Złoty medal Niewiedział, srebrny Meloch

Barbara Niewiedział (LUKS MGOKSiR Korfantów) zdobyła w Londynie złoty, a Arleta Meloch (Olimpia Grudziądz) srebrny medal XIV Paraolimpiady w biegu na 1500 m w rywalizacji lekkoatletek z lekkim upośledzeniem.

Pochodząca z Nysy Niewiedział, która 1 września skończyła 31 lat, uzyskała czas 4.35,26. Do podopiecznej Mariusza Żabińskiego i Kazimierza Żuromskiego należą trzy rekordy świata: na 400 m - 56,78, 800 - 2.07,74 i 1500 - 4.23,37. Urodzona w Świeciu 33-letnia Meloch, której trenerką jest wielokrotna medalistka mistrzostw Polski w biegach średnich i długich, dwukrotna uczestniczka mistrzostw świata w półmaratonie Bożena Dziubińska, pokonała 1500 m w 4.39,04.

Zawodniczka Olimpii Grudziądz jest rekordzistką globu na pięciu dystansach: 3000 m - 9.54,26, 5000 m - 17.18,38, 10 000 m - 36.46,34, w półmaratonie - 1:16.13 i maratonie - 2:39.12. W środę medale dla biało-czerwonych zdobyli jeszcze: złoty Rafał Wilk (Start Szczecin) w jeździe na czas na rowerze z ręcznym napędem (handbike) oraz dwa srebrne - w kolarstwie Anna Harkowska (Warmia i Mazury Olsztyn) w jeździe indywidualnej na czas i Mariusz Sobczak (Start Radom) w skoku w dal w gronie lekkoatletów z lekkim porażeniem. Polska ekipa ma obecnie 22 medale - siedem złotych, dziesięć srebrnych i pięć brązowych.