MŚ w hokeju: Rosja w finale!

MŚ w hokeju: Rosja w finale!

Rosyjscy hokeiści nie dali szans Finom (fot. EPA/KIMMO BRANDT/PAP)
Rosjanie zostali pierwszymi finalistami mistrzostw świata w hokeju na lodzie. W Helsinkach pokonali broniących tytułu Finów 6:2 (2:1, 2:0, 2:1). Trzy bramki dla zwycięzców zdobył Jewgienij Małkin.

Spotkanie lepiej rozpoczęli gospodarze, którym już w ósmej minucie prowadzenie dał Janne Niskala. Później do głosu doszli jednak Rosjanie, a  koncertowo grał Małkin. Napastnik Pittsburgh Penguins jeszcze w pierwsze tercji zdobywając dwie bramki wyprowadził swoją drużynę na prowadzenie.

W drugiej części gry Finowie rzucili się do odrabiania strat, ale z  ich ataków niewiele wynikało. W kolejnych 40 minutach oddali 24 strzały, przy 13 rywali. Na listę strzelców przede wszystkim wpisywali się jednak hokeiści Sbornej. Kolejno uczynili to: Aleksander Owieczkin, Małkin, Denis Kokariew i Sergiej Szirokow. Finowie, dzięki trafieniu Mikaela Granlunda tuż przed końcem spotkania, zdołali jedynie nieznacznie zmniejszyć rozmiary porażki.

Rosjanie tym samym zrewanżowali się Skandynawom za półfinałową porażkę 0:3, której doznali przed rokiem w Bratysławie. Hokeiści Sbornej jako jedyni w  tym turnieju wygrali wszystkie swoje mecze - w dziewięciu spotkaniach zdobyli 38 bramek, a stracili 12.