Maks Kaśnikowski dał z siebie wszystko w debiucie w US Open. To był wielki mecz!

Maks Kaśnikowski dał z siebie wszystko w debiucie w US Open. To był wielki mecz!

Maks Kaśnikowski
Maks Kaśnikowski Źródło: PAP / Marcin Cholewiński
Maks Kaśnikowski przegrał w debiucie w turnieju głównym US Open. Polak po pięciu setach i ponad czterech godzinach gry odpadł z Pedro Martinezem.

Zanim doszło do meczu pomiędzy Polakiem a Hiszpanem, polski talent z Warszawy musiał przebrnąć przez kwalifikacje. W nich Maks Kaśnikowski pokonał trzech rywali, spełniając tym samym swoje wielkie marzenie i wchodząc do drabinki głównej turnieju rangi wielkoszlemowej. Czyli absolutnej elity, patrząc na tenisowe rozgrywki.

US Open: Maks Kaśnikowski z imponującym debiutem w turnieju głównym

Mający 21 lat warszawianin w poniedziałkowy wieczór polskiego czasu stanął do walki z dużo bardziej doświadczonym Pedro Martinem. Hiszpan to aktualnie tenisista klasyfikowany na miejscu 43 w rankingu ATP. Dla porównania, na takiej samej pozycji, tylko wśród pań, znajdowała się przed startem US Open Magdalena Fręch.

Łodzianka swojego meczu co prawda nie wygrała w Nowym Jorku, sensacyjnie żegnając się z turniejem, ale zupełnie inne plany wydawał się mieć na swoją inaugurację w NYC Martin. Kaśnikowski od początku narobił jednak Hiszpanowi sporo problemów. Pierwszy set padł bowiem łupem Polaka, który rozstrzygnął na swoją korzyść losy tie-breaka. Kaśnikowski wygrał ostatecznie 8:6 po godzinie i dwunastu minutach gry.

Od drugiej partii na twardym korcie numer 15 karty rozdawał w głównej mierze Martin. Hiszpan wygrał dwa kolejne sety właściwie w takim samym czasie, w jakim panowie wymieniali się „uprzejmościami” w secie otwarcia. Najpierw 6:1, a następnie 6:2 dla hiszpańskiego gracza.

Imponująca była zwłaszcza seria do zamknięcia trzeciego seta, kiedy od stanu 2:1 dla Martina, po przełamaniu jego serwisu przez Polaka, hiszpański tenisista wygrał kolejne 16 punktów, odbierając Kaśnikowskiemu chęci do ponownego podpięcia się pod rywalizację.

Polak i Hiszpan przed ostatnim, jak się miało okazać, setem meczu, skorzystali z przysługującej przerwy toaletowej. Po powrocie Kaśnikowski raz jeszcze próbował zrywu. Trzeba jednak przyznać, że młody Polak odczuwał trudy warunków panujących w NYC. A te, nie były najłatwiejsze. Zarówno pod względem ciepła, jak i wilgotności w południowych godzinach czasu rozgrywania meczu w USA.

Warszawianin nie poddał się, drugi raz w meczu przełamując Hiszpana (4:2). To poderwało Polaka na tyle, że zdołał doprowadzić do piątego seta. Kaśnikowski zwyciężył 6:3, domykając seta kolejnym przełamaniem. W tym momencie to Hiszpan był zdecydowanie w defensywie, nie mogąc znaleźć sposobu na napędzającego się Polaka.

Piąty set zadecydował o losach thrillera w Nowym Jorku

Po trzech godzinach gry panowie weszli w ostatnią część pojedynku. Panowie rozpoczęli od solidarnych... przełamań swoich gemów serwisowych (1:1). Kaśnikowski był jednak minimalnie z przodu, mając np. wynik 3:2 na swoją korzyść. Warto podkreślić, że Polaka z trybun znajdujących się tuż obok kortu, wspierała wierna i całkiem solidna osobowo grupa kibiców. Co rusz to mogąca cieszyć się z coraz dłuższych i jakościowych akcji, które oferowali, raz jeden, raz drugi.

Kapitalna była akcja na 5:4 dla Polaka, którą Kaśnikowski zakończył efektownym minięciem, podrywając trybuny. Dodajmy, że Polak właśnie w takim stylu rozgrywał swoją pierwszą w karierze pięciosetówkę.

Niestety, z perspektywy Polaka, dał on się przełamać w jedenastym gemie. Kolejna odsłona wyrównanego grania, ale ostatecznie ten najważniejszy punkt, najbardziej banalny i bolesny. Podwójny błąd serwisowy Kaśnikowskiego. Hiszpan nie zdążył jednak długo się nacieszyć prowadzeniem 6:5, bo po chwili został... przełamany powrotnie i o sukcesie miał zadecydować super tie-break, rozgrywany w piątej partii turniejów wielkoszlemowych do 10 zdobytych punktów.

Panowie weszli w ten fragment meczu, mając już na liczniku ponad 4 godziny gry. A przy okazji wręcz niemożliwe zwroty akcji – choćby wspomniane 6:5 z przełamaniem dla Hiszpana i ostateczne, powrotne 6:6 po kilku minutach.

Super tie-break był najlepszym podsumowaniem thrillera z udziałem Polaka i Hiszpana. Wiele zwrotów akcji, wymian i dawania z siebie absolutnie wszystkiego. Ostatecznie Martinez wygrał 10:6 i mógł... głęboko odetchnąć.

Młodemu Polakowi należą się jednak wielkie brawa za postawę w całym spotkaniu. Tak należy debiutować w Wielkim Szlemie! Na zwycięstwa Kaśnikowskiego z pewnością przyjdzie jeszcze czas.

Kiedy swoje mecze w US Open rozegrają Iga Świątek i Hubert Hurkacz?

We wtorek (tj. 27 sierpnia) do gry na kortach w Nowym Jorku wkracza najlepsza singlowa dwójka z Polski, czyli Iga Świątek oraz Hubert Hurkacz. Wrocławianin rozstawiony z numerem 7 w tegorocznej drabince zagra z Kazachem Timofiejem Skatowem. Początek spotkania o godzinie 17:00 polskiego czasu.

W przypadku Świątek pierwszą rywalką w US Open 2024 będzie Kamilla Rachimowa. Rosjanka w turniej znalazła się jako tzw. szczęśliwa przegrana, przegrywając w ostatniej rundzie kwalifikacji, ale wchodząc do turnieju za sprawą kontuzji jednej z zawodniczek. Początek starcia Świątek – Rachimowa o godzinie 18:00, patrząc na polskie zegarki.

Finał gry pojedynczej kobiet zaplanowano na sobotę 7 września, panowie zagrają o tytuł w niedzielę 8 września. Za zwycięstwo zarówno triumfatorka, jak i triumfator, zgarną po 3,6 miliona dolarów. Tytułu sprzed roku bronią Coco Gauff oraz Novak Djoković.

Mecze US Open dostępne są na kanałach Eurosportu oraz platformie MAX.

Dramat znanej rywalki Igi Świątek. Właśnie zakończyła US Open!