Niemcy poza turniejem! Mario Balotelli wprowadza Włochów do finału

Niemcy poza turniejem! Mario Balotelli wprowadza Włochów do finału

Balotelli zdobywa pierwszą bramkę (fot. PAP/EPA/RADEK PIETRUSZKA)
Reprezentacja Włoch wygrała z Niemcami 2:1 i awansowała do finału Euro 2012. Bohaterem spotkania został Mario Balotelli, który w pierwszej połowie zdobył dwa gole. Honorową bramkę po rzucie karnym dla Niemiec strzelił w doliczonym czasie gry Mesut Oezil. Włosi w finale w Kijowie zagrają z obrońcami tytułu - Hiszpanami.
Mecz rozpoczął się od zdecydowanych ataków reprezentacji Niemiec. Już w piątej minucie bliski szczęścia był Mats Hummels. Piłkarz najlepiej ustawił się przy dośrodkowaniu z rzutu rożnego, dostawił nogę do spadającej piłki i niemalże umieścił ją w bramce obok Buffona, który źle wyszedł i minął się z futbolówką! Na szczęście dla Włochów - na linii bramkowej stał niezawodny Andrea Pirlo, który wybił piłkę. W 13. minucie Buffon był ponownie w tarapatach - Kroos uderzył z 20 metrów tak silnie, że bramkarz włoskiej reprezentacji z ledwością wypiąstkował piłkę. Po kwadransie przewagi Niemców do głosu zaczęli dochodzić Włosi: w 17. minucie strzałem z dystansu Neuera próbował pokonać Montolivo, a minutę później - Cassano. Kolejne dwie minuty później Neuer już skapitulował: Cassano na lewej stronie boiska efektownie minął Hummelsa i precyzyjnie dośrodkował piłkę wprost na głowę Balotellego, który pewnym strzałem głową z pięciu metrów pokonał Neuera! Co ciekawe, Balotelli ucieszył się ze zdobytej bramki - normalnie nigdy tego nie robi.

W 34. minucie znowu fenomenalnym zagraniem popisał się Cassano - tym razem podał w pole karne do Montolivo. Piłkarz jednak zamiast strzelać z ośmiu metrów spróbował przełożyć piłkę na prawą nogę i po drodze ją stracił. Minutę później swoją okazję mieli piłkarze Joachima Loewa - z 20 metrów i z woleja doskonałym uderzeniem w samo okienko popisał się Khedira, ale Buffon pokazał jeszcze lepszą paradę i udowodnił, że jest jednym z najlepszych bramkarzy świata. Po chwili było już 2:0 - w 36. minucie meczu Balotelli dostał świetne zagranie za linię obrony Niemców i pognał z piłką w stronę bramki. Ponieważ doganiali go Niemcy, napastnik Manchesteru City zdecydował się na strzał - i huknął z 16 metrów w samo okienko! Neuer tylko przyklęknął - nawet nie zareagował. Super Mario za bramkę zapłacił żółtą kartką, ponieważ zdjął koszulkę po zdobyciu gola.

Druga połowa to przede wszystkim zdecydowane ataki Niemców i okazjonalne kontry Włochów. W 55. minucie rajdem we włoskiej szesnastce popisał się Oezil - piłkarz dobiegł z piłką do linii końcowej i wycofał ją na piąty metr do Khediry. Zawodnik nie potrafił jednak oddać strzału z powodu potrójnego krycia. W 60. minucie meczu hat-tricka mógł skompletować Balotelli. Napastnik przyjął piłkę na prawym skrzydle, wbiegł w pole karne, przełożył futbolówkę na lewą nogę i uderzył na dalszy słupek. Piłka nabrała jednak złej dla niego rotacji i minęła dalszy słupek. Dziesięć minut później Balotelli z powodu urazu opuścił boisko - zmienił go Antonio Di Natale.

Pięć minut później Marchisio zmarnował stuprocentową sytuację - Włoch opanował wysoko lecąca piłkę, minął wywracającego się niemieckiego obrońcę i uderzył na dalszy słupek - futbolówka jednak o włos minęła bramkę. Dlaczego nie zagrał do stojącego na czwartym metrze niekrytego Di Natale - to wie tylko Marchisio. Trzy minuty później w identycznej sytuacji był Marchisio, ale poślizgnął się i stracił piłkę. W miarę upływającego czasu Niemcy otworzyli się całkowicie - ale Włosi nie potrafili z tego skorzystać. W 82. minucie Di Natale nie trafił do bramki sam na sam z Neuerem. Diamanti podał mu piłkę na wolne pole, a niepilnowany napastnik zamiast wbiec w pole karne najdalej jak mógł - strzelił z kilkunastu metrów w boczną siatkę.

