Natalia Partyka do finału gry pojedynczej w klasie 10 awansowała po niezwykle emocjonującym półfinale, w którym w pięciu setach ograła Tian Shiau-wen. Wcześniej natomiast podczas rywalizacji w Paryżu, grając w deblu w klasie WD20 w parze z Karoliną Pęk, sięgnęła po brąz. Partyka dokłada kolejne stemple do swojej wspaniałej kariery.
Partyka ze srebrem na igrzyskach
W wielkim finale gry pojedynczej, czyli ukochanej specjalności polskiej mistrzyni, tym razem musiała ona uznać wyższość przeciwniczki. Była nią reprezentantka Australii. Mowa o Yang Qian, Pierwsze dwie partie Australijka wygrała kolejno do 6 i 9 punktów. W trzecim, najbardziej wyrównanym secie, triumfowała 12:10. Tym samym stało się jasne, że Partyka nie sięgnie po piąte indywidualne złoto paralimpijskie w karierze, co nie zmienia faktu, że osiągnęła kolejny wielki sukces.
Dzięki zdobyciu srebra w zmaganiach indywidualnych Partyka ma już na koncie dwanaście medali igrzysk paraolimpijskich. Przypomnijmy, że debiutowała na imprezie tej rangi w Sydney w 2000 roku. Miała wtedy zaledwie 11 lat.
Cztery lata później w Atenach zdobyła już swoje pierwsze złoto w rywalizacji indywidualnej. W tej konkurencji była też najlepsza na trzech kolejnych igrzyskach paralimpijskich. Łącznie na jej dorobek składa się sześć złotych medali, trzy srebrne oraz trzy brązowe.
Partyka przeszła do historii
Nie jest nadużyciem stwierdzenie, że Partyka jest legendą polskiego sportu. Był czas, kiedy rywalizowała nie tylko z osobami z niepełnosprawnościami, ale także z pełnosprawnymi. Uczestniczyła w czterech igrzyskach olimpijskich (2008, 2012, 2016, 2020). Jest niezwykle doceniana – nie tylko za sukcesy sportowe, ale również za propagowanie idei olimpijskiej. Była honorowana państwowymi odznaczeniami przez trzech prezydentów Rzeczpospolitej Polskiej.
Czytaj też:
Grad medali dla reprezentacji Polski. Świetne wieści z igrzysk w Paryżu!Czytaj też:
Polka wyszarpała srebro paralimpijskie! To 10. medal dla Polski