To jeszcze nie koniec dla Ronaldo - Portugalia wygrywa z Danią!

To jeszcze nie koniec dla Ronaldo - Portugalia wygrywa z Danią!

Portugalczycy cieszą się z pierwszej bramki (fot. PAP/EPA/SRDJAN SUKI)
Portugalia pokonała Danię w trzecim meczu grupy B 3:2 po emocjonującym spotkaniu. Jeszcze na trzy minuty przed końcem regulaminowego czasu gry we Lwowie utrzymywał się remis stawiający Portugalczyków w bardzo trudnej sytuacji, jednak w 87. minucie zwycięską bramkę dla drużyny Paulo Bento zdobył Silvestre Varela. Dzięki wygranej reprezentacja Portugalii zdobywa trzy punkty i przedłuża swoje szanse na awans do ćwierćfinałów.
Mecz rozpoczął się bardzo powoli - obie drużyny przez pierwsze dziesięć minut walczyły głównie w środku pola. W miarę upływającego czasu coraz bardziej jednak zaczęła się zaznaczać przewaga Portugalczyków, a jej dowodem była bramka z 24. minuty zdobyta przez obrońcę Realu Madryt - Pepe. Piłkarz znakomicie wykorzystał dośrodkowanie Moutinho z rzutu rożnego na krótki słupek i strącił piłkę głową do bramki Andersena, który nie sięgnął do futbolówki. Portugalia nie zwalniała tempa - w 36. minucie było już 2:0. Nani dośrodkował z krawędzi pola karnego, a Postiga musiał tylko dostawić nogę do jego podania. Piłka wpadła do siatki obok bezradnego Andersena. Duńczycy nie mieli jednak zamiaru się poddawać - pięć minut później kontaktową bramkę po książkowej akcji zdobył Nicklas Bendtner. Eriksen dośrodkował w pole karne do wbiegającego Krohn-Dehliego, który z kolei oszukał Patricio i odegrał głową do stojącego przed pustą bramką Bendtnera. Do przerwy wynikł nie uległ już zmianie.

Portugalczycy prawdopodobnie spodziewali się, że na drugą połowę Duńczycy wyjdą nastawieni ofensywnie, ale nic takiego się nie wydarzyło. "Gang Olsena" zaczął na spokojnie. Co innego Portugalczycy - ci szukali swojej okazji na trzecią bramkę, a zwłaszcza Ronaldo, który nie zdobył jeszcze podczas turnieju ani jednej bramki. To nie był jednak dzień gwiazdora Realu Madryt - CR7 pierwszą doskonałą okazję zmarnował już w 50. minucie. Postiga popisał się podaniem między obrońcami Danii, w wyniku którego Ronaldo znalazł się w sytuacji sam na sam z Andersenem. Piłkarz uderzył pewnie po ziemi na dalszy słupek, ale golkiper Duńczyków umiejętnie skrócił kąt i poradził sobie z tym strzałem. Jeszcze lepszą szansę Ronaldo miał w minucie 78. Tym razem dostał doskonałe podanie od Naniego, dzięki któremu stanął w okolicach dziesiątego metra sam na sam z Andersenem. Tym razem Ronaldo nie trafił jednak nawet w światło bramki, choć w ogóle nie przeszkadzali mu obrońcy, którzy nie zdążyli dobiec do niego.

O tym, że niewykorzystane sytuacje lubią się mścić Ronaldo przekonał się już dwie minuty później: Duńczycy umiejętnie rozciągnęli grę, a z prawej strony boiska w pole karne Portugalczyków dośrodkował Lars Jacobsen. Piłka spadła za plecy Pepe i prosto na głowę Bendtnera, który pewnie uderzył do bramki. Patricio sięgnął futbolówki - ale ta przełamała jego dłoń i po słupku wpadła do siatki. Gdy wydawało się, że mecz skończy się remisem, trener Paulo Bento zaryzykował i wprowadził na boisko ofensywnego Silvestre Varelę. Zmiana opłaciła się - zawodnik wykorzystał dośrodkowanie w 87. minucie i choć za pierwszym razem nie trafił w piłkę, jego druga próba uderzenia była już bezbłędna - potężny strzał wpadł do siatki tuż przy prawym słupku. Zanim jednak Varela przygotował drugie uderzenie minęła dłuższa chwila. Co robili duńscy obrońcy? Odpowiedź na to pytanie znają tylko oni.

