Bułgarska lekcja pokory. Polacy przegrywają 1:3

Walka z Bułgarami pod siatką (fot. PAP/Adam Ciereszko)
Reprezentacja Polski przegrała z Bułgarią 1:3 (22:25, 27:29, 25:13, 23:25) w drugim meczu meczu fazy grupowej turnieju olimpijskiego. Polaków pogrążył rozgrywający niesamowite spotkanie Cwetan Sokołow. Kolejnym przeciwnikiem polskiej drużyny będzie reprezentacja Argentyny.
Obie ekipy po raz ostatni spotkały się w półfinale Ligi Światowej na początku lipca. Wówczas górą byli Polacy 3:0. Trener Andrea Anastasi postawił we wtorek na ten sam skład, który dwa dni wcześniej zwyciężył z Włochami. Tym razem jednak biało-czerwoni byli w gorszej dyspozycji i przede wszystkim musieli walczyć ze swoimi słabościami.

W pierwszym secie prowadzili już 9:5, ale później zaczęli się mylić w prostych akcjach. Nie potrafili przebić się przez bułgarski blok i nie kończyli pierwszych piłek. Włoski szkoleniowiec zaczął robić zmiany. Na rozegraniu pojawił się Paweł Zagumny, ale i to niewiele pomogło i Polacy przegrywali 17:20. Bardzo słaby serwis, kolejne piłki uderzone w aut lub w siatkę spowodowały, że biało-czerwoni przegrali 22:25.

Cwetan Sokołow i w drugim secie był nie do zatrzymania. Punkty zdobywał seriami - atakiem, ale i serwisem. Szybko zaczęli przegrywać 13:16. Kolejne zmiany - wejście Michała Kubiaka i Grzegorza Kosoka - odmieniły trochę obraz gry i Polacy zaczęli gonić. Doprowadzili do remisu 18:18 i zaczęła się walka punkt za punkt. Bułgarzy wykorzystali ostatecznie szóstą piłkę setową i triumfowali 29:27.

To tylko podrażniło biało-czerwonych, którzy w trzeciej odsłonie całkowicie zdominowali grę. W pierwszej przerwie technicznej prowadzili czterema punktami 8:4. Wychodziło im wszystko - blok, atak i przyjęcie. Bułgarzy byli bezradni i przegrali 13:25.

Nie zdeprymowała ich tak wysoka porażka. Do kolejnego seta podeszli skupieni i znowu narzucili własny styl gry. Polacy nie zdołali się odnaleźć i popełniali proste błędy. Bezradny był również trener Anastasi, który wprawdzie próbował rysować im inne rozwiązania, ale problemy z przyjęciem uniemożliwiały wdrożenie jego pomysłów.

Biało-czerwoni przegrywali już nawet pięcioma punktami 11:16. Polscy kibice odzyskali nadzieję, gdy przy zagrywce Zagumnego zrobiło się 17:17. Ich radość nie trwała jednak długo, bo Bułgarzy po przerwie wziętej przez Najdena Najdenowa odzyskali pewność siebie i znowu odrzucili brązowych medalistów mistrzostw Europy od siatki i wygrali 25:23.

Polacy na koncie mają jedno zwycięstwo - z wicemistrzami Europy Włochami (3:1) i jedną porażkę - z Bułgarami (1:3). W czwartek zagrają z Argentyną.

Zapis naszej relacji:

23:25 - Przesunięta krótka i Bułgarzy zasłużenie wygrywają w tym meczu.
Oby to był ten mecz kryzysu i następne były już tylko lepsze.

23:24 - Kurek po bloku. Druga piłka meczowa Bułgarów. Winiarski idzie na zagrywkę. Najdenow prosi o czas dla swojej drużyny.

22:24 - Sokołow to zdecydowanie zawodnik tego meczu. Obił blok i dał swojej drużynie piłkę setową.

22:23 - Bartman obił aut i piłka spadła za naszą linią boczną. Ale wydawało się, że wpadnie w boisko.

21:23 - Niestety. Zmarnowaliśmy kontrę, mógł być remis, a tak - Bułgarzy obijają blok i jest punkt dla nich.

