Spadek Biało-Czerwonych w klasyfikacji medalowej lekkoatletycznych mistrzostw Europy. Polacy poza podium

Spadek Biało-Czerwonych w klasyfikacji medalowej lekkoatletycznych mistrzostw Europy. Polacy poza podium

Medalistki siedmioboju Nafissatou Thiam i Adrianna Sułek
Medalistki siedmioboju Nafissatou Thiam i Adrianna Sułek Źródło: PAP / Adam Warżawa
W piątek 19 sierpnia spośród Biało-Czerwonych po medal na lekkoatletycznych mistrzostwach Europy sięgnęła tylko Sofia Ennaoui. Po pięciu dniach ME w Monachium Polska spadła z trzeciego na piąte miejsce w klasyfikacji medalowej.

Na ostatnich mistrzostwach Europy w lekkoatletyce, które odbyły się w Berlinie Polacy wywalczyli aż 12 krążków i ostatecznie uplasowali się na drugim miejscu w ogólnej klasyfikacji medalowej. Biało-Czerwoni wyprzedzili Niemców, a zakończyli przed Brytyjczykami. Już przed startem tegorocznych zawodów było wiadomo, że o powtórzenie tego osiągnięcia będzie niezwykle trudno.

Już pierwszego dnia zmagań po złoto w maratonie sięgnęła Aleksandra Lisowska. Jej świetny występ sprawił, że razem z koleżankami zajęła także trzecie miejsce w klasyfikacji drużynowej. Dwa dni później dorobek naszej reprezentacji powiększył się o srebro i brąz w biegu na 400 metrów wywalczyły Natalia Kaczmarek i Anna Kiełbasińska oraz o srebrny medal Ewy Różańskiej w rzucie młotem. Natomiast czwartego dnia mistrzostw złoty medal rzutu młotem zdobył Wojciech Nowicki, a srebro w siedmioboju wywalczyła Adrianna Sułek.

Monachium 2022. Brązowy medal piątego dnia mistrzostw Europy

W piątek 19 sierpnia spośród Biało-Czerwonych brązowy medal wywalczyła tylko Sofia Ennaoui w biegu na 1500 m. Polka ostatecznie finiszowała trzecia z czasem 4.03,59, z kolei zwyciężczyni Laura Muir uzyskała wynik 4.01,08, a tuż za nią linie mety pokonała Ciara Mageean z czasem 4.02,56.

Swoją szansę miał również Oskar Stachnik, który co prawda wystąpił w finale rzutu dyskiem, ale po trzech próbach, w tym dwóch spalonych, dyskobol nie awansował do ścisłego finału i zakończył swoje zmagania w Monachium na dwunastym miejscu.

Medale Polaków na mistrzostwach Europy w lekkoatletyce 2022

Po pięciu dniach lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Monachium Polska zajmuje piąte miejsce w klasyfikacji medalowej. Biało-czerwoni mają w dorobku osiem medali: dwa złote, trzy srebrne i trzy brązowe.