Życki dodał, że zdobycie medalu przed igrzyskami Londyn 2012 byłoby "znakomitym preludium", ale kandydatów do miejsc na podium w Perth jest sporo. - Na treningach przed mistrzostwami równie mocni byli Brazylijczycy, Irlandczycy, Brytyjczycy, Amerykanie, Kanadyjczycy i Niemcy. Nie błyszczeli Włosi, jednak znając ich, zdążą się obudzić zaraz po rozpoczęciu rywalizacji - ocenił.
"Stroszą piórka jak koguty"
Od tygodnia - jak podkreślili polscy żeglarze - widać i czuć pełną mobilizację oraz napięcie wśród uczestników regat. - Śmiesznie to wygląda, jak niektórzy z naszych rywali stroszą piórka jak koguty przed walką. W tutejszych upałach maszerują po marinie bez koszulek, prężąc muskuły... - wspomniał Kusznierewicz.
Do londyńskich igrzysk polską załogą zajmować się będzie amerykański żeglarz, trzykrotny medalista olimpijski w klasie Star (złoto Barcelona 1992 i Sydney 2000 oraz srebro Seul 1988) Mark Jeffrey Reynolds. - To duży sukces, że udało się nam pozyskać do współpracy Reynoldsa, z którym zawarty został kontrakt trenerski. Tu - ukłon w stronę PZŻ i sponsorów. Wspomagać nas będzie, jak dotychczas, od strony technicznej Marek Gałkiewicz z Gdyni oraz mój ojciec Zbigniew - podkreślił Kusznierewicz.
11 najlepszych pojedzie do Londynu
Sportowiec wspomniał, że oprócz rywalizacji o medale, sławę i osobistą satysfakcję, na wodach w pobliżu Perth rozegra się także walka o olimpijskie kwalifikacje dla krajów. Uzyska je 11 najlepszych załóg w relacji państw. Pozostałe cztery miejsca będą do wzięcia w przyszłorocznych mistrzostwach świata, które odbędą się w maju we Francji. Kusznierewicz i Życki wcześniej żeglowali w klasie Finn. Na Stara wsiedli w 2005 roku, a w 2008 zostali mistrzami świata. W ubiegłorocznych regatach w Rio de Janeiro nie brali udziału.
Raz na cztery lata, w roku poprzedzającym letnie igrzyska, organizowane są w jednym miejscu i tym samym czasie mistrzostwa świata we wszystkich konkurencjach olimpijskich. W Perth, a w zasadzie w pobliskim Fremantle znanym z regat Pucharu Ameryki, rywalizować będzie do 18 grudnia w dziesięciu klasach, na tysiącu łódkach i deskach windsurfingowych, ponad 1100 żeglarzy z 78 krajów. 11 grudnia zakończą się zmagania w pięciu klasach: match racing i RS:X kobiet, Laser Radial, Finn oraz 470 mężczyzn.
zew, PAP