Koniec skakania. Bardal z Pucharem, Stoch piąty

Koniec skakania. Bardal z Pucharem, Stoch piąty

Anders Bardal (fot. EPA/ANTONIO BAT/PAP)
W ostatnim w tym sezonie konkursie skoków narciarskich zwyciężył Austriak Martin Koch, Kamil Stoch był 11, Piotr Żyła - 21.
Konkurs zakończył się po pierwszej serii. Druga - z powodu zbyt silnego wiatru - została odwołana.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata triumfował Norweg Anders Bardal. Drugie miejsce zajął Austriak Gregor Schlierenzauer, a trzecie jego rodak Andreas Kofler. Stoch uplasował się na piątej pozycji.

Pierwsza seria odbywała się przy zmiennych warunkach wietrznych, a jury cztery razy skracało rozbieg. Trzech pierwszych skoczków startowało z 20. belki i gdy Włoch Sebastian Colloredo wylądował na 209 m, rozbieg obniżono do belki 18. Po skoku Norwega Bjoerna Einara Romoerena - 213 m, kolejne próby zawodnicy wykonywali z belki 16.

Ostatni w pierwszej serii Słoweniec Roberta Kranjec skoczył z rozbiegu obniżonego do belki 12. Zaskakująca decyzja jury sprawiła, że faworyt gospodarzy, pomimo dodatkowych prawie 32 pkt za obniżony rozbieg, wylądował na 204 m i był po pierwszej serii na trzeciej pozycji. Prowadził Koch - 222,5 m przed Szwajcarem Simonem Ammannem - 212 m.

Kamil Stoch zajmował 11. miejsce - 199 m, a Piotr Żyła 21. - 184,5 m. Lider klasyfikacji pucharowej Bardal wylądował w trudnych warunkach na 177 m i był 23. Odwołanie serii finałowej spowodowało, że jako ostateczne uznano rezultaty pierwszej. Mistrz świata w lotach narciarskich Kranjec triumfował także w pucharowej klasyfikacji lotów, Stoch zajął szóste miejsce.