Ten mecz był kluczowy dla Polaków. Pogrom w starciu Anglii z Albanią

Ten mecz był kluczowy dla Polaków. Pogrom w starciu Anglii z Albanią

Harry Kane
Harry KaneŹródło:Newspix.pl / Rafał Rusek/ PressFocus
Mecz Anglii z Albanią interesował nie tylko kibiców obu drużyn. Spotkanie rozgrywane na Wembley było również istotne dla reprezentacji Polski, która w przypadku podziału punktów lub wygranej Synów Albionu mogła zagwarantować sobie awans do baraży przed mistrzostwami świata.

Reprezentacja Polski stanęła przed szansą zapewnienia sobie awansu do baraży przed mistrzostwami świata, które odbędą się w 2022 roku w Katarze. Biało-Czerwoni musieli jednak wygrać z Andorą i liczyć na korzystne rozstrzygnięcie w rozgrywanym równolegle meczu na Wembley. Swoje zadanie podopieczni Paulo Sousy wykonali perfekcyjnie, pokonując Andorę po bramkach Roberta Lewandowskiego, Kamila Jóźwiaka i Arkadiusza Milika.

Drugim warunkiem był remis lub wygrana Anglików w starciu z Albanią. Synowie Albionu, podobnie jak Biało-Czerwoni, prowadzenie objęli już na początku spotkania. W 9. minucie Reece James dogrywał z rzutu wolnego w pole karne, tam świetnie odnalazł się Harry Maguire, który celnym strzałem głową dał prowadzenie swojej drużynie.

Harry Kane z hat-trickiem

Albańczycy od początku spotkania zmagali się z niemałymi problemami, a trener Edoardo Reja w ciągu pierwszych kilkunastu minut musiał przeprowadzić dwie zmiany z powodu kontuzji Keidiego Bare i Marasha Kumbulli. Sytuację rywali wicemistrzów Europy utrudniał fakt, że już od 18. minuty przegrywali 0:2. Jordan Henderson odegrał do Harry'ego Kane'a, który celną główką podwyższył wynik.

Henderson do asysty dołożył trafienie, pokonując Thomasa Strakoshę w 28. minucie. Gracz Liverpoolu dostał podanie od Kane'a, wpadł w szesnastkę i wykończył akcję mocnym strzałem. Kilka minut później na listę strzelców ponownie wpisał się Kane, który wykończył podanie od Raheema Sterlinga. Jeszcze przed przerwą snajper Tottenhamu Hotspur podwyższył prowadzenie na 5:0, efektownym strzałem nożycami pieczętując hat-tricka.

Anglia rozbiła Albanię, Polska w barażach

Po zmianie stron gospodarze utrzymywali się przy piłce, nie forsując tempa. Albańczycy z kolei wyglądani na zrezygnowanych, przez co spotkanie w drugiej połowie nie trzymało w napięciu. Gareth Southgate widząc, że jego podopiecznym nie grozi roztrwonienie przewagi, zdecydował się na zmiany, dając pograć Tammy'emu Abrahamowi, Jackowi Grealishowi i Jude Bellinghamowi. Nowo wprowadzeni zawodnicy nie zdołali jednak wpisać się na listę strzelców, a spotkanie ostatecznie zakończyło się wynikiem 5:0.

Taki rezultat oznacza, że reprezentacja Polski zagwarantowała sobie drugie miejsce w grupie i udział w barażach przed mistrzostwami świata. Anglicy są z kolei niemal pewni bezpośredniego awansu do mundialu, ponieważ w ostatniej kolejce zmierzą się z San Marino. Tylko ewentualna porażka wicemistrzów Europy z outsiderem grupy przy odpowiednio wysokim zwycięstwie Biało-Czerwonych z Węgrami da nam bezpośredni awans na czempionat.