Niemieckie starania o zdobycie kontaktowego gola przyniosły efekt dopiero w 92. minucie meczu - Balzaretti dotknął piłki ręką we własnym polu karnym. Oezil strzelił pewnie w prawy róg bramki i zamienił jedenastkę na kontaktowego gola. Ostatnie dwie minuty doliczonego czasu gry nie wystarczyły jednak Niemcom na wyrównanie - sędzia zakończył spotkanie i odesłał piłkarzy Joachima Loewa do domu. Natomiast Włosi już w niedzielę zmierza się z Hiszpanami w finale Euro 2012!

Zapis naszej relacji:

90+4 min. KONIEC! Niemcy za burtą! Wielki Mario Balotelli!

90+3 min. Niemcy napierają, Neuer gra na linii środkowej boiska! Wszystko kończy się żółtą kartką dla Hummelsa.

90+2 min. Oezil! 2:1! Pewny strzał w prawy róg bramki.

90+1 min. RZUT KARNY DLA NIEMCÓW! Balzaretti źle przyjął piłkę w polu karnym.

90+1 min. Sędzia dolicza aż cztery minuty!

90 min. Hummels marnuje idealną sytuację! Obrońca BVB dostał piłkę od Klosego i z pięciu metrów strzelił prosto w Buffona!

89 min. Żółta kartka dla Motty. Niemcy się jednak nie cieszą - sędzia przerwał im obiecująca akcję.

86 min. Po trybunach roznosi się gromkie "Di Natale".

84 min. De Rossi otrzymuje żółtą kartkę.

83 min. Teraz Balzaretti trafia do bramki! Sędzia odgwizduje jednak spalonego. Niemcy już właściwie się nie bronią. Skupiają się na ataku.

82 min. Di Natale nie trafia sam na sam z Neuerem! Diamanti podał mu piłkę na wolne pole, a niepilnowany napastnik zamiast wbiec w pole karne najdalej jak mógł - strzelił z kilkunastu metrów w boczną siatkę.

81 min. Co się dzieje z prawą stroną niemieckiego pola karnego? Teraz poślizgnął się tam Di Natale. Dwa razy!

80 min. Kroos z 16 metrów uderza prosto w trybuny. Strzelał jednak z nieprzygotowanej pozycji - piłka spadła mu pod nogi przypadkiem.

78 min. Diamanti w identycznej sytuacji - nie oddał jednak strzału, bo... poślizgnął się.

75 min. Marchisio marnuje setkę! Włoch opanował wysoko lecąca piłkę, minął wywracającego się niemieckiego obrońcę i uderzył na dalszy słupek - futbolówka o włos minęła bramkę. Dlaczego nie zagrał do stojącego na czwartym metrze niekrytego Di Natale?

75 min. Włosi skupieni już właściwie tylko na obronie. Niemieckim akcjom brakuje jednak wykończenia.

71 min. Ostatnia roszada w kadrze Niemiec. Thomas Mueller zmienia Boatenga.

70 min. Balotelli hat-tricka dzisiaj nie zdobędzie. Z powodu urazu opuszcza boisko. Zmienia go Antonio Di Natale.

67 min. Marchisio blisko cudownej bramki! Piłkarz dostał futbolówkę na wolne pole i huknął z 17 metrów - piłka minęła prawy słupek bramki o włos.

66 min. Diamanti strzela z połowy boiska - zauważył, że Neuer wyszedł z bramki. Golkiper Bayernu Monachium złapał jednak futbolówkę.

63 min. Thiago Motta wchodzi na boisko. Riccardo Montolivo schodzi.

62 min. Co za strzał Reusa! Buffon koniuszkami palców wypchnął piłkę ponad poprzeczkę!

60 min. Brzydki faul Bonucciego - żółta kartka. Będzie rzut wolny z 25 metrów.

