Borussia Dortmund mistrzem Niemiec!

Borussia Dortmund obroniła piłkarskie mistrzostwo Niemiec (fot. PAP/EPA/BERND THISSEN)
Borussia Dortmund, w której gra trzech reprezentantów Polski - Robert Lewandowski, Łukasz Piszczek i Jakub Błaszczykowski - na dwie kolejki przed zakończeniem rozgrywek, po wygranej z Borussią Moenchengladbach 2:0 obroniła piłkarskie mistrzostwo Niemiec.

Ekipa prowadzona przez Juergena Kloppa ma 75 punktów, a drugi w  tabeli Bayern Monachium traci osiem punktów, a to oznacza, że w dwóch pozostałych meczach nie zdoła tego zniwelować.

Jest to ósmy tytuł mistrzowski Borussii Dortmund w historii klubu. Wcześniej zdobywała go w latach: 1956, 1957, 1963, 1995, 1996, 2002 i  2011. Borussia od pierwszych minut spotkania była drużyną lepszą i  stwarzała groźne sytuacje. Jej imienniczka z Moenchengladbach mogła liczyć jedynie na kontry, żadna z nich nie była jednak skuteczna.

Cegiełkę do zwycięstwa dołożył najlepszy napastnik Borussii Robert Lewandowski, który asystował przy drugiej bramce strzelonej w 59. minucie przez Japończyka Shinji Kagawę. Sam również był kilkukrotnie bliski trafienia, ale zabrakło mu precyzji. Wynik meczu otworzył jeszcze w pierwszej połowie (23. min.) Chorwat Ivan Perisic.

Po ostatnim gwizdku sędziego rozpoczęła się na murawie feta. Na  boisku wprowadzono m.in. partnerki i żony piłkarzy oraz ich dzieci, a  zawodnicy dostali po olbrzymim kuflu piwa i oblewali się nawzajem. Jakub Błaszczykowski, przebrany już jak pozostali gracze w czarną koszulkę z  żółtym napisem "mistrz Niemiec 2012" jako pierwszy "oberwał" od trenera Juergena Kloppa.

Do zakończenia sezonu pozostały dwie kolejki. Za tydzień Borussia zmierzy się na wyjeździe ze spadkowiczem Kaiserlautern oraz 5 maja u  siebie z trzynastym obecnie w tabeli Freiburgiem. Borussia nadal ma szansę na poprawienie rekordu Bundesligi w liczbie zdobytych w sezonie punktów. Na razie najlepszy osiągnięcie należy do  najbardziej utytułowanego klubu w Niemczech Bayernu Monachium, który w  1972 roku uzbierał ich 79. Jeśli podopieczni Juergena Kloppa wygrają ostatnie dwa mecze, będą ich mieli 81.

- Nasz sukces nie opiera się na słabości innych. My byliśmy po prostu tak silni - skomentował menadżer klubu Hans-Joachim Watzke. Ekipa z Dortmund może ten sezon zakończyć dubletem. 12 maja zagra w  Berlinie przeciwko Bayernowi Monachium w finale Pucharu Niemiec.