Reprezentacja Argentyny — podstawowe informacje
Reprezentacja Argentyny jest członkiem FIFA od 1912 roku. Zespół nosi przydomek „Albicelestes”, czyli „Biało-błękitni” i występuje w takich kolorach. Stroje piłkarzy składają się zwykle z niebiesko-białych koszulek, czarnych spodenek oraz białych getrów. Organ, który jest odpowiedzialny za funkcjonowanie drużyny, to Argentyński Związek Piłki Nożnej.
Selekcjonerem reprezentacji Argentyny jest Lionel Scaloni (od 2018 roku), a kapitanem — Lionel Messi (od 2011). Co ciekawe, zawodnicy muszą mieć obywatelstwo argentyńskie, aby znajdować się w drużynie. Spotkania, na których zespół pełni funkcję gospodarza, najczęściej odgrywają się natomiast na stadionie Estadio Monumental.
Pierwszy mecz kadry odbył się 16 maja 1901 roku przeciwko Urugwajowi (3:2), jednak nie jest dzisiaj całkowicie akceptowany ze względu na organizatora imprezy (spotkanie zostało bowiem przygotowane przez Albion Football Club, a nie Ligę Urugwajską). Argentyna oficjalnie zadebiutowała zatem 20 lipca 1902 roku i ponownie rozgromiła reprezentację Urugwaju (6:0).
Argentyna — Mistrzostwa Świata
Zespół bierze udział w mundialu od 1930 roku. Biało-błękitni przeszli od tamtej pory 17. eliminacji i nie zostali zakwalifikowani do fazy grupowej jedynie w turnieju z 1970 roku (w latach 1938-1954 nie brali udziału w rozgrywkach). Co więcej, Argentyna odniosła dwa zwycięstwa i trzykrotnie zajęła drugie miejsce podczas Mistrzostw Świata.
Biało-błękitni zakończyli pierwszy mundial w historii jako wicemistrzowie świata (1930). Argentyńczycy mieli wówczas zdobyć najwięcej goli spośród wszystkich uczestników MŚ. Kolejne rozgrywki, kiedy przyszło im „zabłysnąć”, przyszły w 1978. Kadra odniosła wtedy zwycięstwo w półfinałowym meczu przeciwko holenderskiej reprezentacji (3:1). Co więcej, Mario Kempes, argentyński napastnik, został najlepszym strzelcem turnieju.
Choć zespół stracił tytuł mistrzów świata w kolejnych rozgrywkach, udało mu się go odzyskać podczas turnieju w 1986 roku, kiedy pokonał RFN (3:2). Szczególnie doceniono wtedy udział Diego Maradony, ogłaszając go najlepszym zawodnikiem MŚ. Niestety, dobra passa opuściła biało-błękitną kadrę podczas następnego mundialu, ponieważ przegrała w finale z niemiecką reprezentacją (0:1).
Argentyńczycy musieli trochę poczekać, aby ponownie znaleźć się na podium podczas Mistrzostw Świata. Drużyna zajęła drugie miejsce dopiero w 2014 roku i znów spotkała się w finałowym meczu z Niemcami. Albicelestes ostatecznie przegrali 0:1 w dogrywce, jednak wicemistrzostwo zostało uznane za ogromny sukces po fali porażek.
Reprezentacja Argentyny na Copa America
Copa America to najważniejszy turniej piłkarski w Ameryce Południowej. Biało-błękitni zdobyli tutaj 15. mistrzostw, 14. razy zajęli drugie miejsce, a także 6. razy znaleźli się na trzeciej lub czwartej pozycji. Uznaje się, że najwięksi rywale argentyńskiej drużyny na tym samym kontynencie to reprezentacja Brazylii oraz Urugwaju.
Opisywany turniej jest tym samym dla Ameryki Południowej, co Mistrzostwa Europy dla europejskich reprezentacji narodowych. Nic zatem dziwnego, że Argentyna zajmuje istotną pozycję wśród przeciwników, będąc piętnastokrotnym zwycięzcą. Ostatnie mistrzostwa miały miejsce w 2021 roku i zakończyły się kolejną wygraną Albicelestes.
Argentyna — Puchar Konfederacji
Zespół brał również udział w trzech turniejach o Puchar Konfederacji. Biało-błękitni zdobyli jedno mistrzostwo (w 1992), a także dwukrotnie zajęli drugie miejsce (w 1995 oraz 2005 roku). Argentyńska kadra nie wystąpiła na „konfederacyjnym” boisku w latach 1997-2001 oraz 2009-2017.