21:22 - Trudna piłka, ale Bartman daje radę. Dwudziesty pierwszy punkt i Ruciak idzie na zagrywkę.

20:22 - Kurek nie trafia niestety z zagrywki. A tak potrzebowaliśmy tego punktu.

20:21 - Ależ Kurek huknął - miał świetną piłkę dzięki rozegraniu Zagumnego.

19:21 - Bratojew kiwa i Bułgarzy uciekają. A zaczęło się od fatalnego przyjęcia zagrywki. Anastasi prosi o czas.

19:20 - Mądrze bronimy, ale piłka wraca na stronę Bułgarów. Kto atakuje? Sokołow.

19:19 - Piłka wróciła na naszą stronę i Bartman celnie atakuje po prostej.

18:19 - Wszystkie piłki idą do Sokołowa - znowu trafił.

18:18 - Kurek doskonale obił blok. Sokołow schodzi z zagrywki - bo teraz to on serwował, ale Ignaczak świetnie przyjął.

17:18 - Kolejny blok, ale autowy.

17:17 - JEST REMIS! Punktowy blok Polaków! Wstaliśmy z kolan.

16:17 - Możdżonek zrobił użytek ze swoich 212 cm wzrostu i zaatakował z totalnego zaskoczenia.

15:17 - Tym razem Sokołow pokonuje blok i trafia w boisko. Ale jest dobrze!

15:16 - Sokołow się myli! Autowy atak i to już tylko punkt do odrobienia.

14:16 - Możdżonek znowu blokuje! To jest kapitan drużyny. Bułgarzy chcą nas wybić z natarcia i proszą o czas. Tracimy już tylko dwa punkty.

13:16 - Jest punktowy blok Polaków! Winiarskiego i Możdżonka.

12:16 - Winiarski przebija się przez podwójny blok. Wciąż walczymy.

11:16 - Potężny atak Sokołowa - dosłownie ustrzelił Bartmana. Druga przerwa techniczna.

11:15 - Zagumny umiejętnie kiwa pod siatką. On to lubi. Możdżonek wraca pod siatkę, schodzi Kosok.

10:15 - Polacy ofiarnie bronią, ale nie dają rady.

9:14 - Bartman przestrzelił. Szkoda zagrywki. Bułgarzy nam uciekają.

9:13 - Skrimow psuje swój serwis.

8:13 - Aleksiejew źle przyjmują, ale dla Bułgarów to nie problem. Mają już tyle punktów ile w poprzednim secie!

8:12 - Kurek atakuje po bloku.

7:12 - Sokołow zaserwował technicznie, przed nierozgrzanego Winiarskiego. Tracimy już pięć punktów.

Winiarski zmienia Kubiaka.

7:11 - Skrimow trafia - Bułgarzy w ataku się dzisiaj właściwie nie mylą.

7:10 - Kurek z drugiej linii! Ale znowu zaczęło się od okropnego odbioru.

6:10 - Krótka Bułgarów - Kosok dotknął piłki, a ta wyleciała za linię.

6:9 - Bartman w końcu huknął tak jak potrafi - mamy szósty punkt.

5:9 - Podwójny blok nieskuteczny - wciąż 4 punkty straty.

5:8 - Bratojew psuje zagrywkę.

4:8 - FATALNE przyjęcie Michała Kubiaka.
Przerwa techniczna - tracimy już cztery punkty. Robi się ciężko.

4:7 - Bartman zablokowany przez Aleksiejewa i tracimy już trzy punkty. Bułgarzy znowu dominują na boisku. Anastasi prosi o czas.

4:6 - As serwisowy Bułgarów. Znowu nam uciekają.

4:5 - Znowu mamy problem. Mieliśmy trzy ataki, ale Bułgarzy poradzili sobie ze wszystkimi! Sokołowowi wystarczyła jedna kontra.

4:4 - Kurek o milimetry od asa - ale go nie było.

4:3 - Fatalne przyjęcie Bułgarów, muszą oddać piłkę, ale ta wyleciała za boisko.

