Na policyjnej czarnej liście figuruje 2050 kibiców, w większości ukaranych za chuligaństwo na meczach ligowych. Stąd też niekoniecznie są to kibice reprezentacji. Paszporty będą mogli odebrać 1 lipca, a więc po zakończeniu Euro 2012.
Wprawdzie w Wielkiej Brytanii nie ma kontroli granicznej przy wyjeździe, ale policja z góry wie, kto paszportu nie złożył i kogo szukać. Może też sprawdzić, czy osoby te nie figurują na liście rezerwacji przewoźników lotniczych, czy autokarowych. W przeszłości zdarzały się przypadki cofnięcia z granicy kibica, który nie zdeponował paszportu.
Niedopełnienie obowiązku oddania paszportu do policyjnego depozytu jest wykroczeniem karnym podlegającym karze do 6 miesięcy pozbawiania wolności, grzywnie do 5 tys. funtów i dalszego wydłużenia w czasie zakazu udziału w meczach wyjazdowych.
W biurze prasowym policyjnej organizacji ACPO zrzeszającej szefów policji Anglii, Walii i Irlandii Płn. powiedziano, że kibice objęci zakazem składają paszporty w miejscu zamieszkania, a akcja nie jest koordynowana centralnie.
Według portalu Home Office (MSW) zakaz jest bardzo skutecznym środkiem prewencyjnym. Resort tłumaczy to tym, że "powstrzymuje kibiców od tego, co kochają najbardziej - udziału w meczu". Policja ocenia, że w 92 proc. przypadków osoba ukarana zakazem po jego upływie nie stwarza zagrożenia.
zew, PAP