60 min. Balotelli szuka trzeciej bramki! Napastnik otrzymał piłkę na prawej flance, wbiegł w pole karne, przełożył piłkę na lewą nogę i uderzył na dalszy słupek. Piłka nabrała jednak złej dla niego rotacji i minęła bramkę.

57 min. Zaskakująca decyzja Prandellego - schodzi Cassano! Zastępuje go Alessandro Diamanti.

56 min. Oezil zagrywa znakomitą piłkę w pole karne do wbiegającego Klosego - czyściutkim wślizgiem wytrąca mu ją jednak Bonucci.

55 min. Świetna akcja Oezila - piłkarz poszedł na obieg, minął dwóch obrońców i spod linii końcowej wycofał na piąty metr do Khediry. Piłka trafiła do adresata, ale Khedira nie był w stanie oddać strzału pod potrójnym kryciem.

52 min. Cassano gra dzisiaj jak wytrawny rozgrywający - walczy z obrońcami, wypracowuje sobie podania i zagrywa świetne piłki w pole karne Niemców.

49 min. Ależ myli się Lahm! Obrońca dostaje idealnie wyłożoną piłkę w polu karnym Włochów i uderza z pierwszej piłki wewnętrzną częścią stopy - ponad poprzeczką.

48 min. Reus wpada w pole karne, przekłada piłkę na lewą nogę i uderza - słabo i prosto w rękawice Buffona.

46 min. Gramy. Na boisku pojawiają się Marco Reus i Miroslav Klose. Zmieniają Gomeza i Podolskiego.

II połowa:

45+1 min. Koniec pierwszej połowy. Balotelli bohaterem Italii!

45 min. Niemcy próbują: Lahm dośrodkowuje, a Buffon wyłapuje piłkę. Sędzia dolicza minutę.

42 min. Cassano nie podnosi się z murawy. Włosi wybijają piłkę.

41 min. Loew siedzi oszołomiony na ławce rezerwowych. Jak zareaguje selekcjoner Niemców?

36 min. GOOOL! ZNOWU BALOTELLI! Co za uderzenie! Napastnik dostał piłkę za linię obrony z własnej defensywy, przyjął ją i pognał w stronę bramki. Ponieważ doganiali go Niemcy, napastnik Manchesteru City huknął z 16 metrów samo okienko! Neuer tylko przyklęknął - nawet nie zareagował! Super Mario dostał jednak zółtą kartkę - zdjął koszulkę po zdobyciu gola.

35 min. Fenomenalna parada Buffona! Z 20 metrów z woleja uderzył w samo okienko Khedira, ale włoski bramkarz poradził sobie z uderzeniem!

34 min. Montolivo marnuje setkę! Cassano znowu szaleje na lewej flance i zagrywa w pole karne do Montolivo, ale ten zamiast strzelać z ośmiu metrów chce przełożyć piłkę na prawą nogę i po drodze ją traci.

34 min. Groźny atak Niemców! Boateng efektownie minął Chielliniego i dośrodkował piłkę w pole karne, ale od Podolski nie zdążył do piłki i Włosi ją wybili.

32 min. Włosi prowadzą już od ponad dziesięciu minut, ale Niemcy na razie nie mają pomysłu jak odpowiedzieć.

30 min. Kroos uderza z dwudziestu kilku metrów. Potężny strzał mija bramkę w znacznej odległości.

28 min. Joachim Loew już wysyła rezerwowych do rozgrzewki.

27 min. Dobra akcja Niemców: Gomez opanował wysoko lecącą piłkę i zgrał ją do Oezila. Pomocnik uderzył z pierwszej piłki z 20 metrów, ale Buffon poradził sobie z tym strzałem. Choć - znowu na raty.

24 min. Boateng dośrodkowuje z prawej strony boiska, a do piłki doskakuje Gomez. Jego uderzenie było jednak znacznie gorszej jakości niż  to Balotellego.

20 min. GOOOL! BALOTELLI! Piękna akcja Włochów! Cassano na lewej stronie boiska oszukał niemieckich obrońców, minął ich i precyzyjnie dośrodkował na głowę Balotellego, który pewnym strzałem głową z pięciu metrów pokonał Neuera! Co ciekawe, Balotelli ucieszył się z gola - nigdy tego nie robi.

18 min. Bliźniacza sytuacja Cassano - tylko tym razem piłka leciała na drugi słupek. Neuer ponownie broni.