3:3 - Aleksiejew atakuje i trafia przez środek bloku.

3:2 - Nowakowski z problemami, ale trafia z krótkiej.

2:2 - Znowu marnujemy kontrę - Bartman łatwo zablokowany.

2:1 - Rozregulował się celownik Sokołowi - znowu przestrzelił zagrywkę.

1:1 - Sokołow obija blok.

1:0 - Blokujemy Skrimowa i zdobywamy punkt.

IV set:

25:13 - Bartman po skosie i jest! Trzeci set dla nas i rewelacyjny wynik!

24:13 - Zagumny lekko, ale technicznie, a Penczew źle przyjmuje. Setowa dla nas!

23:13 - Błąd sędziów na naszą korzyść.

22:13 - Kubiak gra rodem z siatkówki plażowej - przepycha przelatującą piłkę po rękach Bułgarów na aut.

21:13 - Bułgarzy atakują po prostej, ale piłka nie trafia w boisko. To już chyba będzie nasz set!

20:13 - Kubiak obija blok i jest dwudziesty punkt.

19:13 - Nowakowski niestety zepsuł zagrywkę.

19:12 - Zagumny czaruje pod siatką! Dwie kiwki pod rząd i druga już skuteczna!

18:12 - Mocna krótka Josifowa.

18:11 - Nowakowski "flopem" z krótkiej! Właściwie to po prostu przepchnął tę piłkę. Wcześniej wróciła  ona na naszą stronę po mocnym serwisie Kurka. Bułgarzy proszą o czas.

17:11 - Ależ błąd Aleksiejewa w odbiorze! Taki delikatny flop.

16:11 - Świetna kontra! W końcu punkt zdobyty w ten sposób. Druga przerwa techniczna.

15:11 - Ale oszukaliśmy Sokołowa - nie było bloku i przestrzelił.

14:11 - Bartman chciał trafić w boczną linię boiska - ale nie udało się.

14:10 - Psuje zagrywkę tak amo jak Aleksiejew.

13:10 - Todorow trafia z przesuniętej krótkiej.

13:9 - Aleksiejew trafił w siatkę. Bardzo nieudana zagrywka.

12:9 - Teraz duży aut.

12:8 - Mnóstwo szczęścia miał Kubiak! Zaserwował w taśmę, piłka zatańczyła na taśmie i spadła po stronie Bułgarów.

11:8 - Bartman dobrze na lewym skrzydle. Jedenasty punkt.

10:8 - Kurek z drugiej linii wyrzuca piłkę w aut.

10:7 - Kubiak mocno po skosie trafia w aut. A mieliśmy kontrę - musimy w końcu zacząć je wykorzystywać - tak się w siatkówce buduje przewagi punktowe.

10:6 - Sokołow psuje zagrywkę.

9:6 - Blisko bloku - piłka spadła po naszej stronie siatki.

9:5 - Zagumny rozgrywa do Bartmana i mocny, pewny punkt.

8:5 - No i stało się - trafił w siatkę.

8:4 - Identyczna sytuacja! Oby przerwa techniczna nie wybiła Kurka z rytmu. W końcu to my prowadzimy.

7:4 - Kurek znowu doskonale serwuje! Piłka odrzucająca, złe przyjęcie i mamy punkt.

6:4 - Sokołow w końcu psuje zagrywkę.

5:4 - Tym razem spory aut.

5:3 - Bartman ma asa serwisowego!

4:3 - Obijamy blok.

3:3 - Bartman po dużym skosie nie trafia - Bułgarzy trzy razy przyjęli nasz atak! Grają cierpliwie - w przeciwieństwie do nas.

3:2 - I znowu fatalnie - mieliśmy dwie kontry, ale zmarnowaliśmy, bo źle przyjmowaliśmy nietrudne piłki.

3:1 - Skrimow przestrzelił!

2:1 - Skuteczny potrójny blok i mamy drugi punkt.

1:1 - Bartman po bloku punktuje.

0:1 - Kosok zablokowany - zaczyna się znowu źle.

III set:

27:29 - Źle przyjmujemy, słabo atakujemy, Bułgarzy kontrują i wygrywają drugiego seta.

