Gala Mistrzów Sportu. Poznaliśmy najlepszego sportowca roku!

Statuetka dla Najlepszego Sportowca Roku
Statuetka dla Najlepszego Sportowca Roku Źródło:Newspix.pl / Rafał Rusek/ PressFocus
Podczas sobotniej Gali Mistrzów Sportu wręczono statuetkę dla najlepszego sportowca minionego roku. Niespodzianki nie było, a po wyróżnienie po raz trzeci w karierze sięgnął Robert Lewandowski.

Na liście nominowanych do nagrody dla najlepszego sportowca roku w plebiscycie „Przeglądu Sportowego” znalazło się 20 pozycji. Pozycji, bo organizatorzy pamiętali nie tylko o zawodnikach startujących indywidualnie, ale także o drużynach wioślarskich i kajakarskich oraz sztafetach biegowych.

Gala Mistrzów Sportu. Michalik otworzył czołową „dziesiątkę”

Czołową „dziesiątkę” plebiscytu poznaliśmy tuż po starcie Gali. W międzyczasie wręczono nagrody w innych kategoriach, a statuetki otrzymali m.in. trener roku (Aleksander Matusiński), superczempion (Piotr Małachowski) czy drużyna roku (siatkarze ZAKSY Kędzierzyn-Koźle).

Zgodnie z tradycją, napięcie było stopniowane powoli, a po godz. 21 prowadzący ceremonię zaczęli ujawniać nazwiska sportowców, którzy zajęli miejsca od 10. do 1. Zestawienie dziesięciu najlepszych atletów roku otworzył Tadeusz Michalik, czyli brązowy medalista igrzysk olimpijskich w zapasach. – Wyróżnieniem było dla mnie już to, że znalazłem się w gronie 20. najlepszych sportowców – powiedział zawodnik.

Dziewiąte miejsce zajęły kajakarki Karolina Naja i Anna Puławska, które z Tokio wróciły ze srebrnym medalem. – Chciałybyśmy z tego miejsca podziękować również dziewczynom, z którymi zdobyłyśmy brązowy medal. Pragniemy też podziękować naszemu trenerowi, który od wielu lat pomaga tworzyć zgrany team – podkreśliły.

Na ósmej lokacie uplasowały się Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak, Katarzyna Zillmann, czyli „srebrne” wioślarki z Tokio. Siódme miejsce zajęła sztafeta mieszana 4 x 400 metrów. To właśnie Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic, Kajetan Duszyński, Dariusz Kowaluk, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik sięgnęli po złoto olimpijskie podczas ostatnich igrzysk.

Gala Mistrzów Sportu. Czołówka plebiscytu

Szóstą lokatę zajęła Maria Andrejczyk, która zdobyła w Tokio srebro w rzucie oszczepem. – Chciałabym podziękować fantastycznym kibicom, którzy mnie wspierali. W Tokio fanów niestety nie mogło być, ale wtedy zrozumiałam, jak bardzo są oni ważni – podkreśliła oszczepniczka. Miejsce wyżej uplasował się Wojciech Nowicki, czyli złoty medalista w rzucie młotem.

Tuż za podium znalazł się Dawid Tomala, który na igrzyskach sensacyjnie wywalczył złoto w chodzie na 50 km. – Czwarte miejsce... liczyłem na więcej! Nie no, śmieję się. Spełniłem swoje marzenie – żartował ze sceny. Na trzecim miejscu uplasował się żużlowiec Bartosz Zmarzlik, czyli wicemistrz świata z roku 2021.

Tym samym stało się jasne, że walka o prestiżową statuetkę rozstrzygnie się między Anitą Włodarczyk i Robertem Lewandowskim. Ostatecznie wyróżnienie powędrowało w ręce Lewandowskiego, dla którego jest to już trzecia nagroda w karierze.