jego uderzenie było jednak bardzo dokładne i prawie wpadło do bramki pomiędzy bliższym słupkem a Hartem. Bramkarz Manchesteru City z ledwością odbił to uderzenie. Gola prawdopodobnie zdobyłby w 80. minucie Cabaye - jego precyzyjny i bardzo mocny strzał z woleja został jednak zablokowany przez Welbecka.

Remis z pewnością bardziej cieszy drużynę Synów Albionu - Anglicy, choć zagrali nieźle, na pewno czuli, że byli w tym spotkaniu gorsi od swoich przeciwników z drugiej strony kanału La Manche. Podział punktów daje szansę reprezentacjom Ukrainy i Szwecji na objęcie prowadzenia w grupie D.

Zapis naszej relacji:

93 min. Strzał Benzemy z dystansu - Hart broni na raty. Koniec meczu!

90 min. Trzecia zmiana Anglików: Welbeck schodzi z boiska, a zastępuje go Walcott. Sędzia dolicza trzy minuty do regulaminowego czasu gry.

89 min. Francuzi nacierają, a bramkę mogli zdobyć Anglicy! Milner zagrał po ziemi na bliższy słupek, a Welbecka w ostatniej sekundzie ubiegł Mexes i wybił piłkę za boisko.

88 min. Anglicy chyba chcą już dowieźć remis do końca - Francuzi tymczasem coraz bardziej naciskają.

86 min. Świetny strzał Benzemy z lewego roku pola karnego Anglików. Piłka odbija się od Gerrarda i wylatuje za boisko na róg.

84 min. Podwójna zmiana u Francuzów. Ben Arfa zmienia Cabaye'a, a Martin wchodzi za Maloudę.

80 min. Cabaye minimalnie się myli! Pomocnik strzelał z woleja po rzucie rożnym, ale futbolówka otarła się o Welbecka i wyleciała za boisko. Hart mógłby sobie z tym uderzeniem nie poradzić.

77 min. Podwójna zmiana - Defoe wchodzi za Oxlade-Chamberlaina, a Henderson zmienia Parkera.

75 min. Ribery wpada w pole karne Harta i strzela z niemal zerowego kąta - Hard z ledwością wybija piłkę.

74 min. Akcja za akcję w ciągu kilkunastu sekund - najpierw okazję miał Benzema, po chwili Oxlade-Chamberlain. Obu drużynom zabrakło jednak wykończenia.

71 min. Ostre wejście Younga w nogi Benzemy. Żółta kartka.

70 min. Ribery wpada w pole karne Anglików, po czym wycofuje futbolówkę do Maloudy. Francuz uderza z pierwszej piłki z wielką siłą - Parker zablokował jego uderzenie, ale kosztowało go to dużo zdrowia.

65 min. Co za uderzenie Benzemy z ponad dwudziestu metrów! Napastnik Realu Madryt zbiegł do środka z lewej strony boiska, zagrał do Nasriego, który natychmiast mu odegrał, po czym Benzema uderzył z pierwszej piłki w lewą stronę bramki. Hart jednak broni.

63 min. Wszystkie statystyki w meczu na korzyść Francuzów - poza tą najważniejszą, gdzie wciąż jest remis.

59 min. Świetne wejście Debuchy'ego prawą stroną boiska w pole karne Synów Albionu. Zawodnika z Francji w ostatniej chwili powstrzymał zdobywca gola - Lescott.

55 min. To mógł być gol! Dośrodkowanie Nasriego do niepilnowanego Diarry, ale piłka szybowała zbyt wysoko i wyleciała poza linię końcową.

55 min. Dośrodkowanie Evry w pole karne po ziemi - sytuację wyjaśnia Gerrard, który posyła piłkę w trybuny.

52 min. Anglicy w drugiej połowie starają się bardziej szanować piłkę.

48 min. Ryzykowne zagranie Milnera do Harta - tak ryzykowne, że do piłki turlającej się w stronę bramkarza doszedł Nasri! Hart sobie jednak poradził.

46 min. Gramy. Na razie bez zmian.

II połowa:

45+1 min. Koniec pierwszej połowy. Świetny mecz w Doniecku!

45 min. Francuzi przejmują piłkę na połowie rywala. Benzema wpada w pole karne z piłką i uderza w interweniującego Harta. Zapachniało golem.

45 min. Cabaye uderza z dystansu - piłka ociera się od jednego z Anglików i mamy rzut rożny. Nasri dośrodkowuje, ale Hart wybija piłkę.

43 min. Francuzi zamykają Anglików we własnym polu karnym. Czy jeszcze padnie jakaś bramka przed przerwą?

40 min. GOOOL! SAMIR NASRI! CO ZA UDERZENIE! Pomocnik wykorzystał podanie Ribery'ego i idealnie przymierzył z osiemnastu metrów i strzelił tuż przy lewym słupku bramki Joe Harta. Bramkarz Manchesteru City nie miał szans ze strzałem swojego klubowego kolegi.

39 min. Posiadanie piłki - 55% na korzyść trójkolorowych.

35 min. DIARRA! Co za interwencja Joe Harta! Dośrodkowanie Nasriego z rzutu wolnego z podobnej pozycji, z której Anglicy zdobyli bramkę i idealne uderzenie głową Diarry. Hart jednak instynktownie obronił - piłka na jego szczęście leciała pod poprzeczkę, ale idealnie ponad nim.

