NA ŻYWO: Szachtar Donieck - Manchester United

NA ŻYWO: Szachtar Donieck - Manchester United

Wayne Rooney (fot. Simon Stacpoole / newspix.pl) Źródło:Newspix.pl
Szachtar Donieck zremisował z Manchesterem United 1:1 (0:1) w meczu drugiej kolejki Ligi Mistrzów. Wynik spotkania w 18. minucie otworzył Danny Welbeck. Po przerwie gola wyrównującego strzelił Taison.
 90+3 min.
Koniec. Kolejny fatalny mecz mistrzów Anglii. Szachtar nie zaprezentował się wcale lepiej, ale przynajmniej starał się grać w piłkę nożną.
 90+2 min.
David Moyes przeprowadza zmianę pół minuty przed końcem spotkania. Phil Jones zastępuje Danny'ego Welbecka.
 90+2 min.
I ostatnia zmiana w Szachtarze - Taisona zastępuje Bernard.
 90+1 min.
Korner dla gości. Van Persie dośrodkowuje, Pjatow wybija piłkę.
 90 min.
Lucescu ze zmianami nie czeka - schodzi Luiz Adriano, wchodzi Ferreyra.
 88 min.
David Moyes ma na ławce Hernandeza i Kagawę. Mecz się już kończy, zmian jak nie było, tak nie ma. Ciężko zrozumieć postępowanie Szkota.
 85 min.
DE GEA! Taison próbuje wbić piłkę pod bramkę - ale ta po rykoszecie leci prosto pod poprzeczkę! De Gea pokazuje swój kapitalny refleks i broni.
 84 min.
Fernando zmienia Ilsinho.
 83 min.
Mistrzom Anglii dodatkowej energii wystarczyło tylko na kilka minut, Szachtar znowu prowadzi grę. "Czerwonym Diabłom" po prostu brakuje jakości.
 80 min.
Mistrzowie Anglii chyba się trochę obudzili - ale jest już prawdopodobnie za późno. Zawodnicy Manchesteru United pozwolili prowadzić grę rywalom przez ponad godzinę - i doigrali się.
 78 min.
Wreszcie rozgrzali się kibice Szachtara na trybunach Donbass Arena. Będą jeszcze emocje na Ukrainie.
 76 min.
Rakicki świetnie zgrywa piłkę w pole karne spod linii końcowej. Vidić wybija piłkę, ale prosto pod nogi Taisona! Ten pakuje futbolówkę pod poprzeczkę!
 76 min.
GOOOOOOOOOOOL! TAISON! Pierwsza dobra akcja!
 73 min.
Nieco ponad kwadrans do końca. Zawodnicy Szachtara robią dzisiaj mnóstwo wiatru, ale prawdę mówiąc nie stworzyli sobie ani jednej okazji. Ani jednej.
 71 min.
Ależ kontra "Czerwonych Diabłów"! Mogło być po meczu! Rafael przedarł się prawym skrzydłem i gdyby tylko podał dokładniej do van Persiego mogłoby być 2:0. Ale Holender dostał piłkę za plecy, nie w tempo. Van Persie ostatecznie strzał i tak oddał - i to celny, na dalszy słupek! Ale Rakicki zablokował to uderzenie.
 69 min.
Taison walczy jak lew i otoczony kilkoma rywalami przejmuje długie podanie w pole karne. Gubi krycie Smallinga, ale strzału nie oddaje - Rafael wybija piłkę.
 66 min.
Fellaini kończy udział w tym meczu. Zastępuje go Ryan Giggs, dla którego to 145. w karierze występ w Lidze Mistrzów! Walijczyk tym samym wyprzedza w klasyfikacji wszech czasów Raula i zostaje rekordzistą pod względem rozegranych meczów w LM.
 65 min.
Srna uderza prosto w mur. De Gea może odetchnąć.
 64 min.
Vidić fauluje 20 metrów przed polem karnym. Żółta kartka i groźna sytuacja.
 63 min.
Ciekawostka - Manchester City, który niedawno zdemolował Manchester United w derbach, przegrywa z Bayernem Monachium już 0:3.
 61 min.
Fellaini długo pracował na żółtą kartkę. W końcu doczekał się.
 59 min.
Anglicy przez chwilę prowadzą atak pozycyjny, pierwszy od dawna. Ale toczą go równie nieporadnie co gospodarze. Czy to Liga Mistrzów czy Podbeskidzie i Korona Kielce...?
 55 min.
Goście z Anglii nie przeprowadzili dobrej akcji od... momentu zdobycia gola. Jeżeli dociągną ten wynik do końca to tylko dzięki nieporadności Ukraińców.
 52 min.
Świetny atak Szewczuka! Zawodnik Szachtara ostro wbił piłkę przed bramkę. De Gea interweniował bardzo ofiarnie - skutecznie, ale i boleśnie. Zderzył się bowiem z Evrą.
 51 min.
Warto zauważyć, że dzisiaj Antonio Valencia rozgrywa znacznie słabszy mecz niż przeciwko Bayerowi Leverkusen 2 tygodnie temu. Ale dzisiaj Ekwadorczyka nie kryje Sebastian Boenisch...
 50 min.
Rakicki! Strzału z rzutu wolnego z 30 metrów chyba się De Gea nie spodziewał. Ale koniec końców nic nie musiał robić.
 48 min.
Na razie obraz gry specjalnie się nie zmienia. Ukraińcy w natarciu biją głowami w ścianę złożoną z mistrzów Anglii.
