Lech Poznań wygrywa w Warszawie i jest liderem

Lech Poznań wygrywa w Warszawie i jest liderem

Łukasz Teodorczyk i Manuel Arboleda (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)
Lech Poznań wygrał na wyjeździe 2:1 (1:1) z Polonią Warszawa. Bramki dla Lechitów zdobyli Łukasz Trałka i Aleksandar Tonev. Gola dla gospodarzy strzelił Łukasz Teodorczyk. Dzięki wygranej w Warszawie poznańska drużyna wraca na pozycję lidera T-Mobile Ekstraklasy.
Mecz lepiej zaczęli gospodarze, ale pierwszą dobrą sytuację mieli goście - w jedenastej minucie Aleksandar Tonev obił słupek bramki Pawełka. Bułgar - wobec bierności obrońców - uderzył z osiemnastu metrów, a piłka po rykoszecie odbiła się od słupka. W 24. minucie ładnie z rzutu wolnego uderzył Brzyski. Piłkarz strzelił mocno i podkręcił futbolówkę, ale Burić był dobrze ustawiony i łatwo ją wyłapał.

W 33. minucie gola dla Lecha Poznań zdobył Łukasz Trałka, były polonista. Piłka po rzucie rożnym została wybita, ale szybko wróciła w pole karne po strzale Murawskiego. Wstrzelona futbolówka odbiła się rykoszetem od Gołębiewskiego i spadła pod nogi Trałki, który z pięciu metrów bez problemu pokonał Pawełka. Odpowiedź Polonii była bardzo szybka - już dziesięć minut później do wyrównania doprowadził Łukasz Teodorczyk. Zawodnik skorzystał ze słabego krycia i precyzyjnego dogrania Wszołka - uderzył z niedużej odległości z pierwszej piłki i Burić był bez szans.

Po przerwie z początku przeważali goście - w 51. minucie Lovrencsics zagrał do Toneva, a ten w swoim stylu zbiegł do środka, ale zamiast uderzyć - zagrał do Możdżenia. Ten huknął po ziemi z 25 metrów, a Pawełek odbił piłkę przed siebie. Z czasem do głosu coraz bardziej dochodzili jednak gospodarze i kiedy zanosiło się na to, że Lech będzie już starał się wywieźć punkt z Konwiktorskiej, cudownym strzałem popisał się Aleksandar Tonew. Bułgar w 72. minucie precyzyjnie - ale jednocześnie bardzo mocno - uderzył z 18 metrów. Piłka odbiła się od poprzeczki i wpadła do siatki za bezradnym Pawełkiem.

Polonia Warszawa do końca próbowała wyrównać i powinna była to zrobić w 85 minucie. Teodorczyk nie wykorzystał jednak idealnego dośrodkowania i z czterech metrów nie trafił nawet w światło bramki. Dzięki wygranej w Warszawie Lech Poznań wrócił na pozycję lidera T-Mobile Ekstraklasy. Za tydzień zmierzy się z Górnikiem Zabrze, a Polonia - z Wisłą Kraków.

Zapis naszej relacji:

90+3 min. I koniec - Lech Poznań nadal liderem T-Mobile Ekstraklasy.

90+1 min. Żółta kartka dla Ślusarskiego.

90 min. Mecz potrwa 3 minuty dłużej. Lovrencsics schodzi, a zastępuje go Bartosz Bereszyński.

87 min. Zmiana w Lechu - Djurdjević za Toneva.

86 min. I Teodorczyk opuszcza boisko. Zmienia go Mateusz Michalski. Ciekawe co trener powie Teodorczykowi...

85 min. Jak to nie wpadło! Teodorczyk zmarnował dwustuprocentową sytuację! Piłkarz doszedł do doskonałego dośrodkowania i z trzech, czterech metrów nie trafił w bramkę! Jego strzał głową minął siatkę o pół metra. Burić nawet nie zareagował.

84 min. Wszołek blisko gola! Przyjął piłkę, zszedł do środka i minimalnie przestrzelił! Wspaniała akcja indywidualna.

82 min. Szansa dla Ubiparipa - Lovrencsics podał do Ślusarskiego, ale napastnik przepuścił piłkę. Serb pomylił się niewiele - uderzył nad poprzeczką.

80 min. Lech zaczyna już grać na zwłokę. Zmiany w Polonii: Yahiya schodzi, Aviram Baruchyan wchodzi.