Dzięki zwycięstwu Portugalia zdobyła trzy punkty i przedłużyła swoje szanse na awans do fazy pucharowej Euro 2012. Teraz Ronaldo i spółka muszą czekać na wynik spotkania Niemcy - Holandia.

Zapis naszej relacji:

95 min.
Koniec! Portugalczycy rzutem na taśmę przedłużają swoje szanse na awans do ćwierćfinałów. Genialny mecz we Lwowie.

94 min.
Lasse Schone miał swoją szansę na bramkę - jego uderzenie z 12 metrów przeleciało jednak ponad bramką.

92 min.
Faul taktyczny Ronaldo - żółta kartka.

90 min.
Mecz potrwa cztery minuty dłużej. Lasse Schone zmienia Krohn-Dehliego.

89 min.
Teraz trener Portugalii zagęszcza obronę - Rolando zmienia Naniego.

87 min. GOOOL! VARELA!
Selekcjoner Bento miał nosa do zmian! Napastnik najpierw nie trafił w piłkę lecącą do niego po dośrodkowaniu, ale jego druga próba uderzenia była już bezbłędna - potężny strzał wpadł do siatki tuż przy prawym słupku.

86 min.
Gorąco w polu karnym Duńczyków - po rzucie rożnym piłka spada w ich szesnastce, ale obrońcom udaje się ją wybić.

84 min.
Ronaldo wpada w pole kare, ale przy agresywnym podwójnym kryciu nie jest w stanie oddać porządnego strzału. Andersen bez problemu łapie piłkę.

83 min.
Bento stawia wszystko na jedną kartę - Silvestre Varela zmienia Meirelesa.

81 min.
Żółta kartka dla Larsa Jacobsena.

80 min. GOOL! 2:2! Nicklas Bendtner po raz drugi!
Świetne rozciągnięcie gry, dośrodkowanie w pole karne za plecy Pepe i idealna główka Bendtnera! Patricio sięgnął piłki - ale ta przełamała jego dłoń i po słupku wpadła do siatki.

78 min.
To nie jest dzień Ronaldo - piłkarz dostał doskonałe podanie od Naniego i stanął sam na sam z Andersenem w polu karnym. CR7 nie trafił jednak nawet w bramkę.

77 min.
Nani blokuje dośrodkowanie rękoma. Arbiter nie sięga jednak po kartonik.Dośrodkowanie na piąty metr bardzo dobre - Patricio musiał piąstkować.

73 min.
Teraz z około 25 metrów strzela Meireles - piłka po jego uderzeniu szybuje wysoko ponad bramką.

72 min.
Bendtner! Napastnik w polu karnym balansem ciała oszukał obrońców Portugalii, przełożył piłkę na lewą nogę i uderzył po ziemi. Minimalnie się jednak pomylił.

71 min.
Strzał Oliveiry z dystansu - lekki i prosto w ręce Andersena.

67 min.
Portugalczycy jakby nieco we mgle od momentu pojawienia się na boisku Mikkelsena. Młody Duńczyk chętnie bierze na siebie ciężar gry i co rusz nęka bramkę Patricio razem z kolegami.

65 min.
Dośrodkowanie Mikkelsena do Bendtnera - lot piłki w ostatniej chwili przeciął Pepe.

64 min.
Zmiana w drużynie portugalskiej: schodzi Postiga, a w jego miejsce wchodzi Nelson Oliveira.

62 min.
Ale bomba Kvista! Pomocnik uderzył z woleja i niewiele się pomylił - piłka przeleciała tuż ponad spojeniem.

60 min.
Druga wymuszona zmiana w reprezentacji Danii: Tobias Mikkelsen zmienia Rommedahla.

59 min.
Deja vu? Teraz na murawie kładzie się Rommedahl. Duńczyk łapie się za udo.

57 min.
Dośrodkowanie Veloso z rzutu wolnego - ale prosto do bramki. Andersen musiał wypiąstkować piłkę.

56 min.
Poulsen fauluje Naniego. Sędzia karze go żółtą kartką.

