Anglia rozbiła Senegal i zameldowała się w ćwierćfinale. Czeka nas szlagier!

Anglia rozbiła Senegal i zameldowała się w ćwierćfinale. Czeka nas szlagier!

Phil Foden, Harry Kane
Phil Foden, Harry Kane Źródło:PAP/EPA / Rolex dela Pena
Reprezentacja Anglii pokonała Senegal 3:0 w 1/8 finału mistrzostw świata w Katarze i zameldowała się w ćwierćfinale. Ich kolejnym przeciwnikiem będzie Francja.

jako jedna z niewielu nie przegrała żadnego spotkania w fazie grupowej . Ponadto podopieczni Garetha Southgate'a strzelili aż 9 bramek w dwóch meczach, tracąc jedynie dwie. Jedyną ekipą, która zdołała ich powstrzymać to USA (0:0). Natomiast Senegal uległ już w pierwszym meczu z reprezentacją Holandii (0:2). Zwycięstwa nad Katarem (3:1) i Ekwadorem (2:1) pozwoliły im na awans do 1/8 finału mundialu. Za drużyną prowadzoną przez Aliou Cisse najtrudniejsze zadanie.

Skład reprezentacji Anglii (1-4-1-2-3): Pickford – Walker, Stones, Maguire, Shaw – Rice, Henderson, Bellingham – Saka, Kane, Foden. Trener: Gareth Southgate.

Skład reprezentacji Senegalu (1-4-4-1-1): Mendy – Sabaly, Koulibaly, Diallo, Jakobs – Sarr, Mendy, Ciss, Diatta – Ndiaye, Dia. Trener: Aliou Cisse.

Sędzią głównym spotkania był Salwadorczyk Ivan Barton.

Mundial 2022. Pierwsza połowa spotkania Anglia – Senegal

Od początku meczu Anglicy prowadzili grę i częściej utrzymywali się przy piłce. Synowie Albionu złożyli kilka akcji, po których Edouard Mendy miał ręce pełne pracy. Strzały Bukayo Saki, Harry'ego Kane'a czy Stonesa z główki okazały się niecelne i Anglia dalej musiała szukać swoich szans.

Mimo kilku poważnych zagrożeń pod bramką rywali, to Senegalczycy byli bliżsi wyjścia na prowadzenie. W 22 minucie Sarr doszedł do strzału na 5. metrze, jednak uderzył fatalnie i piłka nie trafiła w bramkę Jordana Pickforda. Po tej akcji Senegal nieco dłużej utrzymywał się przy piłce, ale nie stworzyli kolejnej, groźnej sytuacji.

Gra przeniosła się na połowę Senegalczyków. Anglia wywalczyła kilka rzutów rożnych, z których większość kończyła się wybiciem piłki przez defensorów Senegalu. W 38. minucie Jude Bellingham otrzymał piłkę w środku pola i doskonale podał do Jordana Hendersona, któy pokonał Edouarda Mendy'ego płaskim uderzeniem.

Sędzia doliczył dwie minuty do 1. połowy, ale to nie był koniec emocji. Anglicy pomknęli z kontrą, którą kapitalnie wykończył Harry Kane. Po tej akcji arbiter posłał piłkarzy na przerwę.

Mundial 2022. Druga połowa spotkania Anglia – Senegal

Senegal nie mógł się odnaleźć po dwóch ciosach wyprowadzonych przez przeciwników. Chwilę po wznowieniu gry Anglia ponownie ruszyła do ataku i piłkarze z Afryki zmuszeni byli do gry defensywnej. Z lewej strony boiska kapitalnie spisywał się Phil Foden, który regularnie stwarzał niebezpieczne sytuacje.

W 57. minucie skrzydłowy Manchesteru City płasko zacentrował w pole karne i Bukayo Saka delikatną podcinką nad bramkarzem umieścił piłkę w siatce. Kilka minut później Gareth Southgate przeprowadził dwie zmiany. Autorów trzeciego gola zastąpili Marcus Rashford i Jack Grealish.

Senegalczycy nie mieli pomysłu na wyprowadzenie akcji i do 80. minuty spotkania udało im się oddać tylko jeden strzał na bramkę. Ponadto ich gra nieco się zaostrzyła, ponieważ Kalidou Koulibaly po interwencji wślizgiem obejrzał żółtą kartkę. Jordan Henderson opuścił boisko i w jego miejscu pojawił się Kelvin Phillips.

Piłkarze Aliou Cisse jeszcze tylko raz zdołali podejść bliżej bramki rywali, jednak nie zagrozili Jordanowi Pickfordowi. Z prawej strony kilka ładnych rajdów przeprowadził Marcus Rashford, który był blisko zaliczenia asysty do Harry'ego Kane'a, jednak piłka minęła napastnika Tottenhamu. Po czterech doliczonych minutach sędzia zakończył spotkanie.