 46 min.
Wracamy do gry.
 45 min.
Sędzia pierwszej połowy nie przedłuża - chyba trochę na szczęście gości. Ciężko ocenić postawę obu zespołów. Manchester United zaczął mecz od mocnego ataku i szybko swój cel osiągnął. Teraz jednak całkowicie dominuje Szachtar. I ciężko powiedzieć czy to goście grali na początku tak dobrze, czy gospodarze tak źle.
 43 min.
Nieporadność obu zespołów w ostatnich minutach przeraża. Goście tylko wybijają piłkę, gospodarze nie potrafią zagrozić bramce De Gei.
 41 min.
Ukraińcy klepią, klepią, klepią, w końcu piłka zbliża się do pola karnego United i... goście wybijają. I tak w kółko od kilku minut.
 39 min.
"Czerwone Diabły" coraz bardziej cofają się w pole karne. A Ukraińcy coraz śmielej sobie poczynają i coraz groźniej atakują.
 38 min.
Świetna okazja! Van Persie dośrodkowuje, Smalling rusza na piłkę, ale uderza głową niecelnie.
 38 min.
Van Persie efektownym zwodem wpada w pole karne, ale po chwili odbija do prawej nogi. Nie wie co zrobić z piłką, zdobywa rzut rożny.
 36 min.
Valencia fauluje Szewczuka w okolicy narożnika boiska. Douglas Costa dośrodkowuje, Carrick z Cleverleyem sobie przeszkadzają. Robią to na tyle dziwacznie, że i Ukraińcy nie wiedzą co się dzieje. W końcu Cleverley wybija piłkę.
 34 min.
David Moyes krąży pod linią boczną i nerwowo pokrzykuje do swoich zawodników. To duża odmiana w porównaniu z derbami Manchesteru, kiedy Szkot schował się na ławce rezerwowych i nie wiedział co zrobić.
 32 min.
Anglicy sporo faulują - zwłaszcza Fellaini. Zawodnicy Szachtara zaczynają się domagać żółtej kartki dla Belga.
 31 min.
Ukraińcy uwijają się na boisku, próbują coś zdziałać, ale goście nie bardzo im na to pozwalają. Mistrzowie Anglii dużo podają, starają się szanować futbolówkę.
 27 min.
Rzut wolny dla Szachtara. Płaskie zagranie w pole karne, ale Teixeira zostaje zablokowany. Dwa rzuty rożne gospodarzom też nic nie dały.
 25 min.
25 minut za nami. Przewaga "Czerwonych Diabłów" jest zauważalna, ale przewaga bramkowa to zwykłe szczęście. Mistrzom Anglii ewidentnie brakuje Rooneya.
 22 min.
Rzut rożny dla Szachtara. Fellaini niby interweniuje głową, ale po chwili jest strzał Srny z dystansu. A po chwili Teixeiry. Anglicy się bronią.
 20 min.
Mina Davida Moyesa po zdobyciu gola była bezcenna. Ewidentnie zeszło z niego powietrze.
 18 min.
Fellaini schodzi do linii końcowej. Dogrywa w pole karne wręcz beznadziejnie, ale Rakicki kiksuje i piłka trafia pod nogi Welbecka! Ten z pięciu metrów nie myli się.
 18 min.
GOOOOOOOOOOL! DANNY WELBECK! ALE BABOL UKRAIŃCÓW!
 17 min.
Cleverley dośrodkowuje piłkę w pole karne. Taki typowy balon. Futbolówka wylatuje poza boisko.
 16 min.
Welbeck gra efektowną klepkę z Fellainim, ale naiwnie wpada w stoperów Szachtara. Szybko traci piłkę.
 14 min.
Rzut rożny dla Szachtara - ale się zakotłowało w polu karnym United! Cleverley w ostatniej chwili interweniuje.
 14 min.
Adriano dopada do bezpańskiej piłki na połowie United i wykłada ją na piąty metr przed bramką! Ale tam... nie ma jego kolegów.
 12 min.
Szybka kontra Szachtara. De Gea w ostatniej chwili wybija piłkę przed nacierającym Luizem Adriano.
 11 min.
Ukraińcy w końcu ruszają do ataku. Dośrodkowanie Srny było efektowne - cięte, ostre w pole karne. Za ostre dla kogokolwiek.
 8 min.
Świetna piłka za linię obrony do van Persiego! Rzecz w tym, że linia obrony była ponad 20 metrów od bramki. Holender uderzał więc z daleka - słabo.
 7 min.
Van Persie próbuje przyjąć piłkę na ścianę i obrócić się z nią do bramki, ale Kucher świetnie go blokuje.
 6 min.
To będzie bardzo siłowy mecz. Finezji na razie za grosz, obie strony próbują przebić się przez środek boiska.
 4 min.
Pierwszy rzut rożny pada łupem gości Anglii. Robin van Persie dośrodkowuje, ale gra zbyt płasko. Ukraińcy szybko wybijają piłkę.
 2 min.
Spokojny początek meczu. Wyjaśnijmy, że Rooneya, który w ostatnich tygodniach samodzielnie ciągnął ofensywę United, nie ma na murawie, ponieważ jest chory.
 1 min.
Zaczynamy.
 20:43
Oba zespoły już na murawie. Za chwilę zaczynamy.