53 min.
Nani wdał się w drybling z Poulsenem przy prawej krawędzi pola karnego, po czym nagle oddał strzał na bliższy słupek. Andersen jednak broni.

50 min.
Ależ Ronaldo się myli! Błyskotliwe podanie od Postigi między obrońcami Danii, w wyniku którego zawodnik Realu Madryt znalazł się w sytuacji sam na sam z Andersenem. Ronaldo uderzył pewnie po ziemi na dalszy słupek, ale golkiper Duńczyków umiejętnie skrócił kąt i poradził sobie z uderzeniem CR7.

47 min.
Błyskawiczna indywidualna akcja Ronaldo. Portugalczyk ma ochotę na swojego gola, ale póki co nie radzi sobie z potrojonym kryciem.

46 min.
Gramy.

II połowa:

45+3 min.
Koniec pierwszej połowy. Zaczęło się powoli, ale mecz zdecydowanie rozkręcił się.

45+1 min.
Szybka kontra Portugalii - znowu dośrodkowywał Nani, ale tym razem podanie bezbłędnie przeciął golkiper Duńczyków.

44 min.
Blisko trzeciej bramki dla Portugalczyków! Dośrodkowanie Naniego do Postigi, który nie sięgnął piłki, ale nie opanował jej też Andersen. Piłka upadła na piątym metrze tuż przed Ronaldo - zanim jednak Portugalczyk zdążył dostawić nogę Duńczycy wyekspediowali futbolówkę daleko od pola karnego.

41 min. GOOOL! BENDTNER!
Duńczycy wracają do gry! Co za akcja! Świetne dośrodkowanie do wbiegającego Krohn-Dehliego, który oszukał Patricio i odegrał piłkę głową do stojącego przed pustą bramką Bendtnera. Książkowa akcja!

38 min.
Strzał Eriksena z około 25 metrów - Patricio broni na raty.

36 min. DWA ZERO! POSTIGA!
Zaczęło się od świetnego podania z krawędzi pola karnego w wykonaniu Naniego - Postiga tylko dostawił nogę i futbolówka wpadła do siatki obok bezradnego Andersena.

34 min.
Rozpędzony Ronaldo prawie wpadł w pole karne Duńczyków - zatrzymał go w nieprzepisowy sposób Jacobsen. Rzut wolny w wykonaniu gwiazdora średni - piłka odbiła się od muru i wyleciała za boisko.

31 min.
Kolejne świetne podanie Ronaldo do Postigi - tym razem od Portugalczyka szybszy był bramkarz.

29 min.
Żółta kartka dla Meirelesa za zagranie ręką. Sędzia mógł go jednak ukarać nawet czerwoną kartką - gdyby nie interweniował w nieprzepisowy sposób, prawdopodobnie sam na sam z bramkarzem Portugalczyków stanąłby Krohn-Dehli!

28 min.
Portugalczycy idą za ciosem. Ronaldo podał do Postigi w pole karne, ale piłkę w ostatniej chwili wyłuskał mu Agger.

24 min. GOOOL! PEPE!
Dośrodkowanie Moutinho z rzutu rożnego na krótki słupek i strącenie piłki głową do bramki Andersena, który nie sięgnął do futbolówki.

23 min.
Wślizg od tyłu Aggera i reprymenda od sędziego. Na razie jednak wciąż bez kartek.

21 min.
Wygląda na to, że piłka może dzisiaj minąć Simona Kjaera, ale Ronaldo już niekoniecznie. Ostry faul, jednak bez konsekwencji dla Duńczyka.

18 min.
Szybka akcja Portugalczyków. Piłkę do przodu pociągnął Ronaldo, po czym zagrał do Meirelesa. Ten uderzył na bramkę, ale piłka odbiła się rykoszetem i wróciła ponownie pod nogi Ronaldo, który spróbował oddać strzał, ale był on bardzo niecelny.

16 min. Jakob Poulsen zmienia Nikiego Zimlinga. Wielki pech drużyny Mortena Olsena.

15 min.
Zimling siada na murawie i trzyma się za łydkę. Będzie zmiana?

13 min.
Połączenie uderzenia i dośrodkowania w wykonaniu Meirelesa. Andersen musiał wypiąstkować piłkę.

12 min.
Dobre dośrodkowanie Naniego - piłkę wybił w ostatniej chwili Lars Jacobsen.

