Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio. Mamy kolejny medal!

Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio. Mamy kolejny medal!

Oliwia Jabłońska
Oliwia Jabłońska Źródło:Instagram / oliwiajablonska
Oliwia Jabłońska wywalczyła swój kolejny medal olimpijski karierze. Do dwóch krążków z Londynu i Rio de Janeiro pływaczka dołożyła brąz zdobyty w Tokio, gdzie rywalizowała na 400 metrów.

Oliwia Jabłońska pierwszy medal igrzysk paraolimpijskich wywalczyła w 2012 roku w Londynie, kiedy to sięgnęła po srebro na 100 metrów stylem motylkowym. Cztery lata później w tej samej kategorii wywalczyła brąz, a w swoim bogatym dorobku ma również tytuły mistrzyni świata i Europy.

Teraz 24-latka zdobyła brązowy medal na 400 metrów stylem dowolnym. Polka finiszowała z czasem 4:33.20 s, tuż za Węgierką Biace Pap i Meksykanką Stefanny Cristino Zapatą. To szesnasty medal wywalczony przez reprezentanta Polski w Tokio. Do tej pory Biało-Czerwoni zdobyli trzy złota, cztery srebra i dziewięć brązów.

Kim jest Oliwia Jabłońska?

Jabłońska od urodzenia zmaga się z antrogrypozą obwodową, czyli wadą stóp. Lekarze w ramach rehabilitacji polecili jej zajęcia na basenie, co po pewnym czasie stało się dla niej formą profesjonalnego treningu.

W 2009 roku 12-letnia wówczas zawodniczka zdobyła pierwszy seniorski medal, stając na najniższym stopniu podium podczas mistrzostw Polski. Dwa lata później sięgnęła po brązowy krążek podczas mistrzostw Europy.