77 min. Rzut wolny dla Polonii. Piłka wrzucona w pole karne, ale goście szybko ją wybijają. Czy gospodarze zdołają ponownie wyrównać?

72 min. GOOOL! TONEV! Teraz się już Bułgar nie pomylił! Krótkie rozegranie rzutu rożnego, podanie do Toneva i strzał z 18 metrów. Potężnie uderzona piłka odbiła się od poprzeczki i wpadła do siatki!

72 min. Rzut wolny dka Lecha z 26 metrów. Tonev strzelił mocno, tuż przy bramce. Na szczęście dla Pawełka - nie zdążyłby z interwencją. Piłka odbiła się jeszcze od jednego z gospodarzy i mamy rzut rożny.

68 min. Huknął Pazio z 25 metrów. Burić odbił piłkę przed siebie, a ta spadła pod nogi Dwaliszwiliego, który był na spalonym.

65 min. Pierwsza próba strzału Dwaliszwiliego. Gruzin za bardzo się odchylił i mocno przestrzelił.

63 min. Przewaga gospodarzy coraz bardziej zauważalna. Lechici wciąż dobrze się bronią, ale jak długo?

62 min. Możdżeń opuszcza boisko - zastępuje go Ubiparip.

59 min. Schodzi Tomasz Brzyski. Zastępuje go Dwaliszwili.

55 min. Ostre spięcie Henriqueza z Teodorczykiem. Panamczyk uderzył Polonistę głową. Obaj dostali po żółtej kartce. Prawdę mówiąc, Henriquez ledwo go dotknął, a Teodorczyk upadł naprawdę aktorsko.

51 min. Doskonała akcja Lecha. Lovrencsics zagrał do Toneva, a ten w swoim stylu zbiegł do środka, ale zamiast uderzyć - zagrał do Możdżenia. Ten huknął po ziemi z 25 metrów, a Pawełek odbił piłkę przed siebie. Na jego szczęście pod nogi stoperów.

49 min. Yahiya uderza z 35 metrów. Tak źle, że piłka... wylatuje na aut.

47 min. Szarża Toneva lewym skrzydłem zakończona niecelnym strzałem.

46 min. Gramy.

II połowa:

45+1 min. Przerwa. Zasłużony remis na Konwiktorskiej. Wracamy za kwadrans.

45 min. Pierwsza połowa potrwa minutę dłużej.

44 min. Wszołek rzuca karnego - żółta kartka.

43 min. GOOOOOOOL! ŁUKASZ TEODORCZYK! Kapitalna akcja Polonistów! Słabe krycie przy podaniu w pole karne od Wszołka i pewny strzał z pierwszej piłki Teodorczyka. Był za blisko bramki, żeby Burić miał szansę na obronę.

42 min. Rzut rożny słaby, Lech szybko wybija piłkę.

41 min. Piękny strzał z półobrotu Piątka i jeszcze lepsza obrona Buricia! Brzyski atakował z lewej strony i dograł na 18 metr właśnie do Piątka.

39 min. Krótkie rozegranie - fatalne. Piłkę szybko przejmują goście.

38 min. Polonia próbuje się odgryźć. Piątek próbował strzału z woleja, ale został zablokowany.

33 min. GOOOOOOOL! ŁUKASZ TRAŁKA! Kibice buczą - przecież to były Polonista! Zaczęło się od rzutu rożnego - piłka została wybita, ale szybko wróciła w pole karne po strzale Murawskiego. Wstrzelona piłka odbiła się rykoszetem od Gołębiewskiego i spadła pod nogi Trałki, który z pięciu metrów bez problemu pokonał Pawełka.

32 min. Gołębiewski znowu strzela. Każda kolejna próba jest jednak gorsza.

30 min. Efektowna oprawa kibiców Polonii.

29 min. Gołębiewski schodzi dośrodka i strzela prosto w Buricia.

26 min. Lech długo wymienia piłkę na przedpolu Polonii. W końcu Murawski puścił prostopadłą piłkę do Ślusarskiego, ale ten jej nie opanował i futbolówka trafiła do golkipera Polonii.

24 min. Piękny strzał Brzyskiego z rzutu wolnego - mocny i podkręcony. Burić jednak pewnie złapał piłkę, ponieważ był dobrze ustawiony.

23 min. Ceesay otrzymuje żółtą kartkę.

22 min. Dobra akcja Lecha - szkoda, że piłka została wycofana do Murawskiego. Doświadczony pomocnik prawdopodobnie będzie chciał jak najszybciej zapomnieć o tym strzale - futbolówka poleciała gdzieś w boczne sektory boiska. A przecież Murawski strzelał na bramkę.

