- Widzów z zagranicy jest wyraźnie więcej. Stanowią mniej więcej około połowę wszystkich gości, którzy obecnie odwiedzają muzeum - powiedział dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski. Największym zainteresowaniem zagranicznych gości, jak zauważył, cieszy się film "Miasto ruin", który przedstawia z lotu ptaka ogromne zniszczenia stolicy po Powstaniu Warszawskim.
Muzeum na czas Euro przygotowało specjalną ofertę dla zagranicznych turystów. Kibice z Grecji, Rosji oraz z państw, które po fazie grupowej rozegrają w stolicy mecz ćwierćfinałowy i półfinałowy będą mogli bezpłatnie zwiedzić muzealną ekspozycję. Na specjalnie im dedykowane Dni Greckie i Dni Rosyjskie muzeum zaprasza jeszcze od piątku do niedzieli. Na fanów piłki nożnej będą czekać przewodnicy znający język grecki i rosyjski, którzy przedstawią im historię Powstania Warszawskiego.
Ideę zaprezentowania ekspozycji muzeum zagranicznym gościom, jak powiedział Ołdakowski, wzmocniła u muzealników pomyłka prezydenta USA Baracka Obamy, który pod koniec maja, podczas przekazywania Medalu Wolności dla Jana Karskiego, użył sformułowania "polskie obozy śmierci".
- Historii Polski nikt za nas nie opowie. Musimy to robić sami, jeśli chcemy, by dzieje naszego kraju były przedstawiane zgodnie z prawdą. To nasz obowiązek - podkreślił szef muzeum.
Po Warszawie jeździć będzie też specjalny odrestaurowany tramwaj. Wyposażony w eleganckie, drewniane wnętrze pozwoli zwiedzić najpiękniejsze miejsca w stolicy. W zabytkowych wagonikach gospodarzami-przewodnikami będą wolontariusze, którzy opowiedzą o ciekawostkach stolicy. W tramwaju dodatkowo wyświetlany będzie 30-sekundowy film promujący Muzeum Powstania Warszawskiego oraz trailer filmu "Miasto ruin".
Wzmożony ruch zagranicznych turystów odnotowuje także Muzeum Narodowe w Warszawie, którego największą atrakcją dla odwiedzających stolicę gości - jak poinformowała rzeczniczka muzeum Katarzyna Wakuła - są galerie malarstwa. - Widzowie mogą zobaczyć najwybitniejsze dzieła europejskiego malarstwa w galeriach, które otwarto po wielomiesięcznej rearanżacji. W Galerii Sztuki XIX w. można podziwiać obrazy nie tylko artystów polskich, ale też obcokrajowców m.in. Gustava Courbeta czy Augusta Renoira. Fascynujące są też Galeria Dawnego Malarstwa Europejskiego i Galeria Portretu Staropolskiego i Europejskiego - mówiła rzeczniczka.
Muzeum zachęca także do przyjrzenia się wystawie czasowej pt. "Wywyższeni. Od faraona do Lady Gagi", na której można zobaczyć sarkofag z okresu starożytnego Egiptu i ogromne zdjęcie odzianej w suknię z surowego mięsa piosenkarki Lady Gagi. Do przyjścia do muzeum zachętą jest także zrewitalizowany dziedziniec prof. Lorentza, gdzie utrudzeni piłkarskimi emocjami kibice mogą odpocząć w położonej wśród zieleni kawiarence.
W dniu meczu Polska-Rosja wielu kibiców zza wschodniej granicy odwiedziło także Zamek Królewski w Warszawie. "W tym dniu na terenie Zamku mieliśmy sporo Rosjan" - poinformowała PAP rzeczniczka zamku Izabela Witkowska-Martynowicz. Dodała jednak, że poza obecnością wielu zagranicznych dziennikarzy m.in. ze stacji Al Dżazira lub BBC, Zamek nie odnotował zwiększonej frekwencji zagranicznych gości.
Poza historią i sztuką kibice z zagranicy interesują się także nauką prezentowaną w Centrum Nauki Kopernik. W instytucji tej trwa obecnie festiwal kultury piłkarskiej Etno 2012, podczas którego będzie można obejrzeć filmy o futbolu i spotkać się z etnologami, którzy opowiedzą o piłce nożnej w różnych kulturach. W programie festiwalu znajdują się zarówno dokumenty jak i filmy fabularne i animowane m.in. bułgarski dokument "My mate Menchester United" lub rosyjski dramat historyczny "Mecz". Będzie też można zobaczyć m.in. film "Pelada" z RPA, serbską komedię "Montevideo, Bog te video" i amerykański dokument "Argentina Futbol Club".mp, pap