Skandal w świecie szachów. Kobiety zostały pominięte podczas ceremonii medalowej

Skandal w świecie szachów. Kobiety zostały pominięte podczas ceremonii medalowej

Szachownica
Szachownica Źródło:Newspix.pl / ABACA
Podczas mistrzostw świata amatorów w szachach rozpętało się ogromne zamieszanie związane z nagrodami dla uczestników. Kobiety, w tym Polka, które zajęły wysokie miejsca zostały... pominięte przez organizatorów. Sprawę nagłośnił inny polski uczestnik zawodów, streamer szachowy Bartosz Rudecki.

Mistrzostwa amatorów w szachach organizowane są przez Międzynarodową Federację Szachową (FIDE). Zawody przeprowadzane są co roku, z wyjątkiem 2020, w którym impreza została odwołana ze względu na pandemię koronawirusa. W mistrzostwach mogą brać osoby, których punktacja rankingowa w ostatnich dwóch latach nie przekroczyła 2300 punktów.

Zmagania prowadzone są na trzech poziomach (U2300, U2000 i U1700), w dwóch kategoriach: OPEN (dla mężczyzn i kobiet) oraz taką dedykowaną tylko dla pań. Tym razem zgłosiła się niewystarczająca liczba kobiet do oddzielnego turnieju, więc zawodniczki zostały przesunięte do kategorii OPEN.

Wysokie miejsca kobiet, ale medale tylko dla panów

Okazało się, że paniom, które pierwotnie miały konkurować tylko ze sobą, poszło w turnieju bardzo dobrze i zajęły one drugie, trzecie i czwarte miejsce, na którym znajdowała się Polka Aleksandra Tarnowska. Nieciekawie zrobiło się podczas ceremonii wręczenia medali, ponieważ krążki otrzymali pierwszy Peter Anand z Indii i dwóch następnych najwyżej uplasowanych mężczyzn, którzy znaleźli się dopiero na pozycjach pięć i sześć. Panie otrzymały od organizatorów puchary.

Co więcej, Polka z początku nie otrzymała swojego wynagrodzenia, które jej przysługiwało za zajęcie czwartego miejsca (400 euro). Całość nagłośnił Bartosz Rudecki, inny polski uczestnik zawodów i znany polski streamer szachowy.

Rozwiązanie sprawy

Po wielu godzinach niejasnych odpowiedzi ze strony organizatorów, zdecydowano (według oficjalnej strony FIDE) przyznać dwa brązowe srebrne i dwa brązowe medale. Została również zwiększona pula nagród, zgodnie z którą Tarnowska ma dostać nagrodę wysokości 700 euro. Organizatorzy wytłumaczyli, że zamieszanie podczas ceremonii wręczenia nagród wynikało ze złej interpretacji regulaminu przez sędziego głównego turnieju.

Rezultat zawodów z udziałem Aleksandry TarnowskiejCzytaj też:
Marek Gołębiewski po objęciu Legii Warszawa: W Polsce każdy trener jest tymczasowy

Źródło: WPROST.pl / FIDE.com