W niedzielne popołudnie trafiła do mediów informacja o nowym formacie rozgrywek w Europie. Tego samego dnia wieczorem 12 dużych klubów europejskich wydało w tej sprawie oświadczenie. Europejska Superliga zakłada rozgrywki pomiędzy 20 największymi klubami europejskimi. 15 z nich znajdowałoby się w nowej lidze na stałe. 12 klubów, które wyraziły na ten moment wyraźną chęć utworzenia takiej ligi to Manchester City, Manchester United, Liverpool, Arsenal, Chelsea, Tottenham, Real Madryt, Barcelona, Atletico Madryt, Juventus, Inter Mediolan i AC Milan.
Superliga z „klubami założycielami”. Znamy założenia
W niedziele wieczorem wymienione 12 klubów europejskich wydało oświadczenie, które rzuca nieco więcej światła na detale tworzącego się formatu rozgrywek. W opublikowanym piśmie te drużyny są przedstawiane jako „kluby założyciele”. Oświadczenie zawiera wyraźną chęć znalezienia nici porozumienia pomiędzy przedstawicielami nowo powstałej formuły, a UEFA. Liga ma być opłacana tylko i wyłącznie przez kluby biorące udział w rozgrywkach.
W oświadczeniu dowiadujemy się, że w Superlidze mają być dwie grupy po 10 drużyn. Mecze rozgrywane będą u siebie i na wyjeździe, trzy pierwszej drużyny z każdej grupy awansują do ćwierćfinałów bezpośrednio, a kluby z 4. i 5. miejsca będą walczyły o play offy w barażach.
UEFA reaguje na formowanie Superligi
UEFA nie popiera nowego formatu rozgrywek. W jednym z oświadczeń zawarli ostrzeżenie, że każda drużyna biorąca udział w rozgrywkach Europejskiej Superligi, zostanie wyrzucona z dotychczas istniejących krajowych i europejskich rozgrywek, a zawodnicy grający dla tych klubów otrzymają zakaz gry w reprezentacjach swoich krajów.
Co więcej, według „La Gazetta dello Sport”, UEFA planuje pozwać 12 klubów, które już wyraziły chęć gry w Europejskiej Superlidze. Organizacja ma domagać się od drużyn 50-60 miliardów dolarów.