Jak poinformowali przedstawiciele spółki zarząd Portu Lotniczego Poznań-Ławica, na ukończeniu jest już budowa drogi równoległego kołowania i płyty postojowej. Pierwszy etap prac, który będzie zakończony przed Euro 2012, obejmuje budowę nowej części terminala o powierzchni całkowitej ponad 17,8 tys. m kw. Na dwóch kondygnacjach nadziemnych i jednej podziemnej znajdą się: hala odpraw, hala przylotów, sortownia bagażu i pomieszczenia biurowe. Zakres robót obejmuje również budowę drogi wewnętrznej wraz z przebudową parkingu.
Wykonawcą inwestycji jest firma Hochtief Polska. Koszt inwestycji to ponad 96 milionów złotych netto. - Inwestycja jest już całkowicie zamknięta, działa ogrzewanie i trwają prace wewnątrz budynku. Powoli zmierzamy do zakończenia pierwszego etapu robót i ich odbioru od generalnego wykonawcy - poinformował pełnomocnik zarządu spółki Port Lotniczy Poznań-Ławica ds. inwestycji Krzysztof Ochocki. Jak dodał, prace wewnątrz obiektu powinny zakończyć się w lutym. Pierwszymi pasażerami odprawionymi w nowym terminalu będą osoby przylatujące na Euro. - Nowy terminal ma powierzchnię zbliżoną do już istniejącego, będzie on tylko terminalem przylotowym. Po Euro rozpoczniemy modernizację istniejącego obiektu, który stanie się terminalem dla odlatujących - powiedział.
W kolejnych etapach prac, których zakończenie zaplanowano na II kwartał 2013 roku, nastąpi ukończenie części biurowej nowego terminala, oraz budowa nowej centralnej strefy kontroli bezpieczeństwa. Krzysztof Ochocki poinformował, że w porcie lotniczym kończą się prace przy budowie drogi równoległego kołowania i płyty postojowej.
- Wszelkie prace konstrukcyjne zostały już zakończone, płyty są już oznakowane zgodnie z prawem lotniczym. Zostały prace związane z montażem oświetlenia płyt postojowych i oświetlenia związanego z manewrowaniem samolotów. Oddanie do użytku operacyjnego nastąpi w maju - powiedział. Wykonana w technologii asfaltowej równoległa droga kołowania zajmuje powierzchnię ok. 13 ha, ma 5 km długości. Betonowa płaszczyzna postojowa pomieści 6 samolotów.
Do tej pory, po wylądowaniu, samoloty musiały się zatrzymać, zawrócić i drogą startową dotrzeć do płaszczyzny postojowej. Teraz po wylądowaniu zjadą drogami szybkiego zjazdu na równoległą drogę kołowania i odblokują drogę startową, która będzie w stanie przyjąć kolejny samolot - powiedział Ochocki. Po zakończeniu robót poznańskie lotnisko będzie mogło przyjmować dwa razy więcej samolotów niż obecnie. Lotnisko będzie w stanie jednocześnie obsługiwać pasażerów dwunastu samolotów. Obecnie w Poznaniu odprawianych jest ok. 1,5 mln pasażerów rocznie, w przyszłości port lotniczy obsłuży rocznie trzymilionowy ruch pasażerski.
eb, pap