Mamy złoty medal mistrzostw Europy! Aleksandra Lisowska zwyciężyła w maratonie

Mamy złoty medal mistrzostw Europy! Aleksandra Lisowska zwyciężyła w maratonie

Aleksandra Lisowska po zdobyciu złotego medalu mistrzostw Europy
Aleksandra Lisowska po zdobyciu złotego medalu mistrzostw Europy Źródło:PAP / Adam Warżawa
Aleksandra Lisowska zdobyła złoty medal w maratonie podczas lekkoatletycznych mistrzostw Europy! W Monachium 2022 pobiegła w fantastycznym stylu, dobiegając na metę jako pierwsza.

Aleksandra Lisowska zaprezentowała się znakomicie w tegorocznych mistrzostwach Europy w lekkoatletyce. Zawodniczka pochodząca z Braniewa zdobyła złoty medal w maratonie kobiet, dobiegając na metę z czasem 2:28:34. Nad drugą zawodniczką miała osiem sekund przewagi.

Monachium 2022. Aleksandra Lisowska zdobyła złoty medal mistrzostw Europy w lekkoatletyce

Biegaczka specjalizująca się długich dystansach stosunkowo szybko oderwała się z kilkoma innymi zawodniczkami od głównej grupy uczestniczek. Początkowo w gronie uciekinierek znajdowało się osiem osób, ale z kolejnymi kilometrami gromada ta topniała. Niedługo później wykrystalizowała się ekipa sześciu biegaczek, a niedaleko przed finiszem trzech, które mierzyły w miejsce na podium. Jak się okazało to jednak Biało-Czerwona najlepiej rozłożyła siły na całe 42 kilometry. Były momenty, gdy rywalki ją wyprzedzały na przykład przy zakrętach, ale potem Lisowska potrafiła wracać do czołówki w efektownym stylu.

Na ostatnich kilometrach Lisowska uzyskała jednak sporą przewagę nad resztą stawki. Zawodniczki, które początkowo rywalizowały z nią o złoty medal, nie były w stanie wytrzymać najwyższej intensywności biegu do samego końca. Ostatecznie więc na mecie jako druga zameldowała się Parlov Kostro (Chorwacja) z czasem 2:28:42 i dzięki temu zdobyła srebrny krążek. Najniższe miejsce na podium zajęła natomiast Brinkman (Holandia) z wynikiem 2:28:52.

Warto też dodać, że dzięki występowi Lisowskiej oraz Moniki Jackiewicz i Angeliki Mach, które finiszowały na dalszych lokatach, cała reprezentacja Polski wywalczyła również brązowy medal w rywalizacji drużynowej.