Podstawowe informacje o reprezentacji Kanady
Reprezentacja Kanady w piłce nożnej mężczyzn jest zarządzana przez Canadian Soccer Association (CSA) i należy do konfederacji CONCACAF. Przydomki drużyny to „The Canucks” („Orki”), „Les Rouges” („Czerwoni”) i „Maple Leafs” („Liście Klonu”). Stroje piłkarzy przybierają zazwyczaj jeden z trzech kolorów: czarny, czerwony lub biały.
Kanadyjczycy zagrali swój pierwszy mecz w 1885 roku. Reprezentacja walczyła wówczas ze Stanami Zjednoczonymi i wygrała za pomocą jednego gola. Spotkanie odbyło się przed powstaniem CSA, dlatego często nie jest uznawane jako debiut zespołu. Oficjalną datą jest rok 1885, czyli przegrany mecz przeciwko australijskiej drużynie (3:2).
Aktualnym selekcjonerem reprezentacji Kanady jest John Herdman, który zajmuje to stanowisko od 2018 roku. Obecny kapitan drużyny to natomiast Atiba Hutchinson (występujący na pozycji pomocnika). Chociaż reprezentacja Kanady nie wyróżniła się jeszcze w Mistrzostwach Świata, zdobyła dotychczas trzy brązowe medale i jedno mistrzostwo (złoto) w turnieju CONCACAF.
Reprezentacja Kanady na Mistrzostwach Świata
Reprezentacja Kanady zadebiutowała na Mistrzostwach Świata dopiero w 1986 roku. Wcześniejsze lata nie były zbyt szczęśliwe dla drużyny, której nie udawało się zakwalifikować do głównej części rozgrywek lub rezygnowała ze swojego udziału w turnieju. Niestety, zespół zakończył swój pierwszy mundial po fazie grupowej, przegrywając wówczas wszystkie mecze i zajmując ostatnie miejsce w grupie.
Kanadyjczycy ponownie zakwalifikowali się do turnieju po 38 latach przerwy (pod przewodnictwem Johna Herdmana). Piłkarskie Mistrzostwa Świata stanęły otworem przed kadrą dopiero w 2022 roku, ponieważ nie miała szczęścia w poprzednich eliminacjach. Liście Klonu znalazły się w grupie F z reprezentacją Belgii, Maroko i Chorwacji. Dokładna data rozpoczęcia Mistrzostw Świata 2022 przypada na 20 listopada.
Reprezentacja Kanady w turnieju CONCACAF — medale (Mistrzostwa Ameryki Północnej)
Reprezentacja Kanady wystąpiła na 15. Mistrzostwach Ameryki Północnej, rozpoczynając od 1991 roku (wycofała się jedynie w 1998). Orki ośmiokrotnie zakończyły turniej po fazie grupowej, trzykrotnie doszły do ćwierćfinałów i tyle samo razy zajęły trzecie miejsce. Co więcej, Kanada zdobyła Złoty Puchar CONCACAF w 2000 roku. Oto najważniejsze sukcesy zespołu w rozgrywkach:
- 2000 — mistrzostwo,
- 2002 — trzecie miejsce,
- 2007 — trzecie miejsce,
- 2021 — trzecie miejsce.
Drużyna odpadała przez pierwsze trzy edycje turnieju (1991, 1993 i 1996) po fazie grupowej. Drastyczna zmiana nastąpiła dopiero w lutym w 2000 roku, kiedy Kanada wygrała rozgrywki i zdobyła swój pierwszy Złoty Puchar CONCACAF. Finałowy mecz odbył się przeciwko kolumbijskiej reprezentacji, która została pokonana 2:0. Niestety, wtedy zakończyła się dobra passa zespołu.
Kanadyjczycy zajęli trzecie miejsce w następnej edycji rozgrywek w 2002 roku. Zespół przegrał wówczas w półfinałowym meczu przeciwko reprezentacji USA (2:4 po rzutach karnych). Co więcej, fazy grupowe w 2003 i 2005 roku nie poprawiły samopoczucia kibiców. Kolejne trzecie miejsce pojawiło się na horyzoncie dopiero w 2007, kiedy kadra znów została pokonana w półfinale przez Stany Zjednoczone (1:2).
Mistrzostwa Ameryki Północnej, które odbyły się dwa lata później, zakończyły się jednak tylko na ćwierćfinale dla kanadyjskiej drużyny, a następne trzy edycje — po fazie grupowej. Etap ćwierćfinałowy przypada również na lata 2017 i 2019. Szansa na następne trzecie miejsce pojawiła się dopiero w 2021 roku, po wygranej reprezentacji Meksyku w półfinale (2:1).
Reprezentacja Kanady na Mistrzostwach CONCACAF
Turnieje o Złoty Puchar CONCACAF odbywały się w latach 1963-1989 pod nazwą Mistrzostwa CONCACAF. Co więcej, spotkania, które były rozgrywane od 1971 do 1989 roku, nie miały miejsca w strefie CONCACAF, ale stanowiły część eliminacji do Mistrzostw Świata. Czerwoni dwa razy zajęli we wspomnianym okresie czwarte miejsce i raz zdobyli złoto.
Reprezentacja Kanady znalazła się na czwartych miejscach w turniejach z 1977 i 1981 roku (wcześniej nie brała udziału w rozgrywkach i raz nie zakwalifikowała się do głównej części mistrzostw). Drużyna wygrała natomiast rywalizację CONCACAF w 1985, walcząc w finałowym meczu z Hondurasem. Spotkanie zakończyło się wtedy na wyniku 2:1.