"Diabły" z New Jersey piąty raz w finale Pucharu Stanleya

"Diabły" z New Jersey piąty raz w finale Pucharu Stanleya

Puchar Stanleya zdobędą Los Angeles Kings lub New Jersey Devils (fot. PAP/EPA/PEKKA SIPOLA)
Hokeiści New Jersey Devils awansowali do wielkiego finału ligi NHL. O Puchar Stanleya rywalizować będą z Los Angeles Kings. Pierwsze spotkanie 30 maja (czasu miejscowego).
W rywalizacji play off do czterech zwycięstw w finale Konferencji Wschodniej "Diabły" pokonały New York Rangers 4-2. W piątkowym, decydującym meczu ekipa Devils wygrała w podnowojorskim Newark 3:2 po dogrywce. Wcześniej "Królowie" na Zachodzie uporali się z Phoenix Coyotes.

Zwycięską bramkę strzelił Adam Henrique w 62. minucie. Gospodarze prowadzili 2:0 po pierwszej tercji (autorami goli byli Ryan Carter i Ilja Kowalczuk), ale w drugiej zespół Rangers wyrównał po trafieniach Rusłana Fiedotienki i Ryana Callahana.

To spotkanie miało wyjątkowe znaczenie dla 40-letniego bramkarza miejscowych Martina Brodeura. 18 lat czekał na skuteczny rewanż z Rangersami za finał konferencji z pierwszej połowy lat 90. ubiegłego wieku.

- Kiedy byłem dzieckiem marzyłem o szansie gry o najcenniejsze trofeum w lidze. Od 1994 roku zdobyliśmy je trzy razy, ale zwycięstwo nad Rangers jest wielkim wydarzeniem, nie tylko dla mnie, ale także dla naszych kibiców - powiedział Brodeur, który od początku kariery związany jest z "Diabłami".

Zespół New Jersey Devils do tej pory trzykrotnie wywalczył Puchar Stanleya - w 1995, 2000 (w składzie z Krzysztofem Oliwą) i 2003 roku. W finale zagra po raz piąty; nie powiodło mu się tylko w 2001 roku w konfrontacji z Colorado Avalanche. Z kolei drużyna Kings wystąpi w finale NHL po raz drugi; poprzednio bezskutecznie walczyła w 1993 roku z Montreal Canadiens.