34 min. Żółta kartka dla Oxlade-Chamberlaina.

30 min. GOOOOL!! LESCOTT! Co za uderzenie obrońcy Synów Albionu! Idealne dośrodkowanie Gerrarda z rzutu wolnego na piąty metr i jeszcze lepsze uderzenie głową Lescotta!

28 min. Welbeck zaczął indywidualną akcję, ale został zatrzymany przed polem karnym przez Mexesa.

27 min. Okres chaotycznej gry z obu stron - zwłaszcza Francuzi fatalnie konstruują akcje.

24 min. Francuzi w natarciu. Anglików starają się wesprzeć ich kibice, którzy zaczęli żywiołowy doping.

22 min. Rami przypadkowo - ale bardzo boleśnie - przydeptał staw skokowy Welbecka. Napastnik Manchesteru United jest opatrywany.

18 min. Bliźniacza akcja Anglików - tym razem Young był jednak na spalonym i sędzia przerwał akcję.

16 min. Strzał Cabaye'a z dystansu. Hart broni na raty.

15 min. MILNER! Jak to mogło nie wpaść! Zaczęło się od idealnego prostopadłego podania od Younga za linię obrony, gdzie na piłkę czekał wbiegający Milner. Pomocnik przyjął podanie, minął Llorisa, ale za daleko wypuścił sobie piłkę i nie trafił do pustej bramki! Futbolówka zatrzepotała w bocznej siatce.

13 min. Ribery kapitalnie wchodzi w pole karne Anglików, ale ponieważ jest w pobliżu linii końcowej - wycofuje piłkę. Jego koledzy nie są jednak w stanie nawet oddać strzału - angielska obrona umiejętnie ich blokuje.

11 min. Strzał Nasriego z osiemnastu metrów - piłka mija lewy słupek w odległości około metra.

11 min. Po rzucie rożnym Hartowi piłka wypada z rąk! Na jego szczęście spada pod nogi Anglików.

10 min. Ribery zmarnował świetną okazję - zawodnik dostał świetne prostopadłe podanie od Cabayego za linię obrony, ale uwikłał się w drybling i nie oddał nawet strzału.

8 min. Francuzi mają przewagę optyczną, ale nie potrafią skonstruować groźnej akcji. Anglikom idzie jeszcze gorzej.

5 min. Benzema gra klepkę z Nasrim i wpada w pole karne - sytuację wyjaśnia jednak Terry, który wykopuje piłkę za linię. Z rzutu rożnego nic nie wynika.

4 min. Początek meczu bardzo spokojny. Zawodnicy z obu stron nie chcą popełnić żadnego błędu.

2 min. Pierwsza akcja Anglików. Welbeck był jednak na spalonym.

2 min. Na trybunach obecny jest trener Arsenalu - Arsene Wenger.

1 min. Zaczynamy pierwszy mecz w grupie D!

Składy:

Anglia: Hart - Johnson, Terry, Lescott, Cole - Milner, Gerrard, Parker (77. Henderson), Oxlade-Chamberlain (77.  Defoe) - Young - Welbeck

Francja: Lloris - Debuchy, Rami, Mexes, Evra - Cabaye, Diarra, Malouda - Nasri, Benzema, Ribery

Przed meczem:

Francuzi wydają się być w końcu dobrze przygotowani do turnieju. Pod wodzą Laurenta Blanca reprezentacja tego kraju nie przegrała żadnego z ostatnich 21 spotkań. Jednak za kadrą trójkolorowych ciągnie się przeszłość: Francuzi na dwóch ostatnich turniejach nie wygrali ani jednego meczu i za każdym razem odpadali w fazie grupowej. Kompromitacją był zwłaszcza ostatni mundial – skonfliktowana wewnętrznie drużyna Les Blues najpierw awansowała na mistrzostwa dzięki strzelonej ręką bramce, a później odpadła po porażce ze słabą reprezentacją RPA. Na dodatek, z kadry za wyzywanie trenera został wtedy usunięty Nicolas Anelka, a Francuzi wrócili do kraju w cieniu skandalu. Nowa generacja francuskich piłkarzy w żaden sposób nie potrafi dorównać legendzie starszych kolegów z mundialu 98. Czy Les Tricolores w końcu się przełamią?

Na pewno będzie chciał im w tym przeszkodzić ich dzisiejszy przeciwnik – Anglicy. Synowie Albionu mają jednak własne problemy – ich drużyna jest dziurawa jak ser szwajcarski. Z powodu kontuzji ze składu na mistrzostwa Europy wypadli m.in. Kyle Walker, Frank Lampard i Gary Cahill. Na dodatek, dopiero w trzecim meczu grupowym będzie mógł zagrać Wayne Rooney – karę na zawodnika nałożyła UEFA za jego bezmyślne kopnięcie w meczu eliminacyjnym piłkarza Czarnogóry, Miodraga Dzudovoicia. Która z drużyn lepiej poradzi sobie w dzisiejszym spotkaniu z własnymi problemami? Odpowiedź na to pytanie poznamy przed godziną dwudziestą.