Kenijczyk wygrał ostatnią konkurencję lekkoatletyczną i obronił tytuł. Polacy zajęli odległe miejsca

Kenijczyk wygrał ostatnią konkurencję lekkoatletyczną i obronił tytuł. Polacy zajęli odległe miejsca

Eliud Kipchoge
Eliud Kipchoge Źródło: Newspix.pl / ZUMA
Igrzyska olimpijskie dobiegają końca. Ostatniego dnia zmagań lekkoatletycznych panowie wybiegli na trasę maratonu. Zwycięzcą został Kenijczyk Eliud Kipchoge, który bronił tytułu sprzed pięciu lat.

trwają nieprzerwanie od piątku 23 lipca. 8 sierpnia nadszedł czas, aby pożegnać się z tymi prestiżowymi zawodami na trzy lata. Ostatnie lekkoatletyczne zmagania w Tokio odbyły się na trasie maratonu. Swoją dominację w długodystansowych biegach potwierdził Eliud Kipchoge. Najlepszy z Polaków Adam Nowicki stracił do Kenijczyka 8:41 s.

Mistrzowski bieg Kipchoge

Kipchoge zdołał powtórzyć swój sukces z Rio i ponownie wygrać złoty medal igrzysk olimpijskich. – Udało mi się wypełnić moje dziedzictwo. Mam nadzieję, że moimi czynami zainspiruję następną generację – powiedział Kenijczyk. – Jestem szczęśliwy, że udało mi się obronić ten tytuł. Niech młodsze pokolenia wiedzą, że wystarczy szanować sport i być zdyscyplinowanym, aby osiągać swoje cele – dodał maratończyk w rozmowie z BBC Sport.

36-letni Kipchoge zdobył swój czwarty medal na igrzyskach olimpijskich. Zanim zaczął zdobywać medale w maratonach, zawodnik wygrywał brąz (2004) i srebro (2008) w biegu na 5000 metrów. Jego oficjalny rekord to 2:01:39 s. Drugie miejsce zajął Holender Abdi Nageeye, a podium domknął Bashir Abdi. Biało-Czerwoni nie zachwycili swoim występem. Najepszy z nich, Adam Nowicki, zajął 38. miejsce. Drugi w kolejności Arkadiusz Gardzielewski zakończył zmagania na 63. pozycji. Marcin Chabowski nie ukończył biegu w ogóle.