Historyczny triumf w kobiecej piłce nożnej! Hiszpanki zwyciężczyniami mundialu

Historyczny triumf w kobiecej piłce nożnej! Hiszpanki zwyciężczyniami mundialu

Kobieca reprezentacja Hiszpanii w piłce nożnej
Kobieca reprezentacja Hiszpanii w piłce nożnej Źródło:PAP/EPA / Bianca De Marchi
Kobieca reprezentacja Hiszpanii została nowym mistrzem świata. Podopieczne Jorge Vildy pokonała w finale Anglię 1:0, a jedynego gola zdobyła zawodniczka Realu Madryt Olga Carmona Garcia. To historyczny triumf Hiszpanek.

Przez cały przebieg kobiecego mundialu Hiszpanki uchodziły za faworytki do ostatecznego triumfu. Wyróżniały się ofensywnym futbolem, co idealnie odwzorowuje bilans strzelonych przez nie bramek – 17 w fazie pucharowej. Ponadto pokonały wyżej notowane kadry Holandii i Szwecji, jednak zdarzyły się im wpadki, jak choćby klęska 0:4 w grupowym spotkaniu z Japonią. Ich finałowe oponentki miały więcej problemów w grupie, jednak później z łatwością eliminowały kolejne przeciwniczki.

Hiszpanki wygrały kobiecy mundial!

Początek finałowego spotkania należał do Angielek, które kilkukrotnie miały okazje do pokonania golkiperki przeciwniczek, ale ta była na posterunku. Lauren Hemp trafiła w poprzeczkę, po czym poszła kontra ze strony Hiszpanek, jednak również była ona bezskuteczna. Na pierwszego i jak później się okazało, jedynego gola w całym spotkaniu przyszło poczekać do 29. minuty. Mariona Caldentey posłała znakomitą piłkę do Olgi Carmony, a piłkarka Realu Madryt znakomicie pokonała bramkarkę rywalek.

Dziesięć minut później tablica wyników mogła pokazywać 2:0, aczkolwiek Irene Paredes fatalnie chybiła. Angielki wyglądały na oszołomione i dopiero w 42. minucie Ella Toone była bliska wyrównania, aczkolwiek nawet gdyby trafiła, gol nie zostałby uznany, gdyż była na pozycji spalonej. W drugiej połowie znacznie częściej atakowały piłkarki z Wysp Brytyjskich, ale to Jenifer Hermoso była zdecydowanie najbliżej zamknięcia meczu. Piłkarka z Hiszpanii nie trafiła rzutu karnego. Do końca meczu zobaczyliśmy jeszcze kilka ciekawych akcji z jednej i drugiej strony, ale ostatecznie Hiszpanki utrzymały swój wynik i wygrały mistrzostwa świata. Na trzecim miejscu uplasowała się reprezentacja Szwecji.