Rok 2022 dla naszej lekkoatletyki był bardzo udany. Polscy sportowcy zdobyli aż 20 medali, w tym 4 złote, 10 srebrnych i 6 brązowych. Na mistrzostwach Europy Polacy zdobyli 3 złote krążki, 6 srebrnych i 5 brązowych, a na mistrzostwach Świata – 1 złoty i 3 srebrne. Nasi reprezentanci pobili wiele rekordów, nie tylko własnych, ale i również krajowych czy światowych. 28 października na Stadionie Śląskim w Chorzowie odbyła się gala ORLEN Złotych Kolców 2022, w trakcie której nagrodzeni zostali najlepsi polscy lekkoatleci minionego sezonu.
Najlepsi polscy lekkoatleci
Laureatami prestiżowej nagrody zostali Katarzyna Zdziebło, która na mistrzostwach świata w Eugene w stanie Oregon wywalczyła dwa srebrne medale w chodzie sportowym na 20 i 35 kilometrów oraz Paweł Fajdek, członek Grupy Sportowej ORLEN, który w 2022 roku zdobył piąty z rzędu tytuł mistrza świata.
Cieszę się niezmiernie, że udało mi się wygrać. Za mną dopiero 21 lat kariery. Gratuluję wszystkim wyróżnionym, dziękuję wszystkim sponsorom – powiedział Fajdek podczas gali.
Za odkrycie roku uznano młociarkę Ewę Różańską, która uratowała honor w Polski w rzucie młotem kobiet na monachijskich mistrzostwach Europy w lekkoatletyce. W finale polska lekkoatletka pobiła swój życiowy rekord, uzyskując wynik 72,12 cm i zdobywając srebrny medal.
Na gali ORLEN Złote Kolce 2022 przyznano również nagrodę w kategorii Trenera Roku. Otrzymał ją Jacek Wosiek, pod którego skrzydłami trenuje Aleksandra Lisowska, czyli mistrzyni Europy z Monachium w maratonie. Zawodniczka pochodząca z Braniewa dobiegła na metę z czasem 2:28:34, mając osiem sekund przewagi nad drugą zawodniczką. Warto dodać, że dzięki m.in. występowi Lisowskiej, ale również Moniki Jackiewicz i Angeliki Mach reprezentacja Polski wywalczyła brązowy medal w rywalizacji drużynowej.
Z kolei najlepszą paralekkoatletką została Renata Śliwińska, która w Tokio została mistrzynią olimpijską i dwukrotnie poprawiła rekord paraolimpijski w rzucie dyskiem w kategorii F40.
Specjalne wyróżnienie przypadło Ministerstwu Sportu i Turystyki – nagrodę „Mecenas lekkoatletyki” odebrał minister Kamil Bortniczuk. – To jest nagroda dla polskiego podatnika, który w znakomitej większości – chcemy w to wierzyć – kocha sport i lekkoatletykę i akceptuje to, że jako dysponenci tych środków możemy i chcemy te środki wydawać na sport – powiedział szef MSiT.
Za najlepszą imprezę roku uznano Memoriał Kamili Skolimowskiej, który pierwszy raz w historii był również mityngiem Diamentowej Ligi.
Podziękowania dla sponsorów
Specjalne podziękowania organizatorzy skierowali do sponsorów lekkoatletyki. W kategorii „Sponsor roku” wyróżniony został Polski Koncern Naftowy ORLEN, który – jak podkreślił komentator sportowy Przemysława Babiarz – z lekkoatletyką zaprzyjaźniony jest od lat i Królową Sportu wspiera od ponad dekady. Z rąk prezesa i wiceprezesa PZLA nagrodę odebrała dyrektor marketingu, sponsoringu i eventów PKN ORLEN Agata Pniewska, która podziękowała zawodnikom za miniony sezon i wspaniałe niespodzianki.
Agata Pniewska poinformowała również, że w ciągu ostatnich czterech lat inwestycje PKN ORLEN w sport wzrosły o 120 proc., a wszyscy sportowcy wspierani przez ORLEN zdobyli ponad 150 medali na imprezach rangi mistrzowskiej. Wśród medalistów są oczywiście lekkoatleci z Grupy Sportowej ORLEN, tacy jak m.in. Iga Baumgart-Witan i Justyna Święty-Ersetic oraz Paweł Fajdek, który jest ambasadorem marki.
Laureaci ORLEN Złotych Kolców 2022
Kobiety:
- Katarzyna Zdziebło;
- Adrianna Sułek;
- Pia Skrzyszowska;
- Aleksandra Lisowska;
- Natalia Kaczmarek i Anna Kiełbasińska.
Mężczyźni:
- Paweł Fajdek;
- Wojciech Nowicki;
- Damian Czykier;
- Michał Rozmys;
- Sztafeta 4x100 metrów (Adrian Brzeziński, Dominik Kopeć, Przemysław Słowikowski, Mateusz Siuda, Patryk Wykrota).
Złote Kolce – o nagrodzie
„Złote Kolce” to najbardziej prestiżowa nagroda w lekkoatletyce polskiej. Jest wręczana od 1970 r. przez Polski Związek Lekkiej Atletyki i „Przegląd Sportowy”. Jej pomysłodawcą był dziennikarz sportowy Andrzej Gowarzewski. Pierwszymi laureatami „Zlotych Kolców” byli znakomita płotkarka Teresa Sukniewicz oraz czołowy europejski średniodystansowiec Henryk Szordykowski.
Wyróżnienia są przyznawane w kategorii kobiecej i męskiej na podstawie liczby punktów zdobytych za wyniki w najważniejszych krajowych i międzynarodowych zawodach lekkoatletycznych, np. Na mistrzostwach Polski, igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata i Europy. Zawodnicy mogą uzyskać także dodatkowe punkty za pobicie rekordów świata, Europy czy Polski, a także za wysokie pozycje w rankingach najlepszych wyników w sezonie.
W 2020 r. patronat nad „Złotymi Kolcami” objął PKN ORLEN. Koncern od lat wspiera polskich sportowców. Powołał m.in. ORLEN Team, do którego należą zawodnicy z motosportu, w tym Robert Kubica, Jakub Przygoński i Bartosz Zmarzlik oraz ORLEN Grupę Akrobacyjną Żelazny, w skład której wchodzi m.in. Bartłomiej Marszałek. Z kolei w składzie Grupy Sportowej ORLEN znajdują się m.in. polscy lekkoatleci.
PKN ORLEN wspiera również cały Polski Związek Lekkiej Atletyki i Polski Komitet Olimpijski.
Czytaj też:
Wszystkie sukcesy Patrycji Bereznowskiej