W Igrzyskach Paraolimpijskich weźmie udział 4300 sportowców ze 175 krajów. Powalczą oni o 528 kompletów medali. Letnie Igrzyska Paraolimpijskie organizowane są systematycznie, w cyklu czteroletnim począwszy od 1960 roku. Odbywają się w terminie 2-3 tygodni po zakończeniu igrzysk olimpijskich, a od Igrzysk w Seulu w 1988 także na tych samych obiektach sportowych.
„Sport powinien być wolny od przekazów politycznych”
Dyrektor Białoruskiego Centrum Szkolenia Olimpijskiego Andriej Fomochkin, który niósł podczas ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich rosyjską flagę, został okrzyknięty bohaterem zarówno przez urzędników rosyjskich i białoruskich. – Jego zachowanie było niezwykle chwalebne – stwierdziła rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa. Zachowanie Białorusina nie spodobało się jednak Komitetowi Paraolimpijskiemu. – Sport powinien być wolny od przekazów politycznych. Nie możemy pozwolić na to, aby takie gesty miały miejsce w trakcie igrzysk – tłumaczyli przedstawiciele Komitetu. W związku z tym, podjęto decyzję o anulowaniu akredytacji Fomochkina.
W Rosji tuszowano setki przypadków dopingu
Rosyjscy sportowcy zostali wykluczeni z udziału w igrzyskach paraolimpijskich w Rio de Janeiro przez Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS). W ten sposób została podtrzymana decyzja Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego z 7 sierpnia, od której Rosja się odwołała. Z ustaleń Agencji Antydopingowej wynika, że w Rosji na przestrzeni lat tuszowano setki przypadków stosowania niedozwolonych środków przez zawodników startujących zarówno na igrzyskach olimpijskich, jak i paraolimpijskich.
Łącznie ujawnione zostały 643 przypadki tuszowania dopingowych wpadek przez laboratoria antydopingowe w Moskwie i Soczi w latach 2012-2015. W proceder fałszowania wyników kontroli zamieszany był sam minister sportu Federacji Rosyjskiej oraz służby specjalne. Z ustaleń komisji wynika, że resort sportu decydował, które próbki badań sportowców były podmieniane w przypadku pozytywnych wyników kontroli dopingowej.
„Jestem pewien, że za kilka miesięcy Rosyjski Komitet Paraolimpijski zostanie przeproszony”
Według rosyjskiego ministerstwa sportu wyrok ten jest nie tylko motywowany politycznie, ale również niezgodny z prawem. W ramach solidarności z rosyjskimi sportowcami, reprezentanci Białorusi podczas uroczystej ceremonii otwarcia igrzysk paraolimpijskich w Rio przeszli nie tylko z białoruską, ale również z rosyjską flagą. – Nie mam zamiaru milczeć. To, że osoby niepełnosprawne są mieszane w politykę jest po prostu skandaliczne. Jestem pewien, że za kilka miesięcy wszystko zostanie odwołane, a Rosyjski Komitet Paraolimpijski zostanie przeproszony – stwierdził Oleg Szepel z Białoruskiego Komitetu Paraolimpijskiego.
Czytaj też:
Rosyjscy paraolimpijczycy wykluczeni ze startu w Rio