17 min. Doskonały strzał Montolivo z 20 metrów - Neuer z kłopotami złapał piłkę lecącą w okolice jego prawego słupka.

17 min. Chwila uspokojenia na boisku - ale kamery znowu przyłapały Loewa na dłubaniu w nosie.

13 min. Potężne uderzenie Kroosa z 20 metrów - Buffon musiał wypiąstkować piłkę!

12 min. Ależ szczęście Buffona! Kolejna pomyłka Włochów w obronie. Buffon nie złapał przecinającej pole karne piłki - ta odbiła się od jego rękawic, a następnie od włoskiego stopera i minęła bramkę o centymetry!

10 min. Wysoki pressing Niemców - naciskany Buffon musiał wybić piłkę za linię boczną.

8 min. Na razie Niemcy przeważają. Dobra wiadomość: murawa w Warszawie w znacznie lepszym stanie dziś.

5 min. Hummels blisko gola! Balzaretti wybił piłkę spod nóg Podolskiego, futbolówka wyleciała za boisko i sędzia wskazał na narożnik. Wrzucona piłka spadła pod nogi Hummelsa, który od razu kopnął ją do bramki, a Buffon się z nią minął! Z linii bramkowej futbolówkę wybił jednak niezawodny Pirlo.

3 min. Loew stawia dzisiaj przede wszystkim na... wielkich przegranych sezonu, czyli piłkarzy z Bayernu Monachium. W drużynie włoskiej przede wszystkim mistrzowie Italii z Juventusu.

2 min. Pierwsza próba Niemców. Lahm chciał dośrodkować do Gomeza, ale piłka wyleciała poza boisko.

0 min. Gramy!

0 min. Na trybunach Narodowego piękna kartoniada z flagami Niemiec i Włoch.

Składy:

Niemcy:
Manuel Neuer - Jerome Boateng, Mats Hummels, Holger Badstuber, Philipp Lahm - Sami Khedira, Bastian Schweinsteiger - Toni Kroos, Mesut Ozil, Lukas Podolski - Mario Gomez

Włochy:
Gianluigi Buffon - Federico Balzaretti, Leonardo Bonucci, Andrea Barzagli, Giorgio Chiellini - Daniele De Rossi, Andrea Pirlo, Claudio Marchisio, Riccardo Montolivo - Antonio Cassano, Mario Balotelli

Przed meczem:

Statystyki dla Niemców są bezlitosne - choć niemal wszyscy widzą w nich faworyta dzisiejszego półfinału, reprezentacja naszego zachodniego sąsiada na dużej imprezie włoskiej kadry narodowej nie pokonała nigdy. A miała aż siedem okazji!

Dzisiejszy półfinał to przede wszystkim starcie dwóch doskonałych rozgrywających - Mesuta Oezila i Andrea Pirlo. Oezil, piłkarz Realu Madryt, to wschodząca gwiazda niemieckiej piłki. To w dużej mierze dzięki niemu reprezentacja Niemiec to jedyna drużyna na Euro 2012, która jak do tej pory ma komplet zwycięstw. Z drugiej strony genialny Andrea Pirlo - wydawało się, że 34-letni Włoch jest już u schyłku swej kariery, ale swoim występem podczas Euro 2012 udowodnił, że przeżył podczas ostatniego sezonu w Juventusie drugą młodość. Wielu ekspertów zaczęło nawet dopatrywać się w nim konkurenta dla Ronaldo i Messiego w wyścigu po Złotą Piłkę.

- Nie zamierzamy skupiać się na rywalu, my zawsze gramy swoje. Pracowaliśmy na to ciężko od kilku lat. Teraz nie musimy się przed nikim kryć na boisku. Chcemy dyktować tempo i zdominować Włochów. Jesteśmy w stanie to zrobić - powiedział o dzisiejszym spotkaniu Joachim Loew. Niemcy będą jednak w stanie zagrać swój futbol tylko wtedy, kiedy zdominują środek pola - a odcięcie Pirlo od gry może być dla nich dzisiaj olbrzymim wyzwaniem.

Włosi marzą o powtórce z mistrzostw świata w Niemczech w 2006 roku. Wtedy w półfinale pokonali właśnie gospodarzy, a kilka dni później wygrali w całym turnieju. Czy historia zatoczy koło?