Kluczowe informacje o reprezentacji Kamerunu
Kameruński Związek Piłki Nożnej (Fédération Camerounaise de Football — FECAFOOT) został założony 11 stycznia 1959 roku, czyli przed uzyskaniem niepodległości przez samo państwo (co stało się na początku 1960). Reprezentacja Kamerunu rozegrała zatem swój oficjalny, pierwszy mecz dopiero 14 kwietnia 1960 roku. Somali Francuskie (Dżibuti) odniosło wtedy porażkę 9:2.
Największe osiągnięcie zespołu to natomiast pięciokrotne zdobycie Mistrzostwa Afryki. Kadra otrzymała złoto we wspomnianym turnieju w 1984, 1988, 2000, 2002 i 2017 roku. Dodatkowo — ma najwięcej startów w Mistrzostwach Świata ze wszystkich drużyn ze swojego kontynentu i dotarła do ćwierćfinału w mundialu, co udało się tylko dwóm innym zespołom afrykańskim.
Nic więc dziwnego, że drużyna bywa zwykle określana jako jedna z najbardziej utytułowanych i najsilniejszych afrykańskich reprezentacji. Duży wpływ na sukcesy kadry mają selekcjonerzy. Aktualny trener i manager zespołu to Rigobert Song, który objął to stanowisko w 2022 roku, a kapitanem Vincent Aboubakar. „Najważniejszy” zawodnik występuje na pozycji napastnika.
Reprezentacja nosi przydomek „Les Lions Indomptables”, co oznacza „Nieposkromione Lwy”. Kameruńscy piłkarze biorą natomiast udział w spotkaniach towarzyskich i zawodach na arenie międzynarodowej w zielono-czerwono-żółtych strojach, które nawiązują do kolorów we fladze. Warto również wspomnieć, że wszyscy zawodnicy muszą mieć obywatelstwo kameruńskie.
Reprezentacja Kamerunu na Mistrzostwach Świata
Reprezentacja Kamerunu w piłce nożnej wystąpiła siedmiokrotnie na Mistrzostwach Świata, czyli ma najwięcej startów na turnieju ze wszystkich zespołów afrykańskich. Kadra nie brała udziału w mundialu w latach 1930-1962 (Kamerun był wówczas brytyjsko-francuską kolonią) oraz wycofała się z eliminacji w 1966 roku. Co więcej, nie zakwalifikowała się do głównej części rozgrywek w latach 1970-1978, a także w 1986, 2006 i 2018 roku. Oto dokonania drużyny:
- 1982 — faza grupowa,
- 1990 — ćwierćfinał,
- 1994 — faza grupowa,
- 1998 — faza grupowa,
- 2002 — faza grupowa,
- 2010 — faza grupowa,
- 2014 — faza grupowa.
Zespół Nieposkromionych Lwów zadebiutował na mundialu w 1982 roku. Kamerun pozostał w fazie grupowej, remisując wszystkie mecze — spotkanie przeciwko peruwiańskim zawodnikom zakończyło się na 0:0, polskim — 0:0 i włoskim — 1:1. Kadra zajęła drugie miejsce w grupie 1.
Mistrzostwa Świata w 1990 roku były natomiast naprawdę łaskawe dla drużyny. Reprezentacja doszła do ćwierćfinału, co osiągnęły dotychczas tylko dwa inne zespoły afrykańskie. Kamerun zajął najpierw pierwsze miejsce w grupie B, pokonując Argentynę (1:0) i Rumunię (2:1), jednak przegrywając ze Związkiem Radzieckim (0:4), a później wygrał w 1/8 finału z Kolumbią (2:1).
Kadra dotarła aż do ćwierćfinałów, gdzie okazała się słabsza od reprezentacji Anglii. Niestety, zespół odniósł porażkę (2:3) i nie powtórzył jeszcze podobnego wyniku w tych rozgrywkach.
Nieposkromione Lwy znowu zajęły ostatnie miejsce w grupie podczas Mistrzostw Świata w 1994 roku. Drużyna odniosła remis ze Szwecją (2:2), a następnie dwie porażki. Kameruńscy piłkarze zostali bowiem najpierw pokonani przez Brazylię (3:0), a później przez Rosję (6:1).
