Miniony rok Polska Siatkówka może zaliczyć do najbardziej udanych w historii. Najpierw dwa polskie kluby – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle i Jastrzębski Węgiel zmierzyły się w finale Ligi Mistrzów. Górą byli ci pierwsi, triumfując w tych rozgrywkach trzeci raz z rzędu.
Sukcesy Biało-Czerwonych zostały docenione przez środowisko
Z kolei w sezonie reprezentacyjnym podopieczni Nikoli Grbicia wygrali wszystko, co było możliwe. Najpierw święcili triumfy w Lidze Narodów, którą wygrali po raz pierwszy w historii.
Następnie Biało-Czerwoni zrewanżowali się Włochom za finał MŚ 2022 i wywalczyli złoty medal mistrzostw Europy. Na sam koniec Polacy uzyskali awans na igrzyska olimpijskie w Paryżu, nie przegrywając żadnego spotkania. A ponadto nasi siatkarze obronili pozycję lidera światowego rankingu.
Sukcesy Biało-Czerwonych zostały docenione przez środowisko sportowe i dziennikarskie. W pierwszy weekend stycznia polscy siatkarze ze swym szkoleniowcem na czele spili całą śmietankę. Najpierw w sobotę 6 stycznia, podczas Gali Mistrzów Sportu, w 89. plebiscycie „Przeglądu Sportowego” Czempiona w kategorii Trener Roku otrzymał Nikola Grbić.
– Chciałbym bardzo podziękować, że jestem już drugi raz tutaj z wami. Nagrodę otrzymałem dzięki drużynie, która wygrała dwadzieścia dziewięć meczów z rzędu. Wierzę, że w przyszłym roku będziemy świętować udany 2024 rok – powiedział po odebraniu statuetki.
Chwilę później światła i kamery skupiły się na całej reprezentacji Polski, która zwyciężyła w kategorii Drużyna Roku. Statuetkę odebrał Aleksander Śliwka, zastępujący Bartosza Kurka – kapitana kadry. Chwilę później przyjmujący Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle ponownie zameldował się na scenie. Przypadło mu trzecie miejsce w kategorii dla najlepszego sportowca roku. Przypomnijmy, cały plebiscyt wygrała Iga Świątek. Mimo że siatkarz został indywidualnie wyróżniony, nie zapomniał o swoich kolegach z boiska.
- To dzięki wam chłopaki, bo bez drużyny nikt z nas by nie istniał. Życzę sobie i Polskiej Siatkówce, aby na tym miejscu stanął za rok przedstawiciel naszej dyscypliny, bo będzie to oznaczało kolejny sukces.
Polscy siatkarze zostali nagrodzeni na gali Człowiek Roku „Wprost”
Niedziela 7 stycznia była równie udana dla polskich siatkarzy, co dzień poprzedni. Tygodnik „Wprost” od 1991 r. nagradza osoby, które w minionym roku wywarły największy wpływ na życie społeczne, polityczne czy gospodarcze w Polsce.
Tym razem postanowiono po raz pierwszy w historii wyróżnić reprezentację Polski siatkarzy. – Jestem dumny z zespołu i sztabu. Dziękuję bardzo za nagrodę, którą otrzymaliśmy – powiedział trener Grbić.
Następnie przemówił Aleksander Śliwka, który nieformalnie jest zastępcą kapitana Bartosza Kurka.
– Dziękujemy za zaufanie i wyróżnienie. Jesteśmy drugą drużyną sportową, która otrzymała to wyróżnienie. To nobilitacja znaleźć się w takim gronie. Dołożymy wszelkich starań, aby w 2024 roku odnosić kolejne sukcesy – stwierdził przyjmujący.
Oprócz głównej nagrody Biało-Czerwoni otrzymali również dodatkową pamiątkę związaną z galą zorganizowaną przez „Wprost”. Katarzyna Budnicka-Filipiuk, Prezes Zarządu i Dyrektor Naczelna Mennicy Polskiej wręczyła laureatom sztabki srebra.
Czytaj też:
Tak było na gali Człowieka Roku „Wprost”. Polscy siatkarze nagrodzeni za historyczne sukcesy
Sukces nie byłby możliwy, gdyby nie sponsorzy
W trakcie gali głos zabrał także wiceprezes PZPS i prezes PlusLigi Artur Popko. – Rok był wyjątkowy. Myślę, że najlepszy w historii polskiej siatkówki. Od siatkówki klubowej i finału Ligi Mistrzów z udziałem polskich drużyn. Później sukcesy pań i panów. Siatkarze rozegrali trzy ciężkie turnieje i wszystkie zakończyli pełnym sukcesem. Bardzo się cieszymy, że się udało, bo ten ogromny wysiłek nie poszedł na daremne. Jednak najważniejsza impreza jest w tym roku i każdy z siatkarzy marzy o medalu igrzysk olimpijskich – przyznał przed kamerami „Wprost”.
O trofea byłoby trudno bez wsparcia sponsorów oraz partnerów. Polski Związek Piłki Siatkowej na szczęście nie ma takich problemów i od 2012 roku współpracuje z ORLENEM, który aktywnie angażuje się w rozwój tej dyscypliny w naszym kraju oraz przyczynia się do sukcesów osiąganych przez polską reprezentację.
ORLEN nie tylko wspiera reprezentację męską, ale również kobiecą oraz plażową we wszystkich kategoriach wiekowych, co przekłada się na sukcesy sportowe, jak w przypadku Michała Bryla i Bartosza Łosiaka, którzy niedawno zostali brązowymi medalistami mistrzostw świata w siatkówce plażowej. Ponadto ORLEN nie skupia się tylko na tych najstarszych i najlepszych, ale pamięta też o młodych, zdolnych i aspirujących sportowcach. ORLEN S.A. otrzymała za to nawet Czempiona dla Mecenasa Sportu Dzieci i Młodzieży podczas Gali Mistrzów Sportu.
Warto zauważyć, że dopiero po raz piąty w historii „Wprost” wręczył nagrodę za osiągnięcia sportowe. W 2007 r. Człowiekiem Roku wybrano Leo Beenhakkera – byłego selekcjonera reprezentacji Polski, który jako pierwszy wywalczył z kadrą awans na mistrzostwa Europy. Ponadto w 2010 r. uhonorowana została nasza wybitna biegaczka narciarska – Justyna Kowalczyk, a w 2021 Robert Lewandowski. Polscy siatkarze są drugą reprezentacją, która została wyróżniona przez redakcję – statuetkę za 2016 rok otrzymała piłkarska reprezentacja Polski, która dotarła do ćwierćfinału Euro.
Czytaj też:
Iga Świątek wybrana polskim sportowcem 2023 roku. Drugie wyróżnienie z rzędu