21 min. Arboleda twardo potraktował Gołębiewskiego. Piłkarz Lecha ma pogadankę z sędzią, ale kartki jeszcze nie ma.

17 min. Możdżeń strzela celnie - w Pawełka, który łatwo łapie futbolówkę.

16 min. Ślusarski dostaje piłkę w polu karnym, ale plącze się we własne nogi i nie jest w stanie dobrze dograć przed bramkę.

14 min. Korner dla Polonii. Poloniści za bardzo przeszkadzali Buriciowi i sędzia odgwizdał faul.

12 min. Bardzo brzydki wślizg Możdżenia. Wszołek leży znokautowany, a młody Lechita zostaje utemperowany żółtą kartką.

11 min. Słupek ratuje Polonię! Długa wymiana piłki Lechitów i w końcu strzał Toneva. Bułgar mógł spokojnie przymierzyć z 18 metrów, ponieważ obrońcy Polonii byli bardzo, bardzo bierni. Piłka odbiła się jeszcze od Kokoszki - byłby to więc gol po rykoszecie.

7 min. Strzał Możdżenia z zaskoczenia. Uderzenie było jednak bardzo niedokładne.

6 min. Rzut wolny dla Polonii. Dośrodkowaną piłkę wybija Arboleda - obrońca na razie sam walczy z Polonistami.

4 min. Świetna prostopadła piłka do Wszołka w pole karne. Całość wślizgiem powstrzymał Arboleda.

2 min. Szybka kontra Polonii! Teodorczyk świetnie ruszył prawą stroną, ale już w szesnastce Burić wyszedł i przejął piłkę.

2 min. Ślusarski w dość przypadkowy sposób przedostaje się w pole karne, ale jego podanie zostaje zablokowane.

1 min. Pierwszy gwizdek.

Składy:

Lech Poznań: Jasmin Burić - Kebba Ceesay, Hubert Wołąkiewicz, Manuel Arboleda, Luis Henriquez - Łukasz Trałka, Rafał Murawski - Mateusz Możdżeń, Gergő Lovrencsics, Aleksander Tonew - Bartosz Ślusarski

Polonia Warszawa: Mariusz Pawełek - Aleksandar Todorovski, Marcin Baszczyński, Adam Kokoszka, Adam Pazio - Paweł Wszołek, Yahiya Diemé, Łukasz Piątek, Tomasz Brzyski - Daniel Gołębiewski, Łukasz Teodorczyk

Przed meczem:

Oba zespoły można nazwać pewnymi rewelacjami początku nowego sezonu ekstraklasy. Lech Poznań, który aby dopiąć budżet musiał wyprzedać swoich najlepszych zawodników z Artjomem Rudniewem na czele, efektownie rozstrzelał na własnym stadionie wicemistrza Polski - Ruch Chorzów - aż 4:0. Niedużo gorzej zaprezentowała się Polonia Warszawa. Stołeczny zespół po wyprzedażach, zmianie właściciela i przygotowaniach do sezonu przeprowadzonych w partyzanckich warunkach ograł na wyjeździe Lechię Gdańsk 3:1.

Na wyprzedaży w Polonii zyskał między innymi Lech Poznań, który z klubu należącego już obecnie do Ireneusza Króla wykupił Łukasza Trałkę. Piłkarz wykorzystał letnie zamieszanie w Polonii i jako jeden z kilku zawodników zdążył znaleźć sobie innego pracodawcę. Trałka grał całe spotkanie z Ruchem Chorzów i także dzisiaj prawdopodobnie wybiegnie na boisko od pierwszej minuty.

Co ciekawe, również Polonii udało się zakontraktować kilku nowych piłkarzy i to takich, który poprzedni sezon spędzili w Lechu. Żaden z nich jednak dzisiaj nie zagra. Wypożyczony z poznańskiego zespołu do Polonii Jacek Kiełb nie zagra przeciwko wielkopolskiej drużynie, ponieważ zabrania mu tego klauzula w umowie. Kara za występ piłkarza to aż pół miliona złotych. Z kolei Dmitrije Injac, który w czerwcu nie przedłużył umowy w Poznaniu, kontrakt z Polonią podpisał dopiero w piątek.

Zarówno Polonia jak i Lech pokazały w zeszłym tygodniu, że są w doskonałej formie strzeleckiej. Liczymy na dużo bramek również dzisiaj.