Reprezentacja Kamerunu ponownie znalazła się na końcu grupowego zestawienia w 1998 roku. Zespół zakończył rozgrywki na dwóch remisach i jednej porażce. Mecz przeciwko Austrii został podsumowany wynikiem 1:1, Włochom — 0:3, zaś Chile — 1:1.
Mistrzostwa Świata, które odbywały się cztery lata później, wyglądały trochę inaczej. Drużyna odpadła po fazie grupowej, jednak nie zajęła ostatniego miejsca na liście. Jeżeli chodzi o wyniki spotkań, to nie mogło zabraknąć remisu, jaki pojawił się podczas meczu z Irlandią (1:1). Kadra odniosła zaś zwycięstwo nad Arabią Saudyjską (1:0), ale uległa niemieckiej reprezentacji (0:2).
Kamerun znów spadł w notowaniu podczas następnego mundialu, na jakim wystąpił — w 2010 roku. Zespół znalazł się na końcu zestawienia w fazie grupowej, nie wygrywając w ani jednym spotkaniu. Drużyna przegrała mecz z Japonią (0:1), Danią (1:2), a także Holandią (1:2).
Podobny wynik został powtórzony w Mistrzostwach Świata w 2014 roku. Okazało się, że kadra odniosła całkowitą porażkę z reprezentacją Brazylii (1:4), Chorwacji (0:4) oraz Meksyku (0:1). Drużyna przeszła jednak eliminacje do mundialu, który odbędzie się w 2022 roku i spotka się wówczas ze Szwajcarią, Serbią i Brazylią w grupie G.
Reprezentacja Kamerunu w Pucharze Narodów Afryki
Reprezentacja Kamerunu w piłce nożnej wzięła udział dwadzieścia razy w Pucharze Narodów Afryki, a jej największy sukces to pięciokrotne znalezienie się na pierwszym miejscu w tym turnieju (lepszy jest tutaj jedynie Egipt, który zdobył mistrzostwo siedem razy). Kadra może się pochwalić następującym bilansem, jeżeli chodzi o najważniejsze osiągnięcia w PNA:
- 1972 — trzecie miejsce,
- 1984 — mistrzostwo,
- 1986 — drugie miejsce,
- 1988 — mistrzostwo,
- 1992 — czwarte miejsce,
- 2000 — mistrzostwo,
- 2002 — mistrzostwo,
- 2008 — drugie miejsce,
- 2017 — mistrzostwo,
- 2021 — trzecie miejsce.
Pierwszy Puchar Narodów Afryki, jaki zdobyli kameruńscy piłkarze, został przyznany podczas czwartego występu drużyny w rozgrywkach. Kamerun zajął drugie miejsce w fazie grupowej, wygrywając w meczu przeciwko Egiptowi (1:0) i pokonując Togo (4:1), jednak przegrywając z Wybrzeżem Kości Słoniowej (0:2). Porażka nie przeszkodziła mu w przejściu do dalszego etapu.
Zespół zwyciężył w półfinale po serii rzutów karnych z Algierią (ostateczny wynik zatrzymał się na 5:4). Nieposkromione Lwy spotkały się na końcu z Nigerią, którą rozgromiły 3:1 i zdobyły swoje pierwsze zwycięstwo w Pucharze Narodów Afryki.
Finał turnieju w 1988 roku zakończył się zaś na oczywistym triumfie kameruńskiej drużyny. Zawodnicy znów pokonali Nigeryjczyków, jednak wówczas wystarczył tylko jeden gol (1:0). Ci sami przeciwnicy odnieśli też porażkę w 2000 roku, kiedy wynik zatrzymał się na 4:3 dla zielono-czerwono-żółtego zespołu (po rzutach karnych). Kadra zdobyła trzecie mistrzostwo.
Końcowy rywal zmienił się w 2002 roku. Senegal prawie wygrał wtedy w Pucharze Narodów Afryki przez rzuty karne, ale ostateczne słowo należało jednak do Kamerunu. Zespół zwyciężył 3:2. Zmiana finałowego przeciwnika nastąpiła także w 2017 roku. Kadra odebrała pierwszą nagrodę Egiptowi, który przegrał 1:2, a ona sama zdobyła piąte mistrzostwo.