Sensacja w finale Wimbledonu! Marketa Vondrousova ograła faworytkę

Sensacja w finale Wimbledonu! Marketa Vondrousova ograła faworytkę

Marketa Vondrousova
Marketa Vondrousova Źródło:PAP/EPA / TOLGA AKMEN
To był bardzo nerwowy mecz o tytuł mistrzowski na kortach legendarnego turnieju w Londynie. Marketa Vondrousova jako nierozstawiona tenisistka, sięgnęła po zwycięstwo w Wielkim Szlemie. W finale Czeszka pokonała faworytkę sobotniego meczu Ons Jabeur. Vondrousova wygrała w dwóch setach 6:4, 6:4.

Przed spotkaniem więcej szans można było dawać Tunezyjce. Ons Jabeur potrafiła bowiem rozprawić się po drodze do sobotniego finału m.in. z obrończynią tytułu Jeleną Rybakiną, czy wiceliderką rankingu WTA Aryną Sabalenką. Na swoim koncie po stronie zwycięstw tenisistka z Afryki miała także Petrę Kvitovą czy... Polkę Magdalenę Fręch, z którą wygrała w meczu I rundy turnieju.

Sensacja w finale żeńskiego turnieju Wimbledonu

Po raz kolejny okazało się, że sport pisze wyjątkowo piękne scenariusze. Marketa Vondrousova przed rozpoczęciem rywalizacji w Londynie wygrała na kortach trawiastych tylko dwa mecze w karierze. To nie przeszkodziło jednak Czeszce spełnić swojego wielkiego marzenia. Jako pierwsza tenisistka w Wimbledonie, od równo 60 lat, sięgnęła po triumf – będąc zawodniczką nierozstawioną w turniejowej drabince.

Można odnieść wrażenie, że Jabeur ponownie przegrała ze swoimi nerwami. Tunezyjka, choć jest zawodniczką światowej czołówki, nie zapisała jeszcze na swoim koncie ani jednego zwycięstwa w Wielkim Szlemie. W sobotnim finale widać było, spoglądając na liczbę niewymuszonych błędów, jak dużym obciążeniem jest dla Jabeur gra o historyczny wynik. Gdyby pogromczyni Sabalenki w półfinale wygrała w sobotę, zostałaby pierwszą kobietą z Afryki z wygranym turniejem Wielkiego Szlema.

Leworęczna Vondrousova zagrała jednak konsekwentny tenis. Wytrzymała wojnę nerwów w trakcie wymiany przełamań, zarówno w pierwszym, jak i drugim secie. Czeszka wyszła z 2:4 na 6:4 w premierowej partii i z 1:3 na 6:4 w secie numer dwa.

Vondrousova zagra już niedługo w Warszawie

Czeszka dzięki temu zwycięstwu zapisała się w historii legendarnego turnieju. W Londynie Vondrousova osiągnęła swój największy sukces w karierze. Czeszka na kortach Wimbledonu zameldowała się jako 42 rakieta rankingu WTA. Sukces w Londynie sprawi, że z pewnością będzie dużo wyżej.

Warto również dodać, że Vondrousova to kolejna czeska zawodniczka, która zagrała w finale Wielkiego Szlema w 2023 roku. Podczas rywalizacji na kortach Rolanda Garrosa w grze o tytuł z Igą Świątek rywalizowała Karolina Muchova. Co ciekawe, trzy panie – tj. Świątek, Muchovą i Vondrousovą – będzie można zobaczyć na żywo już niedługo w Warszawie. Tenisistki znajdują się bowiem na liście startowej turnieju BNP Paribas Warsaw Open.