Doświadczona rozgrywająca reprezentacji Polski przekazała tą bardzo ważną wiadomość przed kamerą Eurosportu, w rozmowie pomeczowej. Jak przyznała siatkarka, kończy z graniem w reprezentacji Polski, ale ma zamiar nadal występować w siatkówce klubowej.
Paryż 2024: Joanna Wołosz zakończyła karierę w reprezentacji Polski
Wołosz w seniorskiej reprezentacji Polski zadebiutowała w 2010 roku. Siatkarka pochodząca z Elbląga błyskawicznie stała się jedną z najlepszych rozgrywających na Starym Kontynencie. Nieprzypadkowo Wołosz, to tak właściwie światowa czołówka, grając od lat w lidze włoskiej. Co więcej, będąc liderką słynnego klubu Prosecco Doc Imoco Conegliano.
Polska rozgrywająca gra w klubie z Conegliano nieprzerwanie od 2017 roku. Wcześniej występowała m.in. w Chemiku Police, również będąc na szczycie polskich rozgrywek ligowych. Wołosz to jednak postać mająca potencjał dużo większy, aniżeli krajowe podwórko.
Co ciekawe, choć rozgrywająca przez tyle lat funkcjonowała w reprezentacji Polski, dopiero w Paryżu zadebiutowała na igrzyskach olimpijskich. Trudno się jednak temu dziwić, skoro polskie siatkarki powrócił do turnieju olimpijskiego po 16 latach przerwy. Po raz ostatni grały bowiem na igrzyskach w 2008 roku w Pekinie.
A ćwierćfinał osiągnięty w stolicy Francji, należy – pomimo bolesnej porażki z USA – traktować w kategoriach sukcesu młodego, ambitnego zespołu pod batutą trenera Stefano Lavariniego.
Olimpijska reprezentacja Polski z czterema medalami w Paryżu
Dotychczas Polska ma na swoim koncie cztery medale olimpijskie z rywalizacji w stolicy Francji. Jako pierwsza, wicemistrzostwo olimpijskie zdobyła Klaudia Zwolińska, kajakarka górska. Brązowy krążek dołożyły następnie polskie szpadzistki, wyszarpując sukces w drużynie, wygrywając po kapitalnej walce mecz o 3. miejsce z Chinkami.
Na sukcesy pań odpowiedzieli panowie. Brązowy medal zdobyli wioślarze, polska czwórka podwójna w składzie: Dominik Czaja, Fabian Barański, Mirosław Ziętarski i Mateusz Biskup. W piątek 2 sierpnia brązowy krążek dołożyła za to Iga Świątek. Jako pierwsza w dziejach polskiego ruchu olimpijskiego, wywalczyła medal olimpijski w tenisie.
Polska ma też „wirtualny” krążek, jeszcze niewpisany do oficjalnego dorobku, ale już pewny – patrząc na rywalizację. Mowa o sukcesie pięściarki Julii Szeremety. Polka znalazła się w najlepszej czwórce w kategorii 57 kg. A ponieważ w pięściarstwie walk o brąz nie ma, to polska zawodniczka może się już cieszyć z miejsca na podium IO 2024.
Warto przypomnieć, że na ostatnich letnich igrzyskach (Tokio 2021) Polska sięgnęła łącznie po 14 medali olimpijskich. Złożyły się na ten dorobek: cztery złote, pięć srebrnych oraz pięć brązowych.
Czytaj też:
Świetne wieści dla Natalii Kaczmarek prosto z Paryża! Polka jest wielką nadzieją na medalCzytaj też:
Iga Świątek przejmująco o igrzyskach w Paryżu. „Jestem cholernie dumna z tego”