Będzie walka o medal Polaka! Wielka szansa na igrzyskach olimpijskich

Będzie walka o medal Polaka! Wielka szansa na igrzyskach olimpijskich

Arkadiusz Kułynycz
Arkadiusz Kułynycz Źródło: PAP / Jacek Piski
Zapaśnik Arkadiusz Kułynycz wygrał walkę repesażową w olimpijskim turnieju zapaśniczym. Polak pokonał Kolumbijczyka Carlosa Munoza.

Arkadiusz Kułynycz walczy w kategorii 87 kg w stylu klasycznym. Dzięki wygranej w przedpołudniowym repasażu z Kolumbijczykiem Carlosem Munozem Polak stanie przed szansą walki o medal! Polak o brązowy krążek olimpijski zawalczy z czwartkowy (tj. 8 sierpnia) wieczór. Otwiera się zatem ogromna szansa na kolejny medal dla reprezentacji Polski na igrzyskach w stolicy Francji. Z czego pierwszy w zapasach.

Paryż 2024: Arkadiusz Kułynycz będzie walczył o medal olimpijski w zapasach

W środę informowaliśmy o wielkim zwycięstwie Polaka w walce z mistrzem świata. Turek Ali Cengiz okazał się słabszy od Kułynycza, przegrywając 3:5. Polak stanął przed szansą wejścia do bezpośredniej walki o najważniejsze miejsca. W drugiej środowej walce czekał na Polaka Alireza Mohmadi – wicemistrz świata z nieolimpijskiej kategorii do 82 kilogramów. Niestety, Irańczyk okazał się znacznie mocniejszy – ostatecznie wygrywając przed czasem 10:1.

Z tego względu Kułynycz trafił do repasażu. W nim polski zapaśnik pokonał przekonująco wspomnianego Kolumbijczyka 3:1.

Kto będzie przeciwnikiem Kułynycza w walce o brązowy medal? Wyzwanie będzie spore, Polak zmierzy się z reprezentantem Ukrainy Żanem Bełeniukiem, mistrzem olimpijskim z 2021 roku. Zawodnicy pojawią się na placu boju dzisiaj, chwilę po godzinie 20:00.

Sześć medali reprezentacji Polski na igrzyskach w Paryżu

Polska ma na swoim koncie sześć medali olimpijskich z rywalizacji w stolicy Francji. Jako pierwsza, wicemistrzostwo olimpijskie zdobyła Klaudia Zwolińska, kajakarka górska. Brązowy krążek dołożyły następnie polskie szpadzistki, wyszarpując sukces w drużynie, wygrywając po kapitalnej walce mecz o 3. miejsce z Chinkami.

Na sukcesy pań odpowiedzieli panowie. Brązowy medal zdobyli wioślarze, polska czwórka podwójna w składzie: Dominik Czaja, Fabian Barański, Mirosław Ziętarski i Mateusz Biskup. W piątek 2 sierpnia brązowy krążek dołożyła za to Iga Świątek. Jako pierwsza w dziejach polskiego ruchu olimpijskiego, wywalczyła medal olimpijski w tenisie.

Kolejne dwa krążki to sukcesy we wspinaczce na czas, dwie Aleksandry – Mirosław ze złotem i Kałucka z brązem.

Dodatkowo warto odnotować, że pewna medalu olimpijskiego jest pięściarka Julia Szeremeta. Polka wystąpi w finale w kategorii 57 kg. W podobnym położeniu są siatkarze reprezentacji Polski. Drużyna pod batutą trenera Nikoli Grbicia również jest już pewna miejsca na podium, kwalifikując się do finału turnieju olimpijskiego siatkarzy.