Składy:

Szachtar Donieck: Pjatow - Szewczuk, Kucher, Rakycki, Srna - Hübschman, Fernando - Douglas Costa, Alex Teixeira, Taison - Luiz Adriano

Manchester United: De Gea - Rafael, Smalling, Vidić, Evra - Valencia, Carrick, Fellaini, Cleverley - Welbeck, Van Persie
Sytuacja mistrzów Anglii z pewnością nie jest godna pozazdroszczenia. "Czerwone Diabły" z nowym szkoleniowcem rozpoczęły sezon najgorzej od 24 lat. Zarząd klubu obawia się, że zespół nie wywalczy sobie miejsca w pierwszej czwórce Premier League, co będzie oznaczało, że klub za rok w Lidze Mistrzów nie zagra i straci co najmniej 30 mln funtów.

Kibice Manchesteru United najchętniej zapomnieliby o ostatnich dwóch tygodniach. Po przekonującej wygranej z Bayerem Leverkusen w pierwszej kolejce Ligi Mistrzów zaczęło się piekło - mistrzowie Anglii najpierw skompromitowali się w derbach i przegrali z Manchesterem City 1:4, później przyszła porażka na Old Trafford z West Bromwich Albion. Pierwsza od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku! Po drodze Manchester United wygrał co prawda z Liverpoolem, ale było to spotkanie w mało prestiżowym Pucharze Ligi.

Nie lepiej jest jednak w Szachtarze - ukraiński zespół w ostatnich pięciu kolejkach wygrał tylko jedno spotkanie. Przed dwoma tygodniami Szachtar pokonał jednak w pierwszej kolejce LM Real Sociedad 2:0.

W zespole mistrzów Anglii zabraknie dzisiaj Andersona, Fabio, Zahy i Ferdinanda - wszyscy leczą urazy. Do gry powinien za to wrócić Robin van Persie i wzmocnić kulejącą siłę ognia Manchesteru United. W Szachtarze kontuzjowany jest tylko Wellington.