27:28 - Todorow - przesunięta krótka - punkt.

27:27 - Kurek potężnie z drugiej linii!

26:27 - Aleksiejew mija pojedynczy blok i Bułgarzy znowu prowadzą.

26:26 - Dużo szczęścia - Kubiak wrzucony na siatkę musi się przepychać, ale skutecznie kiwa.

25:26 - Sokołow oczywiście skutecznie. Nowakowski wraca.

25:25 - Kubiak skutecznie kiwa! Ruciak wchodzi na zagrywkę.

24:25 - Niestety teraz nie trafił.

24:24 - ŚWIETNIE KUREK! Ustrzelił Bułgara, który źle przyjął.

23:24 - Ależ Jarosz ominął blok! Kolejny setbol, ale Kurek zagrywa.

22:24 - Świetna krótka do Josifowa. Bułgarzy mają piłkę setową.

21:23 - Teraz przekroczył linię zagrywki. Jarosz idzie na zagrywkę.

21:23 - 123,8 kilometra na godzinę i kolejny as serwisowy Sokołowa.

21:22 - Skuteczna kontra Bułgarów - a na zagrywce znowu ten Sokołow. Anastasi prosi o przerwę.

21:21 - Znowu ten Sokołow - trafia w blok i punktuje.

21:20 - Bartosz Kurek mija blok i trafia po prostej.

20:20 - Skrimow bez problemów mija pojedynczy blok Jarosza.

20:19 - Bułgarzy psują zagrywkę.

19:19 - Taka szkoda! Mieliśmy kontrę, ale Jarosz tylko kiwał. W efekcie znowu jest remis, a mogliśmy mieć dwa punkty przewagi.

19:18 - Bułgarom piłka znowu ucieka na naszą stroną - jeden z nich przełożył ręce i prowadzimy!

18:18 - Remis! Bułgarzy musieli nam oddać piłkę i od razu ją przebijamy.

17:18 - Kurek szukał bloku i go znalazł! Kolejny punkt z nieprzygotowanej sytuacji.

16:18 - Michał Kubiak trafia po skosie.

Kuba Jarosz wchodzi do ataku.

15:18 - Bartman zablokowany i Bułgarzy znowu są trzy punkty do przodu.

15:17 - Mocno obity blok Polaków i piłka wylatuje za boisko.

15:16 - Nieporozumienie Bułgarów, oddają piłkę - i Kosok już trafia! Świetna krótka przesunięta. Od razu Bułgarzy proszą o czas.

Kosok zmienia Możdżonka.

14:16 - Dobra akcja i mamy 14. punkt.

Michał Kubiak zmienia Winiarskiego.

16:13 - Kurek psuje zagrywkę - trafia w siatkę. Błąd za błędem i Bułgarzy mają trzy punkty przewagi. Druga przerwa techniczna.

15:13 - Bartman obija blok i trafia. Ale znowu przyjęcie było słabe.

15:12 - Lekka zagrywka Skrimowa, ale Winiarski fatalnie przyjmuje. Bułgarzy nam odjeżdżają.

14:12 - Źle przyjmujemy, piłka przechodzi na stronę Bułgarów, a Skrimow wykorzystuje to bezlitośnie. Anastasi prosi o przerwę.

13:12 - Sokołow znowu skutecznie atakuje - Ignaczak nie miał szans na obronę.

12:12 - Krótka Bułgarów po naszych rękach wylatuje za boisko.

12:11 - Niesamowita akcja naszych siatkarzy! Ofiarna obrona Bartmana - który wpadł w bandy - i Kurek z nieprzygotowanej piłki świetnie atakuje! Bułgarzy proszą o przerwę.

11:11 - Nowakowski i Zagumny blokują! Skrimow zatrzymany.

11:10 - Kurek trafia nad blokiem - mamy dziesiąty punkt.

11:9 - Drugi as serwisowy z rzędu Sokołowa!

10:9 - As serwisowy Sokołowa! 122 kilometry na godzinę - to chyba rekord w tym turnieju.

