Wielkie osiągnięcie polskiego lekkoatlety. Dokonał tego podczas mistrzostw Europy

Marek Zakrzewski zdobył złoty medal mistrzostw Europy juniorów
Marek Zakrzewski zdobył złoty medal mistrzostw Europy juniorów Źródło:Newspix.pl / FOT. PATRYK PINDRAL/ 400mm.pl
Lekkoatletyczne mistrzostwa Europy do lat 18 organizowane w Jerozolimie będzie dobrze wspominał Marek Zakrzewski, który zdobył złoto w biegu na 100 metrów. Polak nie tylko przekroczył metę jako pierwszy, ale też przy okazji pobił dwa rekordy.

Marek Zakrzewski wziął udział biegu na 100 metrów na mistrzostwach Europy do lat 18. Szesnastolatek w finałowym sprincie zajął pierwsze miejsce z czasem 10,32 i tym samym ustanowił nowy rekord i Polski w tej kategorii wiekowej i całych mistrzostw. W trakcie imprezy Zakrzewski kilkukrotnie poprawiał swój wynik. Już w trakcie pierwszego biegu uzyskał czas 10,29 s, ale nie został on zaliczony ze względu na silny wiatr. Z kolei w półfinale dobiegł ze słabszym czasem o zaledwie 0,04 s.

Drugie miejsce w sprincie na 100 metrów zajął Szwed Isak Hughes (z czasem 10,36 s). Na podium uplasował się także Niemiec Bendikt Wallstein (z czasem 10,42 s). Osiągnięcie Marka Zakrzewskiego jest historyczne także z tego powodu, że jest to pierwszy złoty medal Polaków w historii mistrzostw Europy w sprincie do lat 18. Polak w grudniu skończy dopiero 17 lat.

Cykl mistrzostw Europy juniorów młodszych

W tym roku 3. Mistrzostwa Europy U-18 Lekkoatletyce odbywają się w Jerozolimie i potrwają do 7 lipca. Chęć organizacji wydarzenia, oprócz Izraela wyraziły miasta Lublin z Polski, Umea ze Szwecji. Sportowcy zmagają się w kilkunastu konkurencjachw, wśród nich znajdują się m.in. biegi, biegi przez płotki, z przeszkodami, sztafeta szwedzka, chód na 10 tys. metrów, skok wzwyż, skok w dal, skok o tyczce, trójskok, pchnięcie kulą, rzut dyskiem, młotem, oszczepem i dziesięciobój.

Lekkoatletyczne mistrzostwa Europy do lat 18 to międzynarodowe zawody pod egidą European Athletics organizowane w cyklu dwuletnim. Impreza przeznaczona jest dla zawodników w wieku 16-17 lat. Pierwsza edycja odbyła się w 2016 roku. Wstępną koncepcję organizacji wydarzenia przedstawiono na spotkaniu Rady European Athletics w październiku 2012, a rok później podjęto decyzję o organizacji pierwszej edycji zawodów.