11 min.
A jednak - pierwszy lepszy atak Portugalczyków. Piłka nie dotarła jednak do wbiegającego w pole karne Postigi - obrona jest zbyt gęsta.

10 min.
Wprawdzie nie wolno oceniać całego meczu po dziesięciu minutach, ale na razie nie zapowiada się we Lwowie na jakąkolwiek bramkę. Portugalczycy od początku spotkania nie mają pomysłu na szczelną obronę Duńczyków. "Gang Olsena" z kolei nie kwapi się do ataku i czeka na swoją okazję.

7 min.
Pepe blokuje dośrodkowanie Rommedahla - czwarty rzut rożny dla Duńczyków. Dośrodkowanie Krohn-Dehliego ląduje jednak na głowach obrońców z Portugalii.

5 min.
Seria trzech rzutów rożnych dla Duńczyków. Po drugim okazję do strzału miał Zimling, ale jego uderzenie zostało w ostatniej chwili zablokowane.

2 min.
Początek bardzo wyrównany. Zawodnicy walczą w środku pola.Pierwsza próba zagrania do wysoko ustawionego Ronaldo, ale za mocno zagrana piłka wylatuje za boisko.

0 min.
Sędzia rozpoczyna spotkanie.

Składy:

Dania:
Stephan Andersen - Simon Kjaer, Lars Jacobsen, Daniel Agger, Simon Poulsen - William Kvist, Niki Zimling (16. Jakob Poulsen) - Michael Krohn-Dehli, Christian Eriksen, Dennis Rommedahl (60.Tobias Mikkelsen) - Nicklas Bendtner

Portugalia:
Rui Patricio - Joao Pereira, Bruno Alves, Pepe, Fabio Coentrao - Raul Meireles, Miguel Veloso, Joao Moutinho - Nani, Helder Postiga (64. Nelson Oliveira), Cristiano Ronaldo.

Przed meczem:

Reprezentacja Danii podchodzi do dzisiejszego pojedynku opromieniona zwycięstwem w meczu z Holandią. Zawodnicy Mortena Olsena dzięki żelaznej dyscyplinie i sporej dawce szczęścia byli w stanie odeprzeć wszystkie ataki Oranje. Jednocześnie wykorzystali błąd holenderskiej obrony i jeszcze w pierwszej połowie dzięki jedynej bramce w meczu zagwarantowali sobie zwycięstwo w całym spotkaniu. Dzisiaj - przynajmniej teoretycznie - Duńczykom, choć znów nie są faworytami, powinno pójść znacznie łatwiej. Z Portugalczykami Dania rywalizowała bowiem w fazie eliminacyjnej do mistrzostw Europy w Polsce i na Ukrainie. Rywalizowała z powodzeniem - to właśnie "Gang Olsena" awansował na Euro 2012 z pierwszego miejsca w grupie, a Portugalczycy musieli jeszcze walczyć w barażach. W meczach obu drużyn padły wtedy wyniki 3:1 dla Portugalii i 2:1 dla Danii. Mecz z Holandią rozbudził też apetyty kibiców - Duńczykom marzy się powtórka z 1992 roku, gdy sensacyjnie zdobyli na mistrzostwach Europy złoty medal.

Dla Portugalczyków drugi mecz podczas Euro 2012 to już spotkanie o wszystko - po porażce w pierwszej kolejce z Niemcami 0:1 Ronaldo i spółka potrzebują punktów - najlepiej trzech. Ich kadra to jednak zlepek indywidualności, który na murawie nie stanowi takiego monolitu jak reprezentacja Danii. W meczu z Niemcami "zawiódł" Ronaldo - choć był jednym z lepiej prezentujących się zawodników na boisku, nie prowadził gry tak, jak w Realu Madryt. Na dodatek podobno po meczu pokłócił się z trenerem Paulo Bento - gdy szkoleniowiec poprosił go, aby poszedł do kibiców czekających na niego pod stadionem, Ronaldo zdecydował się na... masaż. Portugalscy kibice mają zapewne nadzieję, że dzięki niemu ich największa gwiazda pociągnie dzisiaj swój zespół do zwycięstwa - prawdopodobnie bowiem nikt inny nie jest w stanie tego dokonać.