9:9 - Tak zmarnować kontrę! A później Skrimow - leciutko, ze złej pozycji, pokonuje potrójny blok.

9:8 - W końcu zablokowaliśmy Sokołowa! Po raz pierwszy w tym meczu. Piłka jeszcze odbiła mu się od twarzy i spadła na połowę przeciwników.

8:8 - Bartman mocno atakuje po dobrym rozegraniu Zagumnego.

7:8 - Odbieramy atak, ale Możdżonek dotknął siatki. Szkoda. Przerwa techniczna. Polacy nic nie poprawili w grze jak na razie.

7:7 - Bartman obija podwójny blok - piłka wylatuje za boisko.

6:7 - Zagumny też psuje zagrywkę.

6:6 - A Bułgarzy z zagrywką. Seryjnie ją psują. Ale to oni kontrolują grę.

5:6 - Aleksiejew trafia - mamy problemy z przyjęciem.

5:5 - Przekroczona linia dziewiątego metra - błąd zagrywki i punkt dla nas.

4:5 - Mocny atak po skosie i znowu nie przyjmujemy. Polacy muszą się wziąć w garść.

4:4 - Dotykamy siatki.

4:3 - Znowu zła zagrywka przeciwników.

3:3 - Bartman nie sforsował podwójnego bloku.

3:2 - Bułgarzy oddają piłkę i dobry atak Kurka.

2:2 - Sokołow nie trafia z zagrywki - aut.

1:2 - Bartman nie trafił w boisko po skosie. Szkoda.

0:1 - Sokołow trafia po bloku.

II set:

22:25 - Zła obrona Zagumnego. Bułgaria gra lepiej i wygrywa pierwszego seta zasłużenie.

22:24 - Bartman mocno, w sam środek boiska. Celnie. Jarosz wchodzi na zagrywkę.

21:24 - Sokołow na prawym skrzydle jest po prostu nie do zatrzymania. Setbol.

21:23 - Jest! Skuteczny blok Bartmana! Jeszcze walczymy.

20:23 - Możdżonek w końcu trafia z krótkiej - ale dopiero za drugim podejściem. Wcześniej Bułgarzy przyjęli.

19:23 - Fatalne nieporozumienie - Bułgarzy blokują i nikt nie odbiera łatwej piłki, która spadała na naszą połowę. Anastasi znowu prosi o czas.

19:22 - Skrimow mocno po przekątnej - wcześniej blok został rozprowadzony.

19:21 - Aleksiejew trafia w siatkę - psuje zagrywkę.

18:21 - Ruciak dość lekko zagrywa. Sokołow atakuje nad blokiem.

18:20 - Oddajemy piłkę, ale Bułgarzy marnują kontrę. Ruciak wchodzi na zagrywkę.

17:20 - Bartman przekracza linię trzeciego metra w ataku.

17:19 - Sokołow bardzo skutecznie - Ignaczak był na miejscu, ale nie był w stanie tego przyjąć.

17:18 - Bartman mocno i bardzo celnie. Jeden punkt do odrobienia.

16:18 - As serwisowy Josifowa! Anastasi prosi o czas.

16:17 - My też ją psujemy.

16:16 - Bułgarzy psują zagrywkę.

15:16 - Nowakowski nie trafia w boisko. Druga przerwa techniczna - przegrywamy.

15:15 - Możdżonek psuje zagrywkę.

15:14 - Wracamy na prowadzenie - najpierw złe przyjęcie Bułgarów, a później Todorow przestrzelił.

14:14 - Nowakowski blokuje! Jest remis.

13:14 - Sokołow też się myli - przestrzelił.

12:14 - Winiarski psuje serwis - trafia w siatkę.

12:13 - Świetnie Kurek z drugiej linii!

11:13 - Znowu źle atakujemy i wyprowadzamy tylko kiwkę. Bułgarzy kontrują. Żygadło, który źle rozgrywał, schodzi. Zmienia go Zagumny.

11:12 - Możdżonek z krótkiej trafia w taśmę i piłka wylatuje za boisko. Polacy grają na razie fatalnie.

11:11 - Żygadło psuje zagrywkę.

11:10 - Winiarski - blok - aut.

10:10 - Bułgarzy ofiarnie w obronie i to się opłaca - ich kontra z nieprzygotowanej pozycji jest skuteczna.

10:9 - Kurek źle kiwa - bułgarski blok powstrzymuje ten atak.

10:8 - Todorow obija blok.

10:7 - Bartman po prostej trafia w pole.

9:7 - Zły atak z drugiej linii Żygadły. Bułgarzy odrabiają dwa punkty.

9:5 - Powtórka - doskonały serwis Kurka i znowu blok Polaków!

8:5 - Świetny blok! Trzy punkty przewagi na pierwszej przerwie technicznej.

7:5 - Nowakowski z krótkiej - jak zwykle bezbłędnie.

6:5 - Bratojew świetnie rozegrał - Bułgarzy atakują bez bloku.

6:4 - Aleksiejew ustrzelony zagrywką!

5:4 - Przyjmujemy kiwkę, a później Kurek wykorzystuje przechodzącą piłkę.

4:4 - Świetne rozegranie i Kurek bez problemu pokonuje pojedynczy blok.

3:4 - As serwisowy Skrimowa!

3:3 - Blokujemy, ale piłka tańczy na taśmie. Środkowy Bułgarów szybko skierował ją na naszą połowę.

3:2 - Sokołow po szkolnym błędzie marnuje kontrę.

2:2 - Skrimow w ataku - prawie udało się przyjąć jego atak.

2:1 - Winiarski pewnie po skosie.

1:1 - Udana odpowiedź Bułgarów - dla odmiany z prawego skrzydła.

1:0 - Pierwszy punkt Winiarskiego - atak z lewego skrzydła.

Trybuny znów są pełne kibiców naszego zespołu! Grunt to grać u siebie.

Składy:

Polska:
Nowakowski, Winiarski, Kurek, Bartman, Możdżonek, Żygadło, Ignaczak (l)

Bułgaria:
Bratojew, Skrimow, Josifow, Todorow, Aleksiejew, Sokołow, Salparow (l)

Mecz jest opóźniony o dziesięć minut z powodu spotkania Serbia - Tunezja. Wygrali Serbowie - 3:1.

Przed meczem:

Bułgarzy - podobnie jak Polacy - wygrali swój pierwszy mecz podczas igrzysk olimpijskich. Ich przeciwnikiem była jednak Wielka Brytania, w której siatkówka nie należy nawet do średnio popularnych sportów, a reprezentacja tego kraju występuje na olimpiadzie tylko dlatego, że jest gospodarzem.

To nie pierwsze spotkanie obu drużyn w tym roku. Obie reprezentacje spotkały się już w tegorocznym turnieju finałowym Ligi Światowej. Wtedy Polacy pokonali Bułgarię 3:0, ale wszyscy podkreślają, że dzisiaj podopiecznych trenera Anastasiego czeka zupełnie inny mecz. Podczas Final Six Bułgarzy byli bowiem rozbici konfliktami wewnętrznymi - tuż przed finałem drużynę opuścił trener Radostin Stojczew oraz Matej Kazijski. Poszło naturalnie o pieniądze. Zespół - choć z innych, własnych powodów - opuścił również Andrij Żekow. W efekcie Bułgarzy zawiedli w turnieju finałowym, ale na olimpiadę przyjechali bez presji i to może być dzisiaj ich największym atutem. Otwarcie zresztą mówią, że w Londynie czują się jak na wycieczce - co nie oznacza jednak, że wyjdą na parkiet podłożyć się naszej drużynie.

Recepta na sukces dla Polaków jest oczywista - wystarczy zagrać swoje, tak jak w meczu z Włochami. Niewiadomą jest jedynie ustawienie wyjściowe naszej reprezentacji. W meczu Ligi Światowej z Bułgarią zamiast Łukasza Żygadły w pierwszym składzie zagrał Paweł Zagumny. Zmiana ustawienia oczywiście poskutkowała. Być może Andrea Anastasi i dzisiaj pokusi się o podobne rozwiązanie.