Tegoroczne mistrzostwa świata w piłce nożnej po raz pierwszy w historii odbędą się w listopadzie i grudniu, co ma związek z wysokimi temperaturami panującymi latem w Katarze. To właśnie ten kraj będzie gospodarzem turnieju, który wyłoni najlepszą piłkarską drużynę globu.
Reprezentacja Polski na mundialu
Reprezentacja Polski, prowadzona wówczas przez Paulo Sousę, w marcu 2021 roku rozpoczęła udział w eliminacjach do mistrzostw świata. Biało-Czerwoni trafili do grupy I, gdzie przyszło im rywalizować z Anglią, Albanią, Węgrami, Andorą i San Marino. Polacy wygrali sześć z dziesięciu spotkań, dwukrotnie przegrali i odnotowali dwa remisy. To dało im drugie miejsce w tabeli, tuż za Anglikami, i prawo udziału w barażach.
Jeszcze przed startem baraży z funkcji selekcjonera Polaków zrezygnował Paulo Sousa, którego zastąpił Czesław Michniewicz. Biało-Czerwoni drogą losowania trafili do tzw. ścieżki B, gdzie w półfinale mieli mierzyć się z Rosjanami. Po rozpoczęciu zbrojnej interwencji w Ukrainie ojczyznę Władimira Putina zdyskwalifikowano, przez co Biało-Czerwoni automatycznie zyskali awans do finału baraży. W nim po bramkach Roberta Lewandowskiego i Piotra Zielińskiego pokonali 2:0 Szwedów, uzyskując tym samym prawo gry na mistrzostwach świata. Reprezentacja Polski trafiła do grupy C, w której zagra z Meksykiem, Arabią Saudyjską oraz Argentyną.
Terminarz mistrzostw świata
Faza grupowa mistrzostw świata rozpocznie się 20 listopada, kiedy to swój mecz rozegra gospodarz czempionatu, czyli reprezentacja Kataru. Ostatnie spotkania tej fazy turnieju zaplanowano z kolei na 2 grudnia. 3 grudnia czekają nas pierwsze mecze fazy 1/8 finału, która potrwa do 6 grudnia.
Ćwierćfinały tegorocznego mundialu zaplanowano na 9 i 10 grudnia. Po tym, jak poznamy cztery najlepsze zespoły turnieju, czeka nas kilkudniowa przerwa od meczów. Półfinały rozegrane zostaną 13 i 14 grudnia, z kolei 17 grudnia odbędzie się mecz o 3. miejsce. Starcie finałowe wieńczące mistrzostwa świata zaplanowano na 18 grudnia.
Grupy
W mundialu wezmą udział 32 reprezentacje, które podzielono na osiem grup:
-
Grupa A:
Katar, Ekwador, Senegal, Holandia -
Grupa B:
Anglia, Iran, Stany Zjednoczone, Walia -
Grupa C:
Argentyna, Arabia Saudyjska, Meksyk, Polska -
Grupa D:
Francja, Australia, Dania, Tunezja -
Grupa E:
Hiszpania, Kostaryka, Niemcy, Japonia -
Grupa F:
Belgia, Kanada, Maroko, Chorwacja -
Grupa G:
Brazylia, Serbia, Szwajcaria, Kamerun -
Grupa H:
Portugalia, Ghana, Urugwaj, Korea Południowa.
Miasta-gospodarze
Mecze mistrzostw świata będą odbywały się w pięciu miastach. Największą areną, która ugości reprezentacje, jest Lusail Stadium w Lusajl (80 tys. pojemności). W Al-Chaur spotkania będą rozgrywane na Al Bayt Stadium, z kolei w Doga na Stadium 974 oraz Al Thumama Stadium.
Najlepsze drużyny świata powalczą o punkty także w Ar-Rajjan, na terenie którego znajdują się trzy stadiony: Education City Stadium, Ahmed bin Ali Stadium oraz Khalifa International Stadium. Piłkarze wybiegną na murawę również na mieszczącym się w Al-Wakra Al Janoub Stadium. W sumie mecze tegorocznego mundialu będą rozgrywane na ośmiu stadionach.
Zasady awansu do fazy pucharowej
Dwie najlepsze drużyny z każdej z ośmiu grup uzyskają awans do fazy pucharowej mistrzostw świata. Drużyny z trzecich i czwartych miejsc w grupach pożegnają się z kolei z turniejem. Zgodnie z zasadami, o kolejności miejsc zajmowanych przez drużyny w grupie decyduje liczba punktów uzyskana we wszystkich meczach grupowych.
Jeśli kilka zespołów uzyska identyczną liczbę punktów, o zajętym miejscu decyduje bilans bramkowy. Następnie pod uwagę brane są takie wartości jak liczba goli strzelonych przez drużyny, liczba punktów uzyskana w meczach między drużynami z identyczną liczbą punktów i